जनता टाइम्स

२३ असार २०८१, आईतवार ०६:२७

पेनाल्टी सुटआउटमा स्विट्जरल्याण्ड स्तब्ध, इंग्ल्याण्डले तय गर्यो युरो २०२४ को सेमिफाइनल यात्रा


काठमाडौं, असार २३ । जर्मनीको डसेलडोर्फमा शनिबार राती भएको खेलमा स्विट्जरल्याण्डलाई नाटकीय पेनाल्टी सुटआउटमा पराजित गर्दै इंग्ल्याण्ड युरो २०२४ को सेमिफाइनलमा प्रवेश गरेको छ ।

स्विट्जरल्याण्डलाई म्यानुएल अकान्जीले महत्वपूर्ण पेनाल्टी गुमाएपछि इंग्ल्याण्ड बिजयी बनेको हो । अकान्जीको पेनाल्टी सुटआउट रोक्न गोलकिपर जोर्डन पिकफोर्डले आफ्नो बायाँतर्फ उफ्रदा इङ्ल्यान्डलाई फाइदा पुर्यायो जुन उनीहरूले कहिल्यै हार मानेनन ।

ट्रेन्ट अलेक्जेन्डर–अर्नोल्डले अन्तिम पेनाल्टीमा गोल गर्दै इंग्ल्याण्डलाई लगातार दोस्रो युरोपियन च्याम्पियनसिपको सेमिफाइनलमा पुर्याएका छन । चोटका कारण घरेलु सिजनका अधिकांश खेल खेल्न नसकेका ब्रिल एम्बोलोले ७५ औं मिनेटमा क्वाटरफाइनलको पहिलो गोल गरेपछि स्विट्जरल्यान्डले खेलमा पहिलो हाफ सकिनै लाग्दा खेलमा अग्रता लिएको थियो ।

एम्बोलोले १८ गजको बक्समा उछालिएको बलको फाइदा उठाए जुन जोन स्टोन्सको खुट्टामा रिकोचेट भयो, सबैभन्दा छिटो प्रतिक्रिया दिँदै इङ्ल्यान्डको नेटमा पिकफोर्डलाई पछि पार्यो । ग्यारेथ साउथगेटले तुरुन्तै परिवर्तनहरूको साथ प्रतिक्रिया दिए, कोल पाल्मर, एबेरेची इजे र ल्यूक शलाई ल्याए, जसले फेब्रुअरी ज्ञड मा अन्तिम पटक प्रतिस्पर्धात्मक रूपमा खेलेका थिए र ह्यामस्ट्रिङको चोटबाट निको भइरहेका थिए ।

त्यो कार्यले पुरस्कृत गर्यो जब बुकायो साकाले आफ्नो आर्सनल टोलीका डेक्लान राइसको दाहिने पखेटामा रहेको बल उठाए, भित्र काटेर घरमा घुमाउरो बायाँ खुट्टा स्ट्राइक गरे जुन यान सोमरको पोस्टको आधारमा गएर प्रक्रियालाई बराबरीमा पुर्यायो र यात्रालाई पठाए। इङ्ल्यान्डका फ्यानहरु हर्षित भएका छन् । खेलको अन्तिम १० मिनेट वा अतिरिक्त समयमा कुनै पनि टोलीले फाइदा पुनः प्राप्त गर्न सकेन, र यो अकान्जीको मिस थियो जुन निर्णायक साबित भयो किनभने इङ्गल्याण्डले नेदरल्याण्ड्ससँग खेल्न अघि बढ्यो ।

इङ्ल्यान्डलाई उत्कृष्ट पेनाल्टी सुटआउट मार्फत युरोपेली च्याम्पियनसिपको सेमिफाइनलमा पुग्न हेरिरहेका युवा फ्यानहरूले पियर्स को हुन् भनेर थाहा नहुन सक्छ, तर शनिबार राति डसेलडोर्फमा युरो ९६ को केही प्रतिध्वनिहरू थिए । इङ्ल्यान्डले ठूला टूर्नामेंट सुटआउटमा दुई पटक मात्र पेनाल्टीमा गोल गरेको छ – सन् १९९६ मा वेम्बलीमा स्पेनविरुद्ध र २०२४ मा स्विट्जरल्याण्डविरुद्ध ।

स्पेनको बिरूद्ध, पियर्सले घरमा तेस्रो स्पट–किक प्रहार गरे र मुट्ठी पम्प र गर्जनाको साथ ट्रेडमार्क शैलीमा उत्सव मनाए, उनको घाँटीमा भएको साइन्यूज ब्रेकिङ पोइन्टमा पुग्यो ।स्विट्जरल्याण्डको बिरूद्ध, साकाले घरमा तेस्रो स्पट–किक स्लट गर्यो र फराकिलो र चम्किलो मुस्कानका साथ ट्रेडमार्क शैलीमा उत्सव मनायो, स्टार केटाको छवि इ भ्लनबिलम्ल्यान्ड समर्थकहरूको नयाँ पुस्ताले मन पराएको थियो।

१९९० को विश्वकपको सेमिफाइनलमा पश्चिम जर्मनीसँग पराजित भएको छ वर्षपछि पियर्सले पेनाल्टीमा गोल गरेका थिए। युरोपियन च्याम्पियनसिपको फाइनलमा इटालीसँग पराजित भएको तीन वर्षपछि साकाले पेनाल्टीमा गोल गरेका थिए ।

जब ट्रेन्ट अलेक्ज्याण्डर–अर्नोल्डले विजयी किक गोल गरे, साकाले धेरै टोलीका साथीहरूसँग उत्सव मनाउन हतार गरेनन्, तर धन्यवादमा हात उचालेर घुँडा टेक्यो। यो छुटकारा थियो, साका–शैली – वर्ग, प्रचुर सीप र अपरिहार्य समानताको साथ गरियो।

“मलाई लाग्छ, यो मैले अँगालो हालेको कुरा हो, “साकाले युरो २०२० को राक्षसहरूलाई बाहिर निकाल्ने बारे भने। “तपाईं एक पटक असफल हुन सक्नुहुन्छ तर तपाईं आफैंलाई फेरि त्यो स्थितिमा राख्ने कि गर्ने भन्ने विकल्प तपाईंसँग छ र म एउटा केटा हुँ जो गइरहेको छु । मलाई त्यो स्थितिमा राख्नुहोस्। ‘म आफैंमा विश्वास गर्थे र जब बल नेटमा हिर्क्यो म धेरै खुसी मान्छे थिएँ।’