जनता टाइम्स

२५ श्रावण २०७९, बुधबार १४:४७

के हो आजादी स्याटेलाइट ? जसमा ७५० युवती जोडिएका छन्


एजेन्सी । भारतको स्वतन्त्रताको ७५ वर्ष पूरा भएको अवसरमा मोदी सरकारद्वारा देशभर मनाइँदै आएको अमृत महोत्सवअन्तर्गत इसरोले आइतबार आजादी –७ नामक भूउपग्रह प्रक्षेपण गर्दैछ ।

यस स्याटेलाइटको विशेष कुरा यो हो कि यसलाई बनाउन देशभरका सरकारी विद्यालयका ७५० छात्राले सहयोग गरेका छन् । यो उपग्रह ‘स्पेस किड्स इन्डिया’ नामक कम्पनीले बनाएको हो र यसलाई इसरोको स्मॉल स्याटेलाइट लन्च भेहिकल (एसएसएलबी) बाट प्रक्षेपण गरिने छ । यो एसएसएलबीको पनि पहिलो उडान हुनेछ।

यो स्याटेलाइट सतीश धवन स्पेस सेन्टर श्रीहरिकोटाबाट प्रक्षेपण गरिने छ र यस अवधिमा यस परियोजनामा संलग्न ४०० भन्दा बढी छात्राहरु पनि त्यहाँ रहनेछन् । ८ किलोको स्याटेलाइटमा ७५ फेमो प्रयोगहरू छन् र यसमा सेल्फी क्यामेरा पनि छ जसले आफ्नै सौर्य प्यानलका तस्बिरहरू खिच्नेछ । यसमा लामो दूरीको सञ्चार उपकरण पनि छ।

सपनाको उडान
स्याटलाइट इण्डियाका सीईओ श्रीमती केसनले बीबीसीलाई भनिन्, ‘आजादी एसएटी ७५० केटीहरूको आत्मा हो। यो उनीहरूको अगाडि बढ्ने सपना हो। देशका विभिन्न भागका सरकारी विद्यालयमा अध्ययनरत छात्राहरूलाई यस परियोजनासँग जोडिएको थियो। मैले यससँग सम्बन्धित चेतना फैलाउने काम गरेको छु। यो परियोजनासँग ७५० युवतीहरू जोडिएका छन्, तर यो परियोजना मार्फत हामीले विज्ञानलाई लाखौं बालबालिकासम्म पुर्‍याएका छौं। साना जिल्ला र सहरका विद्यालयहरू जोडिएका छन्,’ श्रीमथी केसन भन्छन्।

स्याटेलाइटको पेलोड विकास गर्ने आयोजना करिब ६ महिनासम्म चलेको थियो र सो अवधिमा आयोजनासँग आवद्ध छात्राहरूलाई अनलाइन कक्षा दिइयो ।

केसन भन्छिन्, ‘स्वतन्त्रता उडिरहेको छ। तर यस परियोजनाको सबैभन्दा ठूलो र महत्त्वपूर्ण कुरा के हो भने हामीले विज्ञानलाई ती विद्यालय र बालबालिकामा पुर्‍याउनु हो जो धेरै पिछडिएका क्षेत्रमा बस्छन् । यस परियोजनाको वास्तविक उद्देश्य केटीहरूलाई वैज्ञानिक बनाउने सोच हो।’

यस आयोजनासँग आवद्ध ७५० जनामध्ये ४६२ जना युवतीलाई स्याटेलाइट प्रक्षेपण हेर्न श्रीहरिकोटा लगिने छ । केसन भन्छिन्, ‘युवतीहरू इसरोमा पुग्नु र हाम्रो उपग्रह प्रक्षेपण भएको हेर्न पाउनु ठूलो उपलब्धि हो। हामीले सबै छात्राहरूलाई ल्याउन चाहन्थ्यौं तर विविध कारणले सम्भव भएन।’

युवतीहरू मात्रै किन ?
यस परियोजनामा युवतीहरू समावेश हुनुको पछाडिको कारण बताउँदै श्रीमाथी केसन भन्छिन्, ‘म एनसीसीमा आबद्ध थिएँ, उत्कृष्ट क्याडेट थिएँ र सीधै सेनामा भर्ती भएकी थिएँ तर मैले १८ वर्षको उमेरमा मात्रै विवाह गरें। । युवतीहरूका लागिथ जुन चुनौतीहरु हुन्छन् त्यो मैले भागिसकेको छु । मेरो सपना युवतीहरूमा चेतना जगाउने र ठूलो सपना देख्न सिकाउने थियो । अन्तरिक्षमा आफ्नो सपना पुग्नु भन्दा ठूलो के हुन सक्छ ? त्यसैले हामीले यस परियोजनामा युवतीहरू मात्र छनोट गर्यौं किनभने हामी उनीहरूलाई ठूला सपना देखाउन चाहन्थ्यौं।’

केसन भन्छिन्, ‘जब हामीले युवतीहरूलाई अनलाइन कक्षा लिइरहेका थियौं, हामीले उनीहरूलाई विज्ञान मात्र पढाउँदैनथ्यौं, उनीहरू जे पनि गर्न सक्छन् र जहाँसम्म पनि पुग्न सक्छन् भन्ने आत्मविश्वास दिइरहेका थियौं। हामीसँग जोडिएका युवतीहरू अहिले वैज्ञानिक बन्ने सपना देखिरहेका छन्। ।’

‘हामीले छोरी मान्छेहरुको मनमा विज्ञान र आत्मविश्वासको बीउ रोपेका छौं र उनीहरु विकास र प्रगतिसँग जोड्ने पुल बन्छन् भन्ने हाम्रो विश्वास छ, बालिकाको विकासबिना देशको पूर्ण विकास हुन सक्दैन ।’

