जनता टाइम्स

१३ आश्विन २०७९, बिहीबार १४:१५

जर्मन नेताले टर्कीका राष्ट्रपतिलाई ‘ढोकाको मुसा’ भनेपछि मच्चियो हंगामा


एजेन्सी, १३ असोज । एक जर्मन राजनीतिज्ञको बयानपछि टर्की र जर्मनीबीच तनाव बढेको छ । आक्रोशित टर्कीले अहिले परराष्ट्र मन्त्रालयले जर्मन राजदूतलाई बोलाएर विरोध जनाएको छ ।

एक वरिष्ठ जर्मन राजनीतिज्ञले टर्कीका राष्ट्रपति रेसेप तैयप एर्दोगानलाई ‘सानो ढल मुसा’ को रूपमा तुलना गरेका छन् । यो टिप्पणी जर्मन नेता वोल्फगांग कुबिकबाट आएको हो । कुबिक जर्मनीको संसदका उपसभामुख हुन् । उनको तर्फबाट आएको यो वक्तव्यपछि टर्कीको विदेश मन्त्रालयको विज्ञप्तिमा असन्तुष्टि प्रष्टसँग बुझ्न सकिन्छ ।

परराष्ट्र मन्त्रालयले भन्यो– अपमानजनक
टर्कीको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता तान्जु बिल्गीले भने, ‘हामी जर्मन संसदका उपसभामुख वोल्फगाङ कुबीले चुनावी प्रचारका क्रममा गरेको अपमानजनक टिप्पणीको विरोध गर्दछौं।’ उनले कुबिकले राजनीतिक शिष्टता र जिम्मेवारीलाई पूर्णतया बिर्सेको बताए ।

कुबिकको राजनीतिक र नैतिक अवस्था कस्तो छ र उनी कति हदसम्म अश्लील छन् भन्ने देखाउनका लागि यस्ता भनाइ नै पर्याप्त रहेको उनले बताए ।समाचार एजेन्सी रोयटर्ससँगको कुराकानीमा कुबिकले आफूले एर्दोगानका लागि टिप्पणी गरेको स्वीकार गरेका छन् ।

कुबिकका अनुसार उनले चुनावी सभालाई सम्बोधन गर्ने क्रममा टर्कीबाट बाल्कन हुँदै जर्मनी आउने आप्रवासीको मुद्दा उठाउन यस्तो टिप्पणी गरेका हुन् ।

कुबिकले के भने
कुबिकले भने, ‘ढोकाको मुसा सानो र प्यारो हुन्छ, तर यो उ चतुर प्राणी हो जुन प्रायः बालबालिकाको कथाको अंश पनि हुन्छ।’ कुबिकले वास्तवमा सुपरहिट हलिउड फिल्म ‘रत्तुई’ को उदाहरण दिएर आफ्नो कुरा बताइरहेका थिए । कुबी फ्री डेमोक्रेटिक पार्टी (एफडिपी) का सदस्य हुन् ।

यो जर्मनीमा पार्टीको केन्द्रीय सरकारमा गठबन्धनको रूपमा समावेश छ । क्युबिकले भने कि जब एर्डोगानले २०१५ मा युरोपेली संघमा प्रवेश गर्ने शरणार्थीहरूको संख्यालाई रोक्न सहमत भए, यो उनको लागि धेरै राम्रो सम्झौता थियो ।

तर अहिले टर्कीबाट बाल्कन हुँदै युरोपमा शरणार्थीहरु आउने क्रम जारी रहेको र यो संख्या निरन्तर बढ्दै गएको उल्लेख गर्नुपर्छ । कुबिकले यसलाई जर्मनीको विदेश तथा घरेलु नीतिका लागि ठूलो चुनौती भनेका छन् ।

राष्ट्रपतिको अपमान गरेको अपराध
टर्की युरोपेली युनियनको सदस्यताका लागि उम्मेदवार भए पनि लामो समयदेखि यी वार्ताहरू अलपत्र छन् । टर्कीद्वारा जारी मानवअधिकार उल्लङ्घन, रेकर्ड अध्यागमन र वरपरको राजनीतिलगायत धेरै विषयमा दुईबीच आपसी समझदारीको कमी छ ।

टर्कीमा राष्ट्रपतिको अपमान गर्नु आपराधिक कार्य हो । एर्दोगान र उनको एके पार्टी विगत दुई दशकदेखि यहाँ सत्तामा छ ।