जनता टाइम्स

२३ पुष २०७९, शनिबार १४:५५

१९ वर्षीया किशोरीका जुम्ल्याहा सन्तानका बाबु फरक–फरक !


एजेन्सी, २३ पुस । एउटी १९ वर्षीया किशोरीले फरक–फरक जैविक पिता भएका जुम्ल्याहा बच्चालाई जन्म दिएकी छन् । यस्तो घटना एक लाखमा एक हुन्छ।
यी १९ वर्षीया युवती ब्राजिलको मिनेरियोसकी हुन् ।

आफ्ना छोराछोरीको बाबु को हो भनेर जान्न चाहनेले पितृत्व परीक्षण गरेको उनले बताइन् । रिपोर्टका अनुसार यी किशोरीलाई आफ्ना छोराछोरीको बाबुप्रति शंका थियो र उनले आफूले छोराछोरीको बाबु भएको ठानेका व्यक्तिको डीएनए परीक्षण गराएकी थिइन् । परीक्षणपछि एउटा बच्चाको मात्रै डिएनए पोजेटिभ र अर्का बच्चाको डिएनए नेगेटिभ आएको थियो ।

त्यसपछि उनलाई त्यही दिन अर्का पुरुषसँग यौनसम्पर्क गरेको याद आयो । त्यो अर्का पुरुषको डीएनए परीक्षण गर्दा उनी दोस्रो सन्तानको बाबु भएको पाइयो ।
हेट्रोप्याटरनल सुपरफेकंडिशन
यो हेट्रोप्याटरनल सुपरफेकंडिशनको कारण हुन सक्छ, जुन एक जैविक घटना हो । यसमा, महिनावारीको समयमा निस्कने दोस्रो ओभालाई अर्को पुरुषसँग यौनसम्पर्क गरेपछि उसको शुक्रकीट कोशिकाद्वारा निषेचित गर्न सकिन्छ । निषेचन पछि, बच्चाले आफ्नो आनुवंशिक सामग्री आमासँग साझा गर्दछ तर अलग प्लेसेन्टामा विकास हुन्छ ।

पहिलो कहिले थियो
यो घटना पहिलो पटक १८१० मा आर्चर द्वारा देखाइएको थियो । यो मानिसमा धेरै विरलै हुन्छ। यो हेटेरोप्याटर्नल कुकुर, बिराला र गाईमा बढी हुन्छ भनि द गार्डियन रिपोर्ट प्रकाशित छ । यसमा दुईवटा अवस्था हुन सक्छ – पहिलो महिलाबाट एकै समयमा दुईवटा अण्डा निस्कन सक्छ । शुक्रकीट धेरै दिनसम्म बाँच्न सक्ने भएकाले, पुरुषले यौनसम्पर्क गर्दा पहिलो डिम्ब निस्कन्छ र दोस्रो डिम्ब डिम्बाण्डपछि तुरुन्तै निस्कन्छ ।

अर्को अवस्था यो छ कि महिलाले केहि दिन भित्र दुईवटा अण्डा छोडेको हुन सक्छ तर एउटै महिनावारीको समयमा । यदि मिडिया रिपोर्टहरूलाई विश्वास गर्ने हो भने, हालसम्म केवल २० वटा घटनाहरू यस्तो भएका छन् ।

के यो यस्तो हुनु सामान्य हो ?
जुम्ल्याहाको बारेमा कुरा गर्दा, समान जुम्ल्याहामा, एउटै डिम्ब एक शुक्राणु द्वारा निषेचित हुन्छ र दुई ठाउँमा निषेचित हुन्छ । यी जुम्ल्याहाका लागि फरक बुबा हुनु असम्भव हुन्छ । यद्यपि, भ्रातृ जुम्ल्याहाहरूमा, जब दुई अलग–अलग अण्डाहरू दुई फरक शुक्राणुद्वारा निषेचित हुन्छन्, तिनीहरू एकअर्काबाट फरक देखिन सक्छन्, र यो सामान्य होइन ।