जनता टाइम्स

१० चैत्र २०७९, शुक्रबार १८:३२

विश्वभर बैंकहरू किन असफल भइरहेका छन् ?


एजेन्सी, १० चैत । विश्वका ठूला वित्तीय संस्थाहरू समस्यामा परेका छन् । असफल भएका साना बैंकहरूलाई राहत दिन विभिन्न देशका केन्द्रीय बैंकहरू सामुन्ने आइरहेका छन् । विश्वमा शेयर बजारको अवस्था पनि निकै अस्थिर रहेको अवस्थामा उनीहरू आफैं पनि भूमरीमा फसेको देखिन्छ । के यो सबै तपाईलाई नराम्रो लाग्दैन ?
आजको अवस्थाले धेरैलाई सोच्न बाध्य बनाएको छ कि हामी पनि सन् २००८ को जस्तो विश्वव्यापी वित्तीय संकट जस्तै परिस्थितिमा जाँदै त छैनौं ?
यद्यपि, अमेरिका र युरोपका राजनीतिज्ञहरू र केन्द्रीय बैंकहरूले उनीहरूको वित्तीय प्रणाली राम्रो र स्थिर रहेको आश्वासन दिइरहेका छन् । तर पछिल्लो समय विश्वभरका पूँजीबजारमा विशेषगरी बैंकिङ क्षेत्रमा ठूला उतार चढाव आउने भएकाले विश्वस्तरमा पुँजी लगानीकर्तामा त्रास प्रष्ट देखिन थालेको छ ।
तर पछिल्लो समय विश्व स्तरमा पुँजी लगानीकर्तामा त्रास प्रष्ट देखिन थालेको छ, जसका कारण विश्वभरको शेयर बजार खासगरी बैंकिङ क्षेत्रको शेयरमा ठूलो उतारचढाव देखिएको छ । त्यसोभए यो अवस्था कत्तिको गम्भीर छ र यसले तपाईंलाई कसरी असर गर्न सक्छ ?
बैंकहरुको अवस्था के छ ?
स्वीस सरकारको सहयोगमा इन्भेष्टमेन्ट बैंकिङ कम्पनी ‘युबीएस’ले आइतबार क्रेडिट सुइसको जिम्मेवारी लिएको छ । यी दुवै ठूला बैंकिङ कर्पोरेसन हुन् जसले विश्वभर पुँजी लगानी गर्छन् ।
स्विस बैंकिङ यसको वित्तीय सुदृढताको लागि प्रसिद्ध छ । त्यसैले क्रेडिट सुइस समाप्त भएपछि र ’यूविएस’ सँग यसको मर्जरले युरोपेली देश भित्र र बाहिरका मानिसहरूलाई चकित बनाएको छ ।
स्मरण रहोस् कि दुई अमेरिकी बैंक सिलिकन भ्याली बैंक र कोर सिग्नेचर बैंकको असफलतापछि विश्व स्तरमा थप त्रास फैलिएको थियो । यी दुवै अमेरिकी बैंकहरू प्रविधिको क्षेत्रमा पुँजी लगानीमा विशेषज्ञ थिए ।
तर, सन् २००८ देखि अमेरिकामा दुवै बैंकको असफलता बैंकिङ क्षेत्रमा ठूलो असफलता हो । तर यी दुई विश्वका ३० ठूला बैंकहरूमध्येको एक क्रेडिट सुइसको आकारको नजिक थिए ।
यी बैंकहरू बाहेक अन्य कुनै पनि संस्था असफल नभए पनि वित्तीय कारोवारको सामान्य कार्यसम्पादन सुनिश्चित गर्न थप मौद्रिक तरलता उपलब्ध गराउने नयाँ उपायको घोषणा गर्ने केन्द्रीय बैंकहरूमा खतराको घण्टी बज्न थालेको छ ।
र यो पछिल्लो २३ वर्षमा दुई पटक मात्र गरिएको छ । पहिले सन् २००८ को आर्थिक संकट र त्यसपछि कोभिड–१९ को शुरुवातमा ।
यसको उद्देश्य जनताको विश्वास बढाउनु र बैंकहरूले अझै पनि उपभोक्ताहरूलाई ऋण दिन र बैंकबाट पैसा निकाल्न चाहने उपभोक्ताहरूलाई फिर्ता गर्न सक्ने सुनिश्चित गर्नु हो ।
यस्तोे किन भइरहेको छ ?
