जनता टाइम्स

२९ जेष्ठ २०७९, आईतवार २३:०६

यो देशमा सुनभन्दा कण्डम महँगो, एक प्याकेटको मुल्य १ लाख रुपैयाँ


काठमाडौँ, २९ जेठ । चिकित्सा विज्ञानले दिन प्रतिदिन फड्को मारिरहेको छ । औषधिसँगै बजारमा यस्ता धेरै प्रविधिहरू आएका छन्, जसले मानिसलाई विभिन्न कुराहरुमा धेरै मद्दत गर्छ। यी मध्ये एक हो, अनावश्यक गर्भावस्था रोक्न। तपाईं दुई तरिकामा अनावश्यक गर्भावस्था रोक्न सक्नुहुन्छ। पहिलो औषधि मार्फत हुन्छ, जबकि दोस्रो गर्भपतनको मद्दतले हुन्छ। किनभने धेरै जसो देशमा गर्भपतन प्रतिबन्धित छ र यसलाई धेरै दुर्लभ अवस्थामा अनुमति दिइन्छ। यस्तो अवस्थामा मानिसहरूसँग गर्भनिरोधकको विकल्प बाँकी छ। ठूलो संख्यामा मानिसले पनि यसको प्रयोग गर्छन् तर विश्वमा एउटा यस्तो देश छ जहाँ गर्भनिरोधकसँग सम्बन्धित चीजको मूल्य सुनभन्दा बढी छ ।

कण्डमको मुल्य १ लाख रुपैयाँ

मिडिया रिपोर्टका अनुसार अन्य गर्भनिरोधक उत्पादनको तुलनामा यहाँ गर्भनिरोधक चक्कीको माग धेरै छ। यो देशमा कण्डमको प्याकेटको मूल्य करिब १ लाख रुपैयाँसम्म पर्छ । अचम्मको कुरा, यति महँगो भए पनि मानिसहरूले यसलाई धेरै किन्छन्। यसबाहेक गर्भनिरोधक चक्कीको मूल्य ११ हजार देखी १२ हजार रुपैयाँसम्म पर्छ । यसबाहेक अन्य उत्पादनहरू पनि धेरै महँगो छन्। कालोबजारीमा उनीहरुको मूल्य बढ्दै गएको छ ।

महंगीको कारण

हामीले कुरा गरिरहेको देशको नाम भेनेजुएला हो। दक्षिण अमेरिकाको यो देशमा कुनै पनि अवस्थामा गर्भपतन कानुनी रुपमा अपराध हो। जेल जानु र गर्भपतनको अवस्थाबाट बच्न मानिसहरूले पहिलेदेखि नै सचेत भएर सम्बन्ध राख्छन्। यी कारणहरुले यहाँ गर्भनिरोधक सामग्री महँगो बन्दै गएको छ ।