जनता टाइम्स

९ पुष २०७९, शनिबार १५:२५

‘रक्त स्वादिष्ट’ रातो कमिलाको अचारले उत्पति ट्याग पाउदै !


एजेन्सी, ९ पुस । रातो कमिलाले टोक्दा मान्छे पीडाले कराउँछ । शरिरमा जलन हुन्छ र रातो दाग देखा पर्छ । टोकाइ भूल्न नसकिएजस्तै यसको स्वाद पनि अविस्मरणीय छ ?

तपाईं सोच्नुहुन्छ होला रातो कमिलाको टोकाइ . . . हो, यदि तपाईंले ओडिशाको मयुरभंज, केओन्झार र सुन्दरगढ जिल्लाहरूमा फैलिएको सिमिलिपाल बायोस्फियर रिजर्वका जनजातिहरूलाई सोध्नु भयो भने, जवाफ आउँछ –हो । ती कमिलालाई स्थानीयले काई नामले चिन्छन् ।

कमिलाहरू यहाँका मानिसहरूका लागि सयौं वर्षदेखि खाना र पेय पदार्थको हिस्सा बनेका छन् । तिनीहरूले रातो कमिलाबाट बनाउने सबैभन्दा प्रसिद्ध चीज भनेको आँखामा रोशनी दिने तातो काई अचार हो । सेलिब्रेटी शेफ गोर्डन रामसेले यो रातो कमिलाको अचारलाई ‘रक्त स्वादिष्ट’ नाम दिएका छन् ।

चटनीको बढ्दो लोकप्रियताको साथ, ओडिशाले यसको ‘मयुरभञ्ज की चटनी’ को लागि भौगोलिक संकेत उत्पती ट्याग खोजेको छ । एक पटक दिइएपछि, ट्यागले मयुरभञ्जको काई चटनीमा विशेष गुणहरू छन् जुन अन्य कमिला चटनीहरूमा पाइँदैन भनेर संकेत गर्दछ।

सिमिलिपाल बायो रिजर्भको रूखहरूमा रातो बुनकर कमिला पाइन्छ। तिनीहरू मुख्यतया आँप, कागती र मेवा जस्ता फलफूलका रूखहरूबाट समातिन्छन्। कमिलाका झुण्डहरूले पातहरू पल्टाएर गुँड बनाउँछन् किनभने उनीहरूलाई बुन्ने भनिन्छ । उनीहरुको घरको लम्बाइ आधा मिटरभन्दा बढी हुन्छ । काई अचार बनाउन वनवासीहरूले कमिलाहरू सुस्त हुँदा बिहान सबेरै कमिला र तिनीहरूको अण्डा जम्मा गर्छन् ।

मयुरभञ्जका ५३ वर्षीय गोविन्द नाइक रुखमा रहेको गुँडबाट रातो कमिला र अण्डा जम्मा गर्न गाह्रो भएको बताउँछन् । यदि तपाईंले गुँड हल्लाउनुभयो वा हाँगा भाँच्न खोज्नुभयो भने, भाले समूहमा आक्रमण गर्छन् । उनीहरूले पुस्तादेखि कमिला सङ्कलन गर्ने कलामा महारत हासिल गरेका छन् ।

यसरी बनाइन्छ अचार

सिमिलिपाल क्षेत्रबाहिर काई अचार प्रवद्र्धन गर्ने काम गर्ने मयुरभञ्ज काई समाजका सदस्य नयधर पडियाल आफू सबैभन्दा पहिले काई कमिला खाएको मानिने बाथुडी जातिको भएको बताउँछन् । उनका अनुसार बिहान सबेरै कमिलालाई रुखबाट गुँड निकालेर बोरा वा पानी भरिएको बाल्टिनमा हाल्ने गरिन्छ ।

कमिलाहरू पानीमा परेपछि केही घण्टामै मर्छन्। धुने र सुकाइ सकेपछि तिनीहरू भान्साको लागि तयार हुन्छन् । काई अचार यस क्षेत्रका ग्रामीण बजारहरूमा सामान्य दृश्य हो। यसलाई हरियो केन्दु र सालको पातमा दिइन्छ । एउटा पातको चटनीको मूल्य १०–२० रुपैयाँ पर्छ। केओँझार जिल्लाको बाँसपाल क्षेत्रका आदिवासी रातो कमिला सङ्कलक शुक्र मुण्डा बताउँछन् कि आजकल ग्रामीण र सहरी बजारमा कमिलाको अचारको ठूलो माग छ।