क्रेडिट सुइसका समस्याहरू लामो समयदेखि रहेका छन्, वर्षौंको जोखिम व्यवस्थापन गल्तीदेखि मनी लान्ड्रिङ स्क्यान्डलसम्म, जबकि गत वर्षको ठूलो नोक्सानले पहिलेको नाफा घटाएको थियो ।
तर गत हप्ता महत्वपूर्ण थियो किनकि सुइस नेशनल बैंकले उपलब्ध गराएको ५० बिलियन डलरको आपतकालीन बेलआउटको बाबजुद पनि बैंक आफैंलाई अचानक तल फेला पार्यो र यसका ग्राहकहरूले आफ्नो रकम अन्य बैंकहरूमा स्थानान्तरण गर्न थाले ।
यसअघि असफल भएका दुवै अमेरिकी बैंकको आफ्नै समस्या थियो । यो अनौठो थियो कि एक सम्पत्ति जसको लागी धेरै सुरक्षित हुनुपर्दछ, यसको लागि गम्भीर समस्याहरू सिर्जना गरेको थियो ।
वर्षौंदेखि प्रचलित न्यून ब्याजदरको फाइदा उठाउँदै संस्थाले ठूलो मात्रामा युएस ट्रेजरी बन्डहरू खरिद गर्यो । हालैका महिनाहरूमा फेडरल रिजर्भ (फेड, अमेरिकी केन्द्रीय बैंक) द्वारा अचानक मुद्रा दर वृद्धिले ऋणको मूल्य घटाएको छ ।
जसका कारण ग्राहकको पैसा फिर्ता हुने आश्वासन दिन उनी तरलता खोज्न बाध्य भए, विशेषगरी २०२१ को ‘बबल’ पछि यस क्षेत्रमा आएको संकटबाट प्रभावित भएका टेक्नोलोजी कम्पनीहरूले आफ्नो ऋणपत्रको ठूलो हिस्सा घाटामा र उपभोक्तालाई चुक्ता गर्न तोकिएको मितिभन्दा अघि नै बेच्नुपरेको थियो ।
जहाँसम्म सिग्नेचर बैंकको सवाल छ, क्रिप्टो मुद्राको मूल्यमा आएको गिरावटका कारण यो बढी प्रभावित भएको थियो । दुबै अमेरिकी बैंकहरूले आफ्नो ब्यालेन्स पानाहरू आफ्ना ग्राहकहरूबाट निक्षेपहरूको भुक्तानीहरू ह्यान्डल गर्न पर्याप्त बलियो नभएको फेला पारे ।
तर त्यहाँ एक साझा कारक पनि छ जसले क्रेडिट सुइस सहित तीनवटै संस्थाहरूलाई असर गर्छ र यो सामान्यतया बैंकिङ क्षेत्रको ब्याज दरमा तीव्र वृद्धिको साथमा हुन्छ ।
विश्वभरका केन्द्रीय बैंकहरूले निरन्तर मुद्रास्फीतिलाई नियन्त्रण गर्ने प्रयासमा मुद्राको मूल्य बढाएका छन्, जुन धेरै देशहरूमा दोहोरो अंकमा उच्चतम स्तरमा पुगेको छ । वर्षौंको कम ब्याजदर पछि, यो वृद्धि ठूलो झटकाको रूपमा आएको छ ।
सरकारी ऋणपत्र राख्ने बैंकहरुको ब्याजदर बढेपछि त्यसको मूल्य ह्वात्तै घटेको र त्यसले अचानक आफ्नो सम्पत्तिको मूल्य घटेको पाइन्छ ।
बीबीसीका फाइनान्स सम्पादक साइमन ज्याकले व्याजदर बढेकोले ‘बैंकहरूले आफ्नो केही पैसा राख्ने सबैभन्दा सुरक्षित पुँजी लगानीको मूल्यलाई पनि असर गरेको’ बताए ।
यसले पूँजी लगानीकर्तालाई तर्साएको छ र सबै बैंकको सेयरको मूल्यमा गिरावट आएको छ र बैंकहरूलाई ठूलो घाटा भएको छ । वाल स्ट्रिटका सबैभन्दा ठूला बैंकिङ कर्पोरेसनहरूले प्रविधिमा विशेषज्ञता हासिल गरेको अर्को सान फ्रान्सिस्कोमा आधारित बैंक फस्र्ट रिपब्लिकलाई बचाउन तरलता उपलब्ध गराउनुपरेको छ ।
र फेडरल रिजर्भले स्वीकार गरेको छ कि सामान्यतया अमेरिकी बैंकहरूलाई आकस्मिक ऋण दिने घटनाहरू बढेको छ ।
के यो बैंकिङ संकट हो ?
