जनता टाइम्स

१८ भाद्र २०७९, शनिबार १८:३०

पेट्रोल र डिजेल होइन, मान्छेको रगत हो भन्नुहोस् हजुर ! पत्याउनुहुन्न भने पढ्नुहोस् तेल खेलको इतिहास


एजेन्सी, १८ भदौ । तेल र रगतको सम्बन्ध धेरै गाढा छ। दुबै एकअर्कासँग धेरै घुलमिल हुन्छन् । तेलको खेलमा रगतले ठूलो भूमिका खेलेको छ । हो ! तेलको कथा रगतले लेखिएको हुन्छ ।

बेलायती लेखक किथ फिशरले आफ्नो पुस्तक ‘ए पाइपलाइन रन्स थ्रू इटः द स्टोरी ऑफ ऑइल फ्रॉम एनसिएंट टाइम्स टु द फर्स्ट वर्ल्ड वार’ मा विश्वभरको तेल उद्योगको रक्तपातपूर्ण इतिहासको विस्तृत विवरण दिएका छन् ।

तेलको लागि डरलाग्दो युद्धहरूको इतिहास शताब्दीयौं पुरानो हो । जब बाकु र अजरबैजानमा तेलका कुवाहरू फेला परे, त्यहाँ पर्सिया (अहिले इरान) को अब्बासी र सिरियाका उमय्याद खलीफाहरू बीच भयंकर रक्तपात युद्ध भएको थियो । १८१३ सम्म, ईस्ट इण्डिया कम्पनीले पर्सिया र मेसोपोटामियामा विशाल तेल भण्डारको व्यावसायिक र रणनीतिक महत्त्वको बारेमा रिपोर्टहरू तयार गरिरहेको थियो।

१८५९ मा, एक विशाल पेट्रोलियम उद्योग आयल क्रीक, पेन्सिलभेनिया, संयुक्त राज्य अमेरिका मा स्थापित भएको थियो । त्यसको केही दशकअघिसम्म त्यहाँबाट स्थानीय अमेरिकी जनसंख्या बढीसकेको थियो । यो कुनै नौलो कुरा थिएन । बिना रगत तेलको खेल पूर्ण हुदैन । युद्ध, हिंसा, विनाश र जीत र पराजय सधैं तेलको खेलमा चलिरहेका हुन्छन् ।

किथको पुस्तकले तत्कालीन अमेरिकी राष्ट्रपति एन्ड्रयु ज्याक्सन, बेलायती साम्राज्यका युरोपेली एजेन्टहरू, विश्वव्यापी तेलका दिग्गजहरू र पत्रपत्रिकाका सम्पादकीयहरूका मुख्य कथनहरू सङ्कलन गरेको छ । तेल जहिले पनि शक्तिशाली माफिया र अभिजात वर्गसँग मिलेर ठूला–ठूला कम्पनीहरूको कथाको केन्द्रबिन्दु रहेको छ। अमेरिकी गृहयुद्धको समयमा, कच्चा तेल प्रचुर मात्रामा उपलब्ध थियो र धेरै सस्तो थियो।

जोन रोफ्लरको समयमा, उनको मानक तेलले प्रभुत्व जमायो।१८८० देखि अर्को शताब्दीको पालो सम्म, स्ट्यान्डर्ड आयलले मात्र अमेरिकाको रिफाइनरी र बजार शेयरको ८० प्रतिशत ओगटेको थियो ।

रुसले पनि तेलमा यस्तै खेल खेल्यो, जब तेल बाकु र काकेशसबाट आयो । यसका लागि त्यहाँका स्थानीय जनतामाथि चर्को अत्याचार भयो । रसिया तेलको खेलमा अमेरिकालाई हराउन दौडमा थियो। यसका लागि ठूलो लगानी आवश्यक थियो, जुन नोबेल ब्रदर्सले पूरा गरेको थिए। राज्यको साथ र सहयोग थियो ।

नोबेल ब्रदर्सले रोथचाइल्ड्ससँग प्रतिस्पर्धा गरे। यहाँ, बेलायतको अधीनमा रहेको भारत र डचहरूको अधीनमा रहेको इन्डोनेसियाबीच तेलको लागि धेरै संघर्ष भयो। माथिल्लो बर्माको अतिक्रमण सम्भवतः पहिलो तेल युद्ध थियो। डच सैनिक र तिनीहरूको नीतिले आचेमा कम्तिमा एक हजार मानिसको ज्यान लियो । तेल कम्पनी, रोयल डच शेलको जग नरसंहारमा बनाइएको थियो ।

१८८२ मा इजिप्टमाथि ब्रिटेनको आक्रमणमा ब्रिटिस मिडियाको उत्साह हेर्नलायक थियो । त्यतिबेला यो बुझिएको थियो कि इजिप्टका बर्बर मुसलमानहरूलाई पाठ सिकाइदैछ । यसपछि त तेलका लागि रगत बगाउने शिलशिलाले तिब्रता नै पायो । इरानदेखि अफगानिस्तान र इराकदेखि लिवियासम्म मध्यपूर्वका देशमा तेल भण्डार कब्जा गर्ने हाडवाजी नै सुरु भयो ।

यद्यपी आन्तरिक कम्वशन इन्जिनवाला मोटर आएपछि पेट्रोल युगको अवसान सुरु भयो । फेरि ब्रिटेन र जर्मनीकाबीच नौसैनिक हतियारको होडका कारण तेल महत्वपूर्ण भयो । युरोपिय शक्तिहरूको आपसी प्रतिस्पर्धामा मध्यपूर्वमा अधिपत्यको अलग– अलग क्षेत्र स्थापित भए ।

२० औ शताब्दीको सुरुमा दुई विश्व युद्धको दौरान ब्रिटेन र उसको सहयोगी देश तेलका लागि अमेरिकासँग निर्भर भए, जसको कारण अमेरिका एउटा महाशक्ति भएर उदायो । प्रथम विश्वयुद्धपछि लर्ड कर्जनले भनेका पनि थिए ‘ब्रिटेन र उसका सहयोगीको जित तेलको कारण भएको हो ।’

किथको यो कितावमा तथ्यका साथ भनिएकोे छ कि तेलको खेल विकास र वाणिज्य या पर्यावरणको विनाससम्म मात्र सीमित छैन बरु यसका कारण नश्लवाद, उपनिवेशवाद र हिंसाका ताण्डव भइरहेको छ । तेल भण्डार नजिक वा यसको बाटोमा पर्ने वस्तीमाथि जे भयो त्यसलाई अमावीय भन्न सकिन्छ । कुल मिलाएर के भन्न सकिन्छ भने प्रकृति, प्राकृतिक संसाधनमा परिवर्तन हुन्छ तब मानिसले त्यसको मूल्य चुकाउनु पर्दछ ।