जनता टाइम्स

१६ मंसिर २०८०, शनिबार ०७:५३

यथार्थ बुझाउँदै आशा जगाउन मध्यपहाडी सङ्कल्प यात्रा


नेपालमा समाजवाद स्थापनाको संकल्प सहित २००६ सालमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी स्थापना गर्ने संस्थापक महासचिव क.पुष्पलालको नाममा निर्माण भएको राजमार्गकै पेरिफेरिमा हुने यो संकल्प यात्रा नेकपा एमालेको नेतृत्वमा कम्युनिष्टहरुलाई ध्रुवीकृत र गोलवन्द गराउने संकल्प यात्रा पनि हो 

सुनिता बराल

प्रमुख प्रतिपक्षी दलको रुपमा जिम्मेवार भूमिकासहित देशमा मडारिएको निराशाको बादल फटाउँदै आशा र उत्साहको सञ्चार गर्न नेकपा एमालेले समृद्धिका लागि संकल्प यात्रा सुरु गरेको छ । मध्यपहाडी यात्राका रुपमा पनि जनस्तरमा चिनिएको यो संकल्प यात्राले राजनीतिक, आर्थिक, सामाजिक, पर्यावरणीय हिसावले अनेकौं स्थानीय सम्बन्धहरुलाई एकताको मालामा उन्दै राष्ट्रिय सन्देश दिन्छ । नेपाल यतिबेला आर्थिक, सामाजिक, सांस्कृतिक तथा राजनीतिक हिसावले एउटा कठिन अवस्थामा रहेको छ ।

सदियौंदेखिको सामन्ती व्यवस्थाको अन्त्य भए पनि समाजमा विभिन्न हिसावले जरा गाडेर बसेको यो व्यवस्थाका अवशेषहरु विभिन्न स्वरुपमा जिवित नै छन । नागरिकको अपेक्षा अनुरुप स्थापित विद्यमान व्यवस्थाले सोचेअनुरुपको उपलब्धि दिन नसकेको मौकामा खारेज भईसकेको सामन्ती व्यवस्थाका अवशेषहरुले टाउको उठाउने चेष्टा गरेको अवस्था छ । तर यसरी रन्थनिएको सामन्तवादले टाउको उठाउने वित्तिकै एकथरी देशी र विदेशी प्रतिक्रियावादहरु परिवर्तनलाई मास्न उद्यत छन । यसलाई स्पष्ट नजरले चिन्न र त्यसको उचित निराकरण गर्न जरुरी छ ।

सामन्तवादको अन्त्य भए पनि विभिन्न रुपमा जोडिएका सामन्तवादका अवशेष अन्त्य गर्दै नयाँ हिसावको उत्पादन सम्बन्ध निर्माण गर्न आवश्यक छ । राजनीतिक परिवर्तन पछिको यो अवधिमा नेकपा एमालेको नेतृत्वमा सरकार निर्माण भएका बेला योजनाबद्ध काम गरेर देशलाई समृद्धिको बाटोमा गतिसाथ हिँडाउने प्रयत्नहरु भएका थिए । विश्वासको अवस्था निर्माण हुँदै थियो तर एकाएक सिर्जना भएका अवरोधहरु र त्यसपछिको अन्यौलग्रस्त परिस्थितिबाट सिर्जना भएको सामाजिक निराशा एवम् आर्थिक असफलतातर्फ उन्मुख भएको यथार्थले यो गम्भिर परिस्थिति निम्त्याएको भूल्न हुँदैन । यो घटनाक्रमका पछाडी जोडिएका तत्वहरु पनि जनतालाई चिनाउन यो मध्यपहाडी संकल्प यात्रा औचित्यपूर्ण छ ।

देशमा यतिबेला देखिएको आर्थिक हिसाबको कमजोरीका कारण र उपाय समिक्षा गर्ने सन्दर्भ पनि हो । राजनीतिक तथा प्रशासनिक हिसावले नेतृत्व गर्नुपर्ने सरकार आफै स्वार्थ लोभ र परनिर्भरताको शिकार भएका कारण सामाजिक निराशा बढेको छ । तर यी भन्दा जटील समस्यामा समेत नेकपा एमालेले आफ्नो कुशल नेतृत्वद्वारा देशलाइ सही बाटोमा हिडाएको अनुभव छ । नेकपा एमालेको कुशल राजनीतिक नेतृत्वको अनुभव, नागरिकका अपार माया र सम्भावनाका सपनाहरुसहित स्थानीय सम्बन्धहरुका बलमा राष्ट्रीय सन्देश दिने प्रयत्न हुनेछ ।