२००८ मा सम्पूर्ण बैंकिङ प्रणालीलाई पिरोलेको समस्या आज छैन भन्ने विश्लेषकहरू सहमत छन् । त्यसबेला, विश्वभरका बैंकहरूले अचानक अमेरिकी रियल इस्टेट बजारमा असफल पूँजी लगानीको सिकार भएको पत्ता लगाए ।
जसका कारण सरकारले ठूलो बेल आउट (संकट सहायता) गर्नु पर्यो, आर्थिक संकट आयो र विश्वव्यापी आर्थिक संकट आयो । त्यसबेलादेखि, बैंकहरूलाई थप तरलता राख्न र यस्तो जोखिम कम गर्न बाध्य पार्न नियमहरू राखिएको छ ।
अधिकांश विज्ञहरू वर्तमान समस्याले सीमित प्रभाव पार्ने धारणा राख्छन् । नोबेल पुरस्कार विजेता पॉल क्रुगम्यानले यस हप्ताको एउटा स्तम्भमा लेखेका छन् कि वर्ष २००८ होइन, यो २०२३ हो । ‘हामी सम्भवतः क्षितिजमा औपचारिक आर्थिक संकटलाई हेरिरहेका छैनौं ।’
जे होस्, बैंकिङको संसार धेरै जटिल छ र प्रणालीमा नयाँ कमजोरीहरू औंल्याउन गाह्रो छ । अहिलेको अवस्थामा ब्याजदरमा उतारचढाव र पूँजी लगानीकर्ताको विश्वास बढ्दै गएको देखिन्छ ।
यसबाहेक, बैंकहरूको वित्तीय स्वास्थ्यको बारेमा त्रास प्रायः महामारी जस्तै हुन्छ, र यदि ग्राहकले आफ्नो निक्षेपको बारेमा चिन्ता गर्न थाल्छ भने, उसले आफ्नो बैंकको वेबसाइट वा एपबाट सेकेन्डमा पैसा झिक्न सक्छ ।
यद्यपि, पूर्ण विश्वासको हानी बिना पनि, यसले आर्थिक संकटलाई औंल्याउँछ । हामीले देख्न सक्छौं कि नियामकहरूले नियमहरू थप कडा बनाउँदैछन् र बैंकहरू ऋण दिन तयार छैनन् ।
यसले विश्व अर्थतन्त्रलाई सुस्त बनाउन सक्छ विशेष गरी यी संवेदनशील समयमा जब बढ्दो मूल्यहरूले उपभोक्ताहरूको खल्तीमा थप दबाब दिइरहेको छ ।
हाम्रोे पैसाको के हुन्छ ?
कम्तिमा अमेरिका र युरोपमा नागरिकहरूले आफ्नो बचतको बारेमा डराउनु हुँदैन । बैंक वा समाज निर्माणको असामान्य घटनामा पनि उनीहरूको निक्षेपको लागि सुरक्षा उपलब्ध छ ।
अमेरिकी सरकारले २ लाख ५० हजार डलरसम्मको सबै बैंक निक्षेपहरू फिर्ता गर्ने ग्यारेन्टी दिएको छ । अमेरिकामा पुँजी संरक्षणले विभिन्न प्रकारका बैंकिङ उत्पादनहरू समेट्छ । चेकिङ र बचत खातादेखि प्रिपेड कार्डहरू र जम्मा प्रमाणपत्रहरू जस्ता ।
एसभिबी र सिग्नेचर बैंकको मामलामा, अमेरिकी सरकार एक कदम अगाडी बढ्यो र २ लाख ५० हजार डलरसम्म जम्मा गर्ने पूर्ण ग्यारेन्टी गर्यो । तर साढे दुई करोड डलरको सीमाभन्दा माथि त्यस्तो कुनै ग्यारेन्टी छैन । र यदि भविष्यमा कुनै अन्य बैंक असफल भयो भने, तिनीहरूले सायद यसलाई फेरि गर्नेछन् ।
अर्कोतर्फ युरोपेली युनियनमा एक लाख युरोको निक्षेप संरक्षण छ भने बेलायतमा ८५ हजार पाउण्डसम्मको निक्षेप उपलब्ध छ । धेरै विश्लेषकहरू अहिलेको संकटको अन्य घाटा हुनसक्ने भए पनि त्यसले खासै नकारात्मक असर नपर्ने धारणा राखेका छन् ।
बीबीसीका व्यापार संवाददाता धर्सिनी डेभिड भन्छिन् कि बजार अस्थिरताको प्रभावले जीवनयापनको बढ्दो लागतलाई ओझेलमा पार्न सक्छ । केही सातादेखिको कोलाहलका क्रममा देखिएको तेल र ग्यासको मूल्यमा आएको कमीले उपभोक्ताको खल्तीमा पर्ने बोझ घटेको उनले विशेष उल्लेख गरिन् ।