जनता टाइम्स

९ पुष २०७९, शनिबार १६:५१

कहिल्यै सोच्नुभएको छ – राति घरबाहिर कुकुर किन रुन्छ ?


एजेन्सी, ९ पुस । हाम्रो समाजमा परापूर्वकालदेखि नै धेरै मान्यताहरू चल्दै आएका छन् । यी विश्वासहरू यस्ता छन् कि तिनीहरू केवल विश्वास गरिन्छ। यिनको पछाडिको कथा वा तर्क खोज्दा पनि पत्ता लाग्दैन ।

कुकुर रोए नराम्रो हुन्छ भन्ने मान्यता पनि यस्तै हो । त्यो अशुभ संकेत हो । भनिन्छ कुकुर रुनु भनेको कसैको मृत्युको पूर्वसूचना हो । यस्तो कुरा सुनेपछि जो कोही डराउनु स्वाभाविक हो ।

ज्योतिषशास्त्र भन्छ – आत्माको कुरा हो
त्यस्तै, ज्योतिषीहरूका अनुसार कुकुरहरू तब सबैभन्दा बढी रुन्छन् जब तिनीहरूको वरिपरि आत्मा हुन्छ। अर्थात् साधारण मानिसले देख्न नसक्ने आत्मा देखेर कुकुरहरू रुन थाल्छन्। मानिसहरू आफ्नो वरिपरि कुकुरहरू रोएको देख्छन् र तिनीहरूलाई भगाउन थाल्छन् ।

विज्ञान र विज्ञहरू के भन्छन् ?
जनविश्वास र ज्योतिषीहरू भन्दा पर, अब विज्ञानमा जाऔं । सबैभन्दा पहिले, कुकुरहरू रुँदैनन् । तिनीहरू चिच्याउँछन् । वास्तवमा, रातको समयमा यस्तो आवाज निकालेर तिनीहरू टाढाको बाटो वा क्षेत्रमा रहेका आफ्ना अन्य साथीहरूलाई सन्देश पठाउँछन् । साथीहरूलाई कहाँ छु भन्ने सन्देश पनि हो ।

निस्सन्देह कुकुरहरू पनि जीवित प्राणी हुन् । त्यसैले उनीहरुलाई पनि चोट लागेको हुन्छ, दुख्छ, शारीरिक समस्या हुन्छ । यस्तो अवस्थामा पनि कुकुर रुन्छन् । यसरी उसले आफ्ना साथीहरूलाई टाढा कतै भए पनि साथीलाई नजिक बोलाउँछन् ।

एक्लो महसुस हुँदा पनि रुन्छ
मानिसजस्तै कुकुरहरूलाई पनि एक्लै बस्न मन पर्दैन । त्यसैले जब एक्लोपन महसुस हुन्छ, साथीहरूलाई बोलाउन रुन्छ ।