जनता टाइम्स

२७ कार्तिक २०७९, आईतवार १४:१९

बाइडेनद्वारा ट्रम्पको आशा ध्वस्त


एजेन्सी, २७ कात्तिक । डेमोक्र्याटहरूले शनिबार सिनेटमा आफ्नो नियन्त्रण कायम राखे र रिपब्लिकन आशालाई ध्वस्त पारेका छन् । भर्खरै सम्पन्न मध्यावधि निर्वाचनमा रिपब्लिकन पार्टीले बहुमत ल्याउने अपेक्षा गरिएको थियो ।

रिपब्लिकन पार्टीले त्यहाँ आफ्नो सामान्य बहुमत कायम राख्न खोज्दा प्रतिनिधिसभाको भविष्यमा अनिश्चितता कायमै छ। रिपब्लिकन पार्टीका नेताहरूले चुनावअघि ‘रातो सुनामी’ आउने भविष्यवाणी गरेका थिए। तर नतिजा उनीहरुको अपेक्षाभन्दा ठीक उल्टो आएको छ ।

नेभाडामा सिनेटर क्याथरिन कोर्टेज माइस्टोको जितसँगै डेमोक्र्याटिक पार्टीले १०० सदस्यीय सिनेटमा ५० सिट प्राप्त गरेको छ र आफ्नो बहुमत कायम राखेको छ। माइस्टोको जित आफ्नो पराजयमा विश्वस्त रहेको रिपब्लिकन पार्टीका लागि झट्का हो ।

सिनेटका नेता चक शुमरले शनिबार राति विजयी भएको दाबी गरे। उनले ट्वीट गरे, ‘सिनेटमा डेमोक्र्याटिक पार्टीका लागि बहुमत।’

नेभाडाको नतिजापछि अब जर्जिया मात्रै यस्तो राज्य बनेको छ जहाँ दुई दलबीचको प्रतिस्पर्धा अझै चलिरहेको छ । अमेरिकी कंग्रेस (संसद) का दुई सदन सिनेट र हाउस अफ रिप्रिजेन्टेटिभका लागि नोभेम्बर ८ मा मतदान भएको थियो । अमेरिकामा मंगलबार भएको मध्यावधि निर्वाचनमा डेमोक्र्याटिक पार्टीको पक्षमा मतदान गर्न पहिलो पटक मतदाता ठूलो संख्यामा उत्रिएका थिए।

केही विज्ञहरूका अनुसार अमेरिकाको मध्यावधि चुनावको नतिजाले अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनको बाँकी दुई वर्षको कार्यकालमा पक्कै प्रभाव पार्नेछ।
तर यी नतिजाहरूले भारतअमेरिका सम्बन्धमा कुनै प्रभाव नपरे पनि अर्को वर्ष गति लिन सक्छ। मध्यावधि चुनाव आफ्नो अधिकारमा महत्त्वपूर्ण छ र त्यहाँ कारण छ कि सबैको नजर अब अर्को राष्ट्रपति चुनावमा हुनेछ।