जनता टाइम्स

१९ माघ २०७९, बिहीबार १७:३४

महिलाको आमा बन्ने उमेरमा प्रश्न, पुरुषमा किन चर्चा हुँदैन ?


एजेन्सी, १९ माघ । के तपाईंले कहिल्यै यो प्रश्न सुन्नु भएको छ कि पुरुष कुन उमेरमा बुबा बन्नु उपयुक्त हुन्छ ? सायदै सुनेको होला । तर कुन उमेरमा महिला आमा बन्ने भन्ने प्रश्न कहिले न कतै सुनेको होला । यो प्रश्न फेरि चर्चामा छ र यसको कारण हो आसामका मुख्यमन्त्री हिमन्त विश्व शर्माको भनाइ, जसमा उनले महिलाका लागि २२ देखि ३० वर्षको उमेर नै आमा बन्ने सही समय भएको बताएका छन् ।

गुवाहाटीमा भएको एक कार्यक्रममा उनले भने, ‘महिला बन्नको लागि सबैभन्दा राम्रो उमेर २२ देखि ३० वर्षको बीचमा हुन्छ। महिलाले यसलाई पालन गरेमा आमा र बच्चा दुवैको लागि राम्रो हुन्छ।’ प्रदेशमा मातृ तथा बालमृत्युदर घटाउने प्रयास सम्बन्धी कार्यक्रममा शर्माले यस्तो बताएका हुन् । उनले यसतर्फ सरकारको प्रयासबारे जानकारी दिँदै थिए । उनका अनुसार कम उमेरमा विवाह र गर्भावस्था मातृ तथा बाल मृत्युदर बढ्नुको प्रमुख कारण हो ।

उनले भने, ‘हामी नाबालिग बालिकाको जबरजस्ती विवाह र उनीहरुको प्रारम्भिक मातृत्वको कुरा गरिरहेका छौँ तर महिलाले आफ्नो विवाहलाई धेरै समय ढिलो नगर्नु पनि जरुरी छ । भगवानले हाम्रो शरीरलाई छुट्टाछुट्टै बनाउनुभएको छ । विभिन्न उमेरमा फरक–फरक काम गर्न बनाउनुभएको छ । ’

३० वर्ष पुगेका महिलाले जतिसक्दो चाँडो विवाह गर्नुपर्ने पनि शर्माले बताए । त्यसबेलादेखि महिलाले कुन उमेरमा बच्चा जन्माउने भन्ने विषयमा बहस सुरु भएको छ ।

बहस सुरु
एक पक्ष भन्छन्, महिलालाई आफ्नो शरीरमा अधिकार छ र त्यो निर्णय गर्ने अधिकार उसलाई छ, अर्थात् उनी कहिले आमा बन्न चाहन्छिन् र कति समयसम्म आमा बन्न चाहँदिनन् भन्ने निर्णय गर्छिन् । महिलाको सवालमा काम गर्ने कार्यकर्ताले हिमन्त विश्व शर्माको यो भनाइको आलोचना गर्दै जुनसुकै पदमा किन नहोस्, महिलाले कुन उमेरमा आमा बन्ने भन्ने अधिकार कसैलाई नभएको बताएका छन् ।

तर, कतिपय डाक्टरहरुका अनुसार महिलाको आमा बन्नको लागि उपयुक्त उमेर २० देखि ३० वर्षसम्म हुन्छ र उनीहरुले यसको लागि मेडिकल कारण पनि बताउछन् । स्त्री रोग विशेषज्ञ शालिनी अग्रवालले महिला निश्चित उमेरमा आमा बन्ने हो भने यो स्वास्थ्यका लागि राम्रो हुने बताउनुहुन्छ किनभने उमेर पुगेपछि महिलाको शरीरमा अण्डाको उत्पादन घट्ने गर्छ ।

उनी भन्छिन्, ‘३० वर्षकी महिलामा अण्डाको संख्या ठिक हुन्छ र उनी गर्भधारण गर्न सक्षम हुन्छिन्, तर ३० वर्षको उमेरपछि महिलामा अण्डाको मात्रा कम हुन थाल्छ र ३५ वर्षपछि त्यसको संख्या घट्दै जान्छ । तिनीहरूको गुणस्तर घट्छ र यसबाट जन्मिने बच्चामा कुनै विकारको सम्भावना बढ्छ।’ यस्तो अवस्थामा यदि कुनै महिला आमा बन्ने सोचमा छन् भने अधिकतम ३५ वर्षको उमेरमा नै आमा बन्नु पर्छ किनभने त्यसपछि बाँझोपनको समस्या आउन सक्ने उनी बताउछिन् ।

