जनता टाइम्स

१७ कार्तिक २०७९, बिहीबार १६:१५

२३ दिनकी बालिकाको पेटमा ८ वटा भ्रूण ! संसारकै पहिलो यस्तो केस


एजेन्सी, १७ कात्तिक । राँचीमा २३ दिने बालिकाको पेटबाट ८ वटा भ्रूण निकालिएको छ । बालबालिकाको पेटमा भ्रूण निस्कने घटना विरलै हुने गरेको चिकित्सक बताउँछन् । आठ भ्रूण निकालिएको यो संसारको पहिलो घटना हो ।

यो घटना झारखण्डको रामगढको हो । बालिकाको राँचीको रानी बाल अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ । शल्यक्रिया गर्ने डाक्टरले अक्टोबर १० मा पेट सुन्निएको अवस्थामा छोरीको जन्म भएको बताए । दुई दिनपछि उनलाई रानी बाल अस्पतालमा भर्ना गरिएको थियो ।

सीटी स्क्यान गरेर हेर्दा पेटमा डर्मेटाइटिस सिस्ट भएको थाहा भयो । उनलाई प्रारम्भिक उपचारपछि डिस्चार्ज गरिएको थियो र २१ दिनपछि बोलाइएको थियो । मंसिर २ गते बुधबार उनको शल्यक्रिया गर्दा ८ वटा भ्रूण बाहिर निस्किए ।

यसलाई फिट इन फिटु भनिन्छ
बालिकाको शल्यक्रिया गर्ने डा इमरानले भने, यसलाई ‘फिट इन फीटु भनिन्छ । यस्तो केस विश्वमा ५ देखि १० लाख बालबालिकामध्ये एकमा हुन्छ। हालसम्म विश्वभर यस्ता २०० भन्दा कम केसहरू फेला परेका छन्। ती अवस्थामा नवजात शिशुको पेटबाट एक वा दुईवटा भ्रूण निकालिएको थियो। ८ वटा भ्रूण बाहिर निस्किएको यो संसारको पहिलो घटना हो ।

देशमा हालसम्म एस्तो १० केस हेरेकी पटनाकी स्त्री रोग विशेषज्ञ डा अनुपमा शर्मा भन्छिन् कि फीट इन फीटुमा बच्चाको पेटमा बच्चा बन्न थाल्छ । गर्भमा एकभन्दा बढी बच्चा हुर्किएमा भ्रूणको विकासको क्रममा बच्चाभित्र पसेका कोशिकाले त्यो भ्रूण बच्चाभित्रै बन्न थाल्छ । यद्यपि, कोशिकाहरू कसरी प्रवेश गर्छन् भन्ने कुनै ठोस कारण छैन । कारणहरू अनुभवको आधारमा मात्र दिइन्छ।

बच्चाको पेटमा बच्चा हुर्कदाँ कस्तो लाग्छ ?
लक्षणहरूको बारेमा कुरा गर्दा, नवजात शिशुको श्रोणिको भागमा सुन्निने, गाँठो रहन्छ। पिसाब रोकिन्छ। धेरै दुख्छ। यी लक्षणहरू पछि, डाक्टरले जाँच गर्दछन्, जसले यो देखाउँछ।

यस वर्षको मे महिनामा बिहारको मोतिहारीमा ४० दिने शिशुको पेटबाट भ्रूण निकालिएको थियो । बच्चा दिसा गर्न असमर्थ थियो। जसका कारण उनको पेट सुन्निएको थियो । परीक्षण गर्दा बच्चाको कोखमा भ्रूण बढिरहेको पाइएको थियो । चिकित्सकले शल्यक्रिया गरी भ्रूण निकाले, बच्चा सकुशल छन् ।