जनता टाइम्स

१९ माघ २०७९, बिहीबार ०६:२६

च्याट जीपिटीले मान्छेको दिमागलाई मेसिन बनाउँदैछ, गुगलको लागि खतरा !


एजेन्सी, १९ माघ । नोभेम्बर ३० मा कतारमा भइरहेको विश्वकप फुटबलको विश्वले रमाइलो गरिरहेको बेला च्याटजीपीटी नामक कृत्रिम उपकरणले विश्वमा डेब्यु गरेको छ । यो नयाँ प्रणालीले यस्तो सामग्री लेख्न सक्छ जुन धेरै सटीक हुन्छ र मानिसले नै लेखेको जस्तो लाग्दछ । यो नयाँ टुल गुगलका लागि खतराको रूपमा देखा परेको छ र तथ्य यो हो कि जीमेलका संस्थापक पलले पनि केही समय अघि यो उपकरणले गुगललाई दुई वर्षमा नष्ट गर्न सक्ने बताएका थिए ।

हाल यस कार्यक्रममा केही कमीकमजोरीहरू देख्न सकिन्छ तर समयसँगै यो उपकरण अझ स्मार्ट हुँदै जानेछ । यसलाई मन पराउनेहरूले यसको प्रशंसाको पुल बाँधिरहेका छन्, तर केही मानिसहरूलाई यो नयाँ उपकरणको डर पनि छ। यदि तपाईंले इन्टरनेटमा च्याट जिपिटीको विश्लेषण पढ्नुभयो भने, तपाईंले ुखतराु शब्द बारम्बार उल्लेख गरिएको पाउनुहुनेछ । धेरै मानिसहरू विश्वास गर्छन् कि यो कार्यक्रमले मानव मस्तिष्कको द्रुत रूपमा (कपी) प्रतिलिपि गरिरहेको छ।

अमेरिकी अखबार न्युयोर्क टाइम्समा हालै प्रकाशित एउटा लेखमा यस कार्यक्रमले सिकाइ, शिक्षा, डिजिटल सुरक्षा, काम र लोकतन्त्रमा समेत प्रभाव पार्ने सम्भावना व्यक्त गरिएको छ । अखबारले लेख्छ कि पहिले एक व्यक्तिको राय एक कृत्रिम रोबोट द्वारा लेखिएको तर्क हुन सक्छ। च्याट जिपिटी वास्तवमा एक च्याटबोट हो जसले तपाईका धेरै प्रश्नहरूको लिखित र लगभग सही जवाफ दिन सक्छ । यो च्याटबोटले तपाइँको व्यक्तिगत समस्याहरूमा पनि सल्लाह दिन सक्छ।

यस मार्फत सामग्री सिर्जना गर्ने सम्भावनाहरू अपार छन् । उदाहरणका लागि, यसले तपाईंलाई एउटा जटिल तर स्वादिष्ट परिकारको व्याख्या गर्न सक्छ र तुरुन्तै उही परिकारको नयाँ संस्करण पनि सिर्जना गर्न सक्छ। यसले तपाईंलाई जागिर खोज्न मद्दत गर्न सक्छ । तपाईंलाई विशेष साथीहरूलाई कविता, शैक्षिक कागज र पत्रहरू लेख्न मद्दत गर्न सक्छ।

च्याट जिपिटीले तपाइँका सबै प्रश्नहरू सेकेन्ड भित्र जवाफ दिन्छ । उदाहरणका लागि, तपाईंले यो च्याटबोटलाई आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्सको विषयमा शेक्सपियरको शैलीमा कविता लेख्न भन्नुहुन्छ भने केहि क्षणमा तपाईले यस्तो कविता पाउनु हुनेछ । कविताको स्तरमा बहस हुन सक्छ तर लेखनको गतिमा होइन ।

च्याट जिपिटी लगभग १०० भाषाहरूमा उपलब्ध छ तर यो अंग्रेजीमा सबैभन्दा सटीक छ ।

गुगलको एकाधिकारलाई चुनौती ?
धेरैले यसलाई इन्टरनेटमा जानकारी सङ्कलन गर्ने गुगलको एकाधिकारका लागि चुनौती भनेका छन्, तर यो प्रणालीले अझै गम्भीर गल्ती गरिरहेको छ। यस्ता एआई प्रोग्रामहरूले धेरै डाटा