शालिनी अग्रवाल पनि करियरलाई महत्व दिनुपर्ने बताउँछिन् तर मातृत्व र करियरबीच सन्तुलन मिलाउन जरुरी छ । सेन्टर फर सोशल रिसर्चकी निर्देशक तथा महिला अधिकारकर्मी रञ्जना कुमारी यस विषयमा कुनै पनि चिकित्सक वा विज्ञले सुझाव दिन सक्ने तर राजनीतिज्ञले यस विषयमा बोल्नु हास्यास्पद भएको र यसको आलोचना गर्नुपर्ने बताइन् ।

उनी भन्छिन्, ‘हामीले आईटी, बैंकिङ र ट्राभल टुरिजममा काम गर्ने महिलामाथि अनुसन्धान गर्‍यौं । हामीले देखेका थियौं कि ती महिलाहरूलाई ठूला–ठूला पदहरू प्रस्ताव गरिएको थियो, तर तिनीहरूले स्वीकार गरेनन्, किनभने तिनीहरूको स्थानान्तरण भइरहेको थियो वा उनीहरूलाई घर र अफिसबीच सन्तुलन मिलाउन गाह्रो थियो ।

त्यसोभए प्रश्न उठ्छ कि महिलाका लागि पारिवारिक र सामाजिक जिम्मेवारी सर्वोपरि हुन्छ ? दक्षिण एशियामा नै , बच्चा हुर्काउने र स्याहारको जिम्मेवारी मुख्यतया महिलाको मानिन्छ र समाजमा संयुक्त अभिभावकको कुनै अवधारणा छैन वा जसमा आमाबाबु दुवैले पूर्ण जिम्मेवारी लिन्छन् ।

रञ्जना कुमारी भन्छिन्, ‘अहिले कतिपय महिलाले बच्चा जन्माउन चाहँदैनन् वा ढिलो बिहे गर्न चाहँदैनन्, जसलाई समाजमा सम्मान गर्नुपर्छ । अर्कोतर्फ, प्रविधिको यति धेरै विकास भइसकेको छ कि उनीहरूले चाहेको बेला सन्तान जन्माउन सक्छन्, तर किन स्वतन्त्र रूपमा निर्णय गर्न सक्दैनन् ?’

अर्कोतर्फ जलवायु परिवर्तन, कर्पोरेट क्षेत्र र महिलाको दृष्टिकोणबाट विकास जस्ता विषयलाई समेट्ने पत्रकार अदिती कपुरले बच्चा जन्माउने र सँगै करियर बनाउने बोझ महिलामाथि हुने गरेको बताइन् । यस्तो अवस्थामा उनीहरूका लागि यस्तो सुविधा उपलब्ध गराउन आवश्यक छ, जसले उनीहरूलाई मद्दत गर्न सक्छ।

उनी भन्छिन्, ‘महिलामा बच्चा जन्माउन जैविक दबाब हुन्छ । पुरुषका लागि पितृत्व बिदाको प्रावधान वर्षौं पछि आयो । सरकारी जागिरमा १५ दिनको भए पनि निजीमा यो कम वा पटक्कै हुँदैन । यस्तो अवस्थामा महिला र प्रदेश सरकार र केन्द्र सरकारको सहकार्यका लागि यस्ता सुविधालाई सुदृढ बनाउनुपर्छ । आखिर, तिनीहरू पनि जीडीपीमा योगदान गर्दैछन्।

यही कुरालाई अगाडि बढाउँदै डा. सुचित्रा दलवी भन्छिन्, ‘एउटी आमा संगठित होस् वा असंगठित क्षेत्रमा काम गर्छिन्’, बच्चाको स्याहारसुसारको प्रबन्ध मिलाउनुपर्छ । महिलाका लागि रोजगारीको सुरक्षा हुनुपर्छ । घरको पुरुषले पनि पूर्ण जिम्मेवारी लिनुपर्छ किनभने उनी आमाको सन्तान मात्र होइन, पितृत्व बिदाको अवधि सकिएपछि पनि बच्चाको जिम्मेवारी रहन्छ । सुचित्रा एक स्त्री रोग विशेषज्ञ र एशिया सेफ एबोर्शन पार्टनरसिप नामक नेटवर्कको संयोजक हुन् ।