जनता टाइम्स

२२ फाल्गुन २०८०, मंगलवार १५:३०

किबोर्डमा किन अक्षरहरू पछाडि र अगाडि हुन्छन् ?


एजेन्सी, २२ फागुन । प्रविधिको यति धेरै विकास भइसकेको छ कि अहिले लेख्नका लागि कलम कम र फोन वा ल्यापटप बढी प्रयोग गर्छौं । यदि तपाईंले टाइप गर्दा ध्यान दिनुभएको छ भने, तपाईंलाई थाहा हुनुपर्छ किबोर्डमा अक्षरहरू क्रमबद्ध रूपमा व्यवस्थित गरिएको छैन । तिनीहरू अगाडि र पछाडि राखिएका छन् ।

यो देखेर, के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ किन यस्तो गरिएको हो ? आखिर यसो हुनुको पछाडिको कारण के हो ? यदि होइन भने आज हामी तपाईलाई किबोर्डमा क्वेर्टी किप्याड बनाउने कथा बताउनेछौं ।

अङ्ग्रेजी भाषाको अक्षरहरूको क्रमबद्ध शृङ्खला ए, बि, सि, डि हो, जुन हामी सधैं सम्झन्छौं । लगभग सबैलाई थाहा छ कुन वर्णमाला पछि कुन वर्ण आउँछ भनेर । यसले टाइप गर्न धेरै सजिलो बनाउँथ्यो, किनकि कुन अक्षर पछि के आउँछ भनेर हामीलाई पहिल्यै थाहा हुन्थ्यो ।

पहिले एबीसी ढाँचा प्रयोग गरिएको थियो
यही कुरालाई ध्यानमा राखेर र जनताको जीवन सहज बनाउन सन् १८६८ मा ल्याथम शोल्स नामका व्यक्तिले विश्वको पहिलो टाइपराइटरको आविष्कार गरेका थिए । यो टाइपराइटरको किप्याडमा एबीसी ढाँचा प्रयोग गरिएको थियो, जुन मानिसहरूले सम्झन सजिलो हुन्छ । अक्षरहरूको श्रृङ्खला थाहा पाएपछि, मानिसहरूलाई टाइप गर्न सजिलो हुन्थ्यो र धेरै छिटो टाइप गर्न सक्दथे ।

अब तपाई सोच्नुहुनेछ कि जब मानिसहरू सजिलै र छिटो टाइप गर्दै थिए, तब क्वेर्टी किप्याड अपनाउनुपर्ने के आवश्यकता भयो । यसको कारण यो पनि हो कि मानिसहरू छिटो टाइप गर्थे र टाइपिङको तीव्र गतिका कारण टाइपराइटरको बटन जाम हुन्थ्यो ।

एबीसी ढाँचामा के समस्या थियो ?
टाइपराइटरका बटनहरू एकसाथ नजिक थिए र एबीसी ढाँचामा थिए। जसका कारण मानिसहरु छिट्टै टाइप गर्थे र टाइपराइटरका पिनहरु एकअर्कामा अल्झिन्थ्यो । फँसेको पिनका कारण, कीप्याडहरू जाम हुन थाले र बटनहरू बिग्रियो । यही कारणले गर्दा केही समयपछि टाइपराइटर प्रयोग गर्न मानिसहरूलाई धेरै समस्या हुन थाल्यो ।

यसकारण क्वेर्टी कीप्याड अपनाइयो
यो समस्या हटाउन, १८७३ मा शोल्सले टाइपराइटरको कीप्याड ढाँचा परिवर्तन गर्ने निर्णय गरे। उनलेले क्वेर्टी ढाँचामा कीप्याड परिवर्तन गरे। यो ढाँचाको प्रयोगले, मानिसहरूको टाइपिंग गति घट्यो तर टाइपराइटरका पिनहरू एकअर्कासँग अलमलिएनन्।

तर, यो ढाँचा बनाउँदा बढी प्रयोग हुने अक्षरहरू कहाँ राख्ने भन्ने विशेष ध्यान दिइएको छ । तसर्थ, इ,आई, एस, एम जस्ता अक्षरहरू औंलाहरूको पहुँचको नजिक राखिएको छ र एक्स, जेड जस्ता कम प्रयोग हुने अक्षरहरूलाई औंलाहरूबाट टाढा राखिएको छ।

अक्षरको क्रम परिवर्तनका कारण मानिसको टाइपिङको गति घटेको छ । यसरी नै क्वेर्टी ढाँचा पत्ता लगाइयो र यसै कारणले आजसम्म कम्प्युटर, ल्यापटप र स्मार्ट फोनको किबोर्डमा यो ढाँचा प्रयोग गरिदैं आइएको छ ।