जनता टाइम्स

११ जेष्ठ २०७७, आईतबार ००:००

नेपालविरुद्ध अफवाह फैलाउने भारतीय पत्रकार अर्नब गोस्वामीविरुद्ध मुद्दा चलाउन अदालतको आदेश


काठमाडौं, जेठ ११ । नेपालले आफ्नो भूमि समेटेर नक्सा जारी गरेपछि नेपाल र नेपालीबिरुद्ध खनिएका भारतीय पत्रकार अर्नब गोस्वामीबिरुद्ध अदालतले मुद्दा चलाउन आदेश दिएको छ । भारतीय सञ्चारमाध्यमले जनाएअनुसार साम्प्रदायिक सद्भाव भड्काएको आरोपमा गोस्वामीबिरुद्ध मुद्दा चलाउन अदालतले स्थानीय प्रहरीलाई आदेश दिएको हो ।

मुस्लिम धर्मावलम्बीको मानहानी र गाली बेइज्जती गरेवापत मुम्बई प्रहरीले दर्ता गर्न लागेको मुद्दा रोकि पाउँ भनी दायर गरिएको गोस्वामीको अपिल सर्वोच्च अदालतबाट गत मंगलबार खारेज भएको थियो । अदालतले उक्त अपिल खारेज गरेसँगै महाराष्ट्र प्रहरीलाई अनुसन्धान अघि बढाउन आदेश दिएको हो ।

पत्रकार गोस्वामीले मुम्बई शहरका लाखौं सुकुम्बासीबिरुद्ध टेलिभिजन कार्यक्रममार्फत बारम्बार प्रयोग गरेको तुच्छ र निकृष्ट भाषालाई लिएर प्रहरीले मुद्दा दर्ता गर्ने तयारी गरेको छ । प्रहरीले आफूलाई समात्ने देखेपछि गोस्वामीले मुद्दा खारेजीको मागसहित केस चलाउनै पर्ने भए प्रहरीको केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरोलाई हस्तान्तरण गर्नुपर्ने जिकिर बोकेर दिल्लीस्थित सर्वोच्च अदालत पुगेका थिए । तर अदालतले लकडाउनको अवधिमा भिडियो कन्फ्रेन्स बिधिमार्फत गोस्वामीको अपिल खारेज गरेको हो ।

भारतीय सर्वाेच्च न्यायाधीश डी.आई चन्द्रचुड र एम.आर.साहको संयुक्त इजलासले ‘प्रेस स्वतन्त्रता भनेको जथाभावी बोल्नु र लेख्नु कदापि होइन’ भन्दै ५६ पृष्ठ लामो फैसला सुनाएको थियो । त्यस्तै, गोस्वामीले केही समयअघि भारतीय राष्ट्रिय काँग्रेसकी अध्यक्ष सोनिया गान्धीबिरुद्ध पनि लगातार प्रहार गरेका थिए । उनले सोनियामाथि पालगार भन्ने स्थानमा भएको सामूहिक संहारको घटनामा विना प्रमाण मुछेका थिए । उनीविरुद्ध अदालतले १४ अलग अलग ठाउँबाट परेका उजुरीलाई खारेज गर्दै सबैलाई एउटै प्याकेजमा राखेर अनुसन्धान अघि बढाउन (मुद्दा चलाउन) प्रहरीलाई आदेश दिएको छ ।

रिपब्लिक टिभी भारतीय जनता पार्टी निकट टेलिभिजन मानिन्छ । उक्त टेलिभिजनका उनी मालिक र प्रधान सम्पादक हुन् । त्यसैले उनले काँग्रेसआई र मुसलमानहरुविरुद्ध कटाक्ष गर्दै आएका छन् । उनले महाराष्ट्रमा भन्दा पनि केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरो (सिबीआइ)ले आफ्नो मुद्धा हेरे केन्द्र सरकार र भाजपाको प्रत्यक्ष प्रभावमा पारेर खारेज गर्न सकिने रणनीति अप्नाएको बताइन्छ । किनभने महाराष्ट्रमा भाजपाको एकल सरकार छैन । त्यहाँ लामो समयदेखि शिवसेनाको प्रभाव रहेको छ ।

पत्रकार गोस्वामीसँग केही दिनअघि नेपालको नयाँ नक्सा, कालिपानी र लिम्पियाधुराका विषयमा काँग्रेस नेता डा. मिनेन्द्र रिजालसँग समेत चर्काचर्की भएको थियो । गोस्वामी भारतीय सत्ताको आडमा मुस्लिम समुदाय र छिमेकी देशबिरुद्ध जथाभावी बोल्दै अफवाह फैलाउन लागेका भारतमै दर्नाम मालिक पत्रकार हुन ।