जनस्तरमा बलियो जग सहित उभिएर जनक्रान्ति र जनअपेक्षालाई प्रतिविम्वित गर्ने खालको संस्कृति निर्माण गर्न जिम्मेवार दलको हिसावले नेकपा एमालेले यसको पहलकदमी लिएको हो । सरकारको नेतृत्व गर्दा होस् वा प्रतिपक्षमा बस्दा नागरिकहरुमा धारणा निर्माण हुने कुरा नेकपा एमालेले लिएको बाटो, चालेका कदमहरु र देखाएका सपनाहरुले निर्धारण गर्ने एउटा अवस्था बनिसकेको तथ्य हामीमाझ छ । बदलिएको राजनीतिक परिवेशमा राजनीतिक परिवर्तन सहितका उपलब्धिहरुलाई जोगाउँदै राष्ट्रिय आकांक्षा प्राप्त गर्न नयाँ संस्कृति निर्माणका लागि स्थानीय सम्बन्धका सुत्रहरु कसिलो पार्दै राष्ट्रिय र अन्तर्राष्ट्रिय सन्देश प्रवाह गर्नुपर्छ ।

नागरिकका अपेक्षा सम्वोधन र राष्ट्रिय आवश्यकताका सवालहरुलाई लिएर सरकारले गर्नुपर्ने कामहरु नगरेको अवस्थामा जिम्मेवार प्रतिपक्षले खबरदारी गर्नैपर्छ । देश किन निराशाको बादलभित्र अलमलिएको छ जनतालाई प्रष्ट पार्नैपर्छ अनि जनताको जगमा कसरी सपनालाई समृद्धिमा रुपान्तरण गर्नुपर्छ उनीहरुकै विचमा बसेर योजना निर्माण गर्नुपर्छ भन्ने उद्धेश्यले नेकपा एमालेले झुलाघाट चिवाभञ्ज्याङ मध्यपहाडी यात्रा सुरु गरेको हो । यो मध्यपहाडी यात्रामा नेकपा एमालेले हिजो सुरु गरेका मध्यपहाडी क्षेत्रका समृद्धिका योजनाहरुको जानकारी र कार्यान्वयनका क्रममा सिर्जना भएका अवरोधहरुको विषयमा जानकारी गराउनेछौं ।

स्रोत साधनको हिसावले प्रचुर मध्यपहाड जनसाख्यिक हिसावले रित्तिँदै गएको अवस्थालाई कसरी निराकरण गर्दै हराभरा बनाउने विकल्प र प्रयत्नहरु के हुन सक्छन् जनताका बिचमै बसेर कुरा सुन्दै अन्तरक्रिया गर्दै भावी योजना निर्माण गर्नेछौं । अभियानको निश्कर्षका रुपमा सरकारलाई खबरदारी हुनेछ कि गरेर देखाउ नत्र छोड हामी गर्नेछौं । हाम्रो नेतृत्वले हिजो नाकाबन्दीका समयमा जनताका आशा जगाएर उठाए जस्तै फेरि उठाउनेछ देशलाई । हाम्रो नेतृत्वले हिजो संविधान निर्माण नभएर अलमलिएको अवस्था संगालेर संविधान जारी गराइएको अवस्था जस्तै गरी सिंगै देशलाई एकताबद्ध र गोलबद्ध बनाउनेछ ।

पुष्पलाल मध्यपहाडी राजमार्ग र यसैको परिवेशमा हुने मध्यपहाडी संकल्प यात्रा एउटा साँच्चै संकल्प यात्रा हो । यो राजनीतिक हिसावले स्पष्ट रुपमा समाजवादी कार्यक्रम कार्यान्वयनको दवाव स्वरुप जनसमर्थन निर्माणको संकल्प हो । राजनीतिक परिवर्तन रक्षाको संकल्प हो । नेपालमा समाजवाद स्थापनाको संकल्प सहित २००६ सालमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी स्थापना गर्ने संस्थापक महासचिव क.पुष्पलालको नाममा निर्माण भएको राजमार्गकै पेरिफेरिमा हुने यो संकल्प यात्रा नेकपा एमालेको नेतृत्वमा कम्युनिष्टहरुलाई ध्रुवीकृत र गोलवन्द गराउने संकल्प यात्रा पनि हो ।

यो संकल्पयात्राका क्रममा पुष्पलालले सुरु गर्नुभएको बाटोमा जोडिएर मोडिएकाहरु, अलमलिएका र अल्मल्याइएकाहरुलाई संगाल्दै समेट्दै कम्युनिष्ट आन्दोलनको राजमार्गमा हिँडाउने संकल्प यात्रा हो । यो संकल्प यात्रा पहाडका प्रचुर सम्भावनाहरुलाई पर्गेल्न नसक्दा तिनै सम्भावनाका असीमित स्रोतहरु नै संकट बनेको महसुस गर्दै रित्तिँदै गरेको अवस्थाबाट मुक्ति खोज्ने संकल्प यात्रा हो । पहाडका जडिबुटी र खनिजमा आधारित उद्यममार्फत सैयौं वर्षलाई राष्ट्रको आय सुनिश्चित गराउन सकिन्छ भन्ने आशा जगाउने यात्रा हो । नेपालको पहाडले जोगाएको जैविक विविधता, जलवायु परिवर्तनका असर न्युनीकरणमा गरेको योगदान र दिगो आर्थिक विकासका असंख्य स्रोत र सम्भावनाको खोजीको संकल्प हो ।

मध्यपहाडी लोकमार्ग पुष्पलालको नामसंग जोडिएको हिसावले कम्युनिष्टहरुका लागि गर्वको विषय मात्र नभै यो लोकमार्ग निर्माण गर्दा कम्युनिष्ट पार्टीका अर्धमन्त्री र प्रधानमन्त्रीहरुले गाली खाँदै गरेको दृश्य सम्झाउनु पनि आवश्यक हुन्छ । संसदमै यो लोकमार्गका नाममा नेकपा एमालेले धेरै पटक विपक्षी दलहरुसंग मुकाविला गर्नुपरेको छ । पाँचथर, तेह्रथुम, सिन्धुली, धादिङ, तनहुँ, वागलुङ, रुकुम, दैलेख, अछाम हुँदै वैतडी पुग्ने यो लोकमार्गले १० जिल्लालाई सुगम बनाएको छ । यी जिल्लासंग जोडिएका आसपासका जिल्लाहरुको दैनिकीमा कायाकल्प गरेको छ । १० उन्नत आधुनिक शहरहरु निर्माण भईरहेका छन् ।

यो लोकमार्गको निर्माणले आसपासमा विकास भएको आर्थिक तथा सामाजिक सशक्तिकरण हिजोका लम्बेतान पूवर्पपश्चिम राजमार्गहरुको भन्दा कम छैन । केही भएन, देशमा केही छैन भन्दलै निरासाको बादल फैलाएर गलत क्रियाकलाप गर्न पल्किएकाहरुलाई जवाफ दिन जरुरी छ यो अवधिमा पुष्पलाल मध्यपहाडी लोकमार्ग र यस्तै अन्य विकासका काम कति भए र यसले समृद्धिमा कति योगदान दियो भन्ने तथ्यहरु ।

मध्यपहाडी लोकमार्ग कावेली, तमोर, अरुण, सेती, दूधकोशी, तामाकोशी, पश्चिमसेती जस्ता राष्ट्रिय गौरवका आयोजनाको प्राण भएको तथ्य जनस्तरदेखि विश्वस्तरसम्म बुझाउन जरुरी छ । अर्को यो लोकमार्गको अर्को विशेषता विना विश्फोटक पदार्थको प्रयोगमा निर्माण भएको वातावरणमैत्री लोकमार्ग । आजको जल्दोवल्दो वातावरणीय मुद्धाका यथार्थको ज्वलन्त सवाल र दिगो विकास लक्ष्यप्रतिको प्रतिबद्धतामा हाम्रा विकास मोडलहरुलाई बाटो देखाउने यो पुष्पलाल मध्यपहाडी लोकमार्गसंगै जोडेर नेकपा एमालेले गर्ने यो समृद्धि संकल्प यात्राले यस्ता धेरै सन्देशहरुलाई एकसाथ दिन खोजेको छ । मुख्यगरी २०६२/०६३ को जनक्रान्ति पश्चात राजनीतिक परिवर्तनलाई विकास र नागरिक समृद्धिसंग जोड्नका लागि गरिएको सशक्त प्रयत्न र त्यसको उपलब्धिको रुपमा मध्यपहाडी क्षेत्रका नागरिकहरुलाई बुझाउँदै जागृत गर्न समेत यो संकल्पयात्रा आयोजना गरिएको हो ।

यसरी नेकपा एमालेले सुरु गरेको यो संकल्प यात्रा पार्टीका केन्द्रीय अध्यक्षदेखि स्थानीय कार्यकर्तासम्मको संकल्प हो । यो मेरो सङ्कल्प हो । तपाइको सङ्कल्प हो । राष्ट्र राष्ट्रीयता, जनतन्त्र र जनजिबिकाको जपक्षीय सङ्घर्षको राष्ट्रीय सङ्कल्प हो । नेकपा एमालेले आफूलाइ राष्ट्र, राष्ट्रीयता, जनतन्त्र र जनजिबिकाको पक्षमा आफुलाइ सधै स्पष्टताका साथ सत्तीसाल झै उभ्याएको छ र उभ्याउनेछ भन्ने विश्वास दिलाउने संकल्प महायात्रा हो ।

हरेक प्रतिकूल परिस्थितिमा पनि नागरिकलाइ आशा जगाउदै उर्जा भर्दै राष्ट्र र नागरिकका जिवनदायी उर्जाको बलमा मुर्झाएका सपनालाइ जागृत गराउदै आएको तथ्य स्मरण गराउँदै इमान्दार प्रयत्नहरुमाथि भएका घात र घेरावन्दी जानकारी गराउने संकल्प महायात्रा हो ।

(बराल प्रतिनिधि सभा सदस्य तथा नेकपा एमालेकी केन्द्रीय सदस्य हुनुहुन्छ )