भारतले स्वतन्त्रताको ७५ वर्ष मनाउँदै छ तर सामाजिक र आर्थिक रूपमा देशको आधा जनसंख्याले ठूलो चुनौती सामना गरिरहेको छ। २०११ को जनगणना अनुसार भारतमा साक्षरता दर ७४ प्रतिशत छ, तर महिला साक्षरता दर ६४ प्रतिशत मात्रै छ।

भारत सरकारको प्रतिवेदन अनुसार सन् २०१३ मा उच्च शिक्षाको हकमा प्रति सय पुरुषमा ८१ जना महिला मात्रै उच्च शिक्षाका लागि भर्ना भएका थिए ।
वैज्ञानिक स्वभाव सिर्जना गर्न छात्राहरुको सोचको दायरा फराकिलो बनाउनुका साथै विज्ञानको क्षेत्रमा अवसरहरु देखाउने यस परियोजनाको उद्देश्य रहेको श्रीमाथी केसन बताउँछिन् ।

उनी भन्छिन्, ‘धेरै छात्राहरुले वैज्ञानिक बन्न सक्छु भन्ने सोचेका पनि थिएनन्, इन्जिनियर वा डाक्टर बन्ने सोचेका थिए तर वैज्ञानिक बन्ने कुरा उनीहरुको दिमागबाट बाहिर थियो ।अब हामीले उनीहरुको दिमागमा विज्ञानको बीउ रोपेका छौं । उनीहरू वैज्ञानिक बन्ने सपना देख्न थालिसके ।’

यस परियोजनाबाट देशका विभिन्न भागका ७५ सरकारी विद्यालयका छात्राहरु जोडिएका छन् । अमृतसरको माल रोडमा रहेको सरकारी गर्ल्स स्कूलका छात्राहरूको टोली पनि प्रक्षेपणमा सहभागी हुन श्रीहरिकोटा पुगेको छ।

बीबीसीका सहयोगी पत्रकार रवीन्द्र सिंह रबिनसँग कुरा गर्दै यस टोलीमा रहेका छात्राहरूले खुशी व्यक्त गरे। छात्राहरुको यो टोलीले स्याटेलाइटका लागि एउटा चिप बनाएको छ जुन अन्तरिक्षमा प्रयोगको हिस्सा हुनेछ । यसमा धेरै सेन्सरहरू छन्।

टोलीकी सदस्य एलिजा भन्छिन्, ‘हामीलाई छ महिना लाग्यो । हामीले स्याटेलाइटमा जडान गरिएको चिप बनाएका छौं। मेरो दिमागमा धेरै कुरा चलिरहेको छ। धेरै उत्साह छ। नयाँ ठाउँमा जाँदैछु। नयाँ ठाउँ, जहाँ धेरै कुरा सिक्न पाइन्छ।’ यी धेरै केटीहरूका लागि यो पहिलो अनुभव हो, जब उनीहरू आफ्नो शहरबाट बाहिर जाँदैछन्।

आफ्नो खुसी व्यक्त गर्दै एक विद्यार्थीले बीबीसीलाई भनिन्, ‘म पहिलो पटक विमानमा चढ्दैछु। जहाजमा चढन पाउँछु भन्ने सोचेको थिइनँ तर सपना पूरा भयो ।’ उनी भन्छिन्, ‘यो परियोजनाले मलाई सपना देख्न सिकाएको छ। म भविष्यमा आफैं वैज्ञानिक बन्न सक्छु।’

श्रीमती केसनले पनि यस परियोजनाका लागि प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई धन्यवाद दिएकी छन् । उनी भन्छिन्, ‘प्रधानमन्त्रीको सबैभन्दा ठूलो समर्थन भनेको यो हो कि उनले यसको सुरुवाती स्वीकृती दिए। अब हाम्रो सपना यो छ कि यस परियोजनाका युवतीहरूले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई भेट्ने मौका पाऊन्।’

केसन भन्छिन्, ‘प्रधानमन्त्रीले बेटी बचाओ बेटी पढाओको नारा दिनुभएको छ। हामी छोरीहरूलाई अन्तरिक्षमा लैजाँदैछौँ। यी छोरीहरू विज्ञानको माध्यमबाट देशको प्रगतिमा सहभागी हुनेमा विश्वस्त छौं।’ भारतमा छोरीमान्छेले धेरै प्रतिबन्धहरूको सामना गर्नुपरेको छ र जीवन र समाजका धेरै क्षेत्रमा युवतीहरू अझै पनि समानताको लागि लडिरहेका छन्।’

केसन भन्छिन्, ‘म युवतीहरूलाई अझै पूर्ण स्वतन्त्रता छैन भन्ने कुरामा म सहमत छु, तर युवतीहरूले पनि धेरै सफलता हासिल गरेका छन् र धेरै परिवर्तनहरू भएका छन्। आज हामी युवतीहरूले बनाएको उपग्रह प्रक्षेपण गर्न सक्षम भएका छौं, यो आफैंमा एउटा ठूलो उपलब्धि हो। ’

केसन भन्छिन्, ‘हामीले जनताको दिमागबाट त्यो चित्र हटाउनुपर्छ जसमा भारतकी छोरीलाई फोहोर लुगा लगाएर टाउकोमा पानीको भाँडो बोकेको देखाइएको छ। हामी भारतीय युवतीले सेटेलाइट बनाएर आफै परीक्षण गरेको तस्विर संसारलाई देखाउन चाहन्छौं।