जनता टाइम्स

१३ आश्विन २०७९, बिहीबार ०७:३५

एक बर्षमा युटुबबाट कसरी कमाए ३१ बर्षीय युवाले ४५ करोड ?


एजेन्सी/ अमेरिकाका ग्राहम स्टीफन एक सफल उद्यमी , युटुबर र घर जग्गा एजेन्ट हुन्। स्टीफनको उमेर ३१ वर्ष मात्रै रहेको छ । तर उनको वार्षिक कमाई ४५ करोड रुपैयाँभन्दा बढी छ । उनको कमाइमा युट्युबको ठूलो भूमिका छ । ग्राहम स्टीफनको सफलताको कथा सिएनबिसी को मेक इट मिलेनियल मनी श्रृंखलामा प्रकाशित छ।

स्टीफनले १३ वर्षको उमेरमा एक्वैरियम विक्रेताको रूपमा आफ्नो पहिलो काम सुरु गरेका थिए। उनले १६ वर्षको उमेरसम्म त्यहाँ काम गरे, त्यसपछि उनी रक ब्यान्डमा ड्रमर बने। २००८ मा, स्टीफनले घर जग्गा एजेन्टको रूपमा आफ्नो यात्रा सुरु गरे २०१६ मा, स्टीफनले आफ्नै युट्युब च्यानल सुरु गरे, जसमा उनले व्यक्तिगत वित्त, घर जग्गा र लगानीसँग सम्बन्धित भिडियोहरू बनाउन थाले।

यहीँबाट उनको भाग्य परिवर्तन हुन थाल्यो । २०१७ मा, ग्राहमले युट्युबलाई आफ्नो पूर्ण समय कामको रूपमा पछ्याउने निर्णय गरे र सोही वर्षमा १९ लाख रुपैयाँ कमाए। ग्राहम भन्छन् कि युट्युबबाट यो आम्दानी उनको जोशको फल हो। उनले युट्युबमा लगानीसम्बन्धी जानकारी, घरजग्गासम्बन्धी जानकारी आदिको अनुभवमा भिडियो बनाए र हेर्दाहेर्दै उनको च्यानल हिट भयो ।

ग्राहमका दुई युट्युब च्यानल छन्। एक ग्राहम स्टीफन हो, जसको ३।५ मिलियन भन्दा बढी सब्सक्राईबहरु रहेका छन् र ग्राहम स्टेफन शोका ८ लाख भन्दा बढी सब्सक्राइबहरु रहेका छन् ।