वर्षभरि राख्न सकिन्छ

केओँझारको बैतरानी गाउँका भुयन्त्री किसान ६० वर्षीय दास परिहालले बाल्यकालदेखि नै काईको अचार खाने गरेको बताउँछन् । यसको स्वाद अद्वितीय छ । विभिन्न रेसिपीहरू बनाइन्छ, तर आवश्यक अचार एक सरल तरिका हो। तपाईं सफा कमिला लिनुहोस् र तिनीहरूलाई स्वाद अनुसार अदुवा, लसुन, खुर्सानी र नुनसंगै किच्नुहोस् ।

अचार कोठाको तापक्रममा छ महिना सम्म रहन्छ, र खाना र खाजा संग खान सकिन्छ। यो वर्षभरि चल्ने मसला भएतापनि जनजातिहरूले प्रायः वर्षा र जाडो मौसममा कमिलाले अण्डा दिने बेलामा यसको सेवन गर्छन् ।

कतिपयले सुप बनाउँछन्

मूल अचार कमिला र तिनीहरूका अण्डाहरूको पेस्ट हो, तर धेरै मानिसहरू तिनीहरूलाई पीस्नु अघि भुट्छन् । केओन्झारको काञ्जीपानी गाउँका भुइँ आदिवासी ५० वर्षीया कान्दुनी सन्नागीले भनिन्, ‘हामीले यसलाई तेल र नुनमा हल्का भुटेर पनि गाढा खान रुचाउँछौं । मस पेस्टलाई तातो पानी, नुन र मरिच थपेर पनि सूप बनाउन सकिन्छ।

यो विषाक्त हुँदैन

ओडिशा युनिभर्सिटी अफ एग्रीकल्चर रिसर्च एण्ड टेक्नोलोजी (आयुएटी) मयुरभञ्जनका वैज्ञानिक दीपक मोहन्तीले मयुरभञ्जका काई जम्मा गर्नेहरूलाई जीआई ट्यागको लागि आवेदन दिन मद्दत गरेका छन् । उनले प्रयोगशालामा परीक्षण गरिएका कमिलामा विषाक्तता नभएको बताए ।

तिनीहरूको टोकाइ पीडादायी हुन सक्छ, तर खाँदा कुनै हानि गर्दैन । वास्तवमा, तिनीहरूको खोजहरूले सुझाव दिन्छ कि कमिलाहरू प्रोटीन, एमिनो एसिड, खनिजहरू जस्तै क्याल्सियम, जस्ता, फलाम, म्याग्नेसियम र पोटासियम, भिटामिन बी १२ को अतिरिक्त स्रोत हुन्।

धेरै रोगहरूको उपचार

अचम्मको कुरा होइन, जनजातिहरूले काईलाई प्रतिरक्षा बूस्टर मान्छन् । तिनीहरूले खोकी र चिसो बिरूद्ध यसको प्रभावकारितालाई कामोत्तेजकको रूपमा, र जोर्नी दुखाइ, हाइपर एसिडिटी, छालाको संक्रमण र जन्डिसको उपचारको रूपमा श्रेय दिन्छन् ।

केओन्झार सदर ब्लकको दानापुर गाउँकी ६० वर्षीया महिला पायो मुर्मु भन्छिन् कि यो श्वासप्रश्वासको समस्या र पेट दुखाइको लागि सबैभन्दा प्रयोग गरिएको र परीक्षण गरिएको औषधि हो ।

परम्परागत ढंगले निको पार्नेहरूले कमिलालाई तोरीको तेलमा ३० दिन भिजाएर र त्यसपछि छान्नेले छानेर तेल तयार गर्छन् । यो बेबी तेलको रूपमा र गठिया, गाउट, दाद र अन्य छाला रोगहरूको उपचारको रूपमा प्रयोग गरिन्छ। यी अप्रमाणित परम्परागत विश्वासहरू हुन् ।