जनता टाइम्स

२ भाद्र २०७९, बिहीबार १८:४६

यी पाँच औषधि नभएको भए संसार अर्कै हुन्थ्यो . . .


एजेन्सी, २ भदौं । विश्व इतिहासमा एउटै औषधिको प्रभाव मापन गर्न गाह्रो हुन्छ, तर यहाँ पाँचवटा औषधिहरू छन् जुन हामी दृढताका साथ भन्न सक्छौं यसले हाम्रो जीवनमा ठूलो परिवर्तन ल्याएको छ । जबकी हामीले यसको अपेक्षा गरेको पनि थिएन् । यी औषधिहरु को केहि अविश्वसनीय लाभहरु रहेकोमा कुनै शंका छैन ।

तर जसनसुकै औषधि पनि समस्याहरूको चाङबाट उम्रने हुन् । आज चमत्कारी औषधिले भोलीको समस्या समाधान गर्न सक्छ ।

१) एनेस्थेसिया
सन् १७०० को अन्तमा, अंग्रेजी रसायनशास्त्री जोसेफ प्रिस्टलीले एएउटा ग्यासको आविस्कार गरे जसलाई उनले ‘फ्लोजिस्टिकेटेड नाइट्रस एयर’ (नाइट्रस अक्साइड) भने । अंग्रेजी रसायनशास्त्री हम्फ्री डेभीले यसलाई शल्यक्रियामा दुखाइ कम गर्ने औषधिको रूपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ भन्ने सोचेका थिए ।

१७३४ मा फ्रान्सेली रसायनज्ञ जीन–ब्याप्टिस्ट डुमसले क्लोरोफर्म नामको नयाँ ग्यास बनाएपछि डाक्टरहरूले अर्को माइल पथ्थर भेटिएको अनुभव गरे । स्कटिश डाक्टर जेम्स यंग सिम्पसनले यसलाई १८४७ मा प्रसूतिमा सहयोग गर्न प्रयोग गरे। एनेस्थेसिया चाँडै शल्यक्रियाको समयमा व्यापक रूपमा प्रयोग भयो, जसले राम्रो रिकभरी दरहरू देखायो ।

एनेस्थेसिया भन्दा पहिले, अप्रेशन गरिएका बिरामीहरू प्रायः दुखाइको झटकाले मर्ने गर्थे । तर कुनै पनि औषधि जसले मानिसलाई बेहोश बनाउन सक्छ, त्यसले हानि पनि पुर्‍याउन सक्छ। आधुनिक एनेस्थेटिक्स अझै खतरनाक छन् किनभने स्नायु प्रणाली निष्क्रिय पार्ने जोखिमहरू छन्।

२) पेनिसिलिन
१९२८ मा स्कटिश चिकित्सक अलेक्जेन्डर फ्लेमिङमाथि जे भयो त्यो औषधी खोजको दुनियाँमा एउटा तिलस्मी कथा भन्दा हुन्छ । फ्लेमिङ आफ्नो प्रयोगशालामा ब्याक्टेरियम स्ट्रेप्टोकोकसका केही संस्कृतिहरू छोडेर छुट्टीमा गएका थिए।

जब उनी फर्के, उनले देखे कि केही हावाबाट हुने पेनिसिलियम (एक फंगल दूषित पदार्थ) ले स्ट्रेप्टोकोकसलाई बढ्नबाट रोकेको थियो । अस्ट्रेलियाली रोगविज्ञानी हावर्ड फ्लोरे र उनको टोलीले पेनिसिलिनलाई स्थिर बनाएर पहिलो मानव प्रयोग गरे।

अमेरिकी फंडिङमा पेनिसिलिन ठूलो मात्रामा उत्पादन भएको थियो, जसले दोस्रो विश्वयुद्धको परिदृश्य परिवर्तन गर्यो । यो हजारौं सेवा कर्मचारीहरूको उपचार गर्न प्रयोग गरिएको थियो ।

पेनिसिलिन र यसपछिका यस्तै औषधिहरूले यसअघि लाखौंको ज्यान गएकोे अवस्थाहरूको लागि अत्यधिक सफल फ्रन्टलाइन औषधिहरू हुन्। यद्यपि, तिनीहरूको व्यापक प्रयोगले ब्याक्टेरियाको ड्रग–प्रतिरोधी स्ट्रेनहरू निम्त्याएको छ।

३) नाइट्रोग्लिसरीन
नाइट्रोग्लिसरिन १८४७ मा आविष्कार गरिएको थियो। यो हृदय रोगसँग सम्बन्धित एनजाइना, छाती दुखाइको उपचार गर्ने पहिलो आधुनिक औषधि पनि थियो। यसको सम्पर्कमा आएका कारखानाका कामदारहरूले टाउको दुख्ने र अनुहार रातो हुने अनुभव गर्न थालेका थिए ।

किनभने नाइट्रोग्लिसरीन एक भासोडिलेटर हो – यसले रक्त वाहिकाहरू फैलाउँछ। लन्डनका चिकित्सक विलियम मुरेलले आफैंमा नाइट्रोग्लिसरीन प्रयोग गरे र आफ्नो एनजाइना बिरामीहरूमा प्रयोग गरे। उहाँले लगभग तुरुन्तै राहत पाएका थिए ।

नाइट्रोग्लिसरीनले एनजाइना भएका लाखौं मानिसहरूलाई अपेक्षाकृत सामान्य जीवन बिताउन सम्भव बनायो। यसले रक्तचाप घटाउने औषधिहरू, बिटा–ब्लकरहरू र स्टेटिनहरू जस्ता औषधिहरूको लागि मार्ग प्रशस्त गर्‍यो । यी औषधिहरूले जीवन विस्तार गरेको छ र पश्चिमी देशहरूमा औसत आयु बढाएको छ।

तर मानिसको आयु लामो भएपछि क्यान्सर र अन्य नसर्ने रोगबाट हुने मृत्युदर अहिले बढेको छ । त्यसैले नाइट्रोग्लिसरीन अप्रत्याशित तरिकामा विश्व परिवर्तन गर्ने औषधि बन्यो ।

४) गर्भनिरोधक चक्की
१९५१ मा, अमेरिकी जन्म नियन्त्रण अधिवक्ता मार्गरेट सेङ्गरले अनुसन्धानकर्ता ग्रेगरी पिंकसलाई उत्तराधिकारी क्याथरिन म्याककोर्मिकको कोषबाट प्रभावकारी हार्मोनल गर्भनिरोधक विकास गर्न आग्रह गरे।

पिनकसले पत्ता लगाए कि प्रोजेस्टेरोनले ओभुलेशन रोक्न मद्दत गर्यो, र यसलाई परीक्षण चक्की विकास गर्न प्रयोग गर्यो। क्लिनिकल परीक्षणहरू महिलाहरूमा गरिएको थियो, विशेष गरी पोर्टो रिकोमा, जहाँ परीक्षण र साइड इफेक्टहरू बारे चिन्ताहरू थिए।

नयाँ औषधि G.D. Sarley and Company द्वारा 1960 मा US Food and Drug Administration को स्वीकृतिमा जारी गरिएको थियो। मौखिक गर्भनिरोधक प्रयोग र गम्भीर साइड इफेक्टहरू बीचको सम्बन्ध प्रमाणित गर्न दस वर्ष लाग्यो।

१९७० मा अमेरिकी सरकारको अनुसन्धान पछि, गोलीको हर्मोन स्तर नाटकीय रूपमा कम भयो। अर्को परिणाम रोगी जानकारी सन्देश थियो जुन तपाईंले अब सबै प्रिस्क्रिप्शन औषधि प्याकेटहरू भित्र देख्नुहुन्छ ।

चक्कीले साना परिवारहरूमा ठूलो विश्वव्यापी जनसांख्यिकीय परिवर्तनहरू ल्यायो र महिलाहरू पुनः कार्यबलमा प्रवेश गर्दा आम्दानी बढ्यो। तर, चिकित्सा पेशाले महिलाको शरीरमा यसलाई कसरी लागू गर्‍यो भन्ने प्रश्न अझै उभिएको छ ।

५) डायजेपाम
पहिलो बेजोडाजेपाइन, स्नायु प्रणाली अवसाद को एक प्रकार, १९५५ मा बनाइएको थियो र औषधि कम्पनी हाइफान– ला रोस द्वारा लिब्रियमको रूपमा मार्केट गरिएको थियो।

पोलिश–अमेरिकी रसायनशास्त्री लियो स्टर्नबाक र उनको अनुसन्धान समूहले १९५९ मा रसायनिक रूपमा लिब्रियम परिवर्तन गरे, अधिक शक्तिशाली औषधि उत्पादन गरे। यो डायजेपाम थियो, १९६३ देखि भ्यालियमको रूपमा बजारमा छ ।

यस्तो सस्तो, सजिलै पाइने औषधिले ठूलो प्रभाव पारेको थियो। १९६९ देखि १९८२ सम्म, भ्यालियम अमेरिकामा सबैभन्दा धेरै बिक्री हुने औषधि थियो। यी औषधिहरूले दबाइको साथ तनाव र चिन्ता व्यवस्थापन गर्ने संस्कृति सिर्जना गर्यो ।

भ्यालियमले आधुनिक एन्टीडिप्रेसन्टहरूको लागि मार्ग प्रशस्त गर्यो। यी नयाँ औषधिहरू उच्च खुराकहरूमा लिन अझ गाह्रो (तर असम्भव थिएन) थिए, र तिनीहरूको कम साइड इफेक्टहरू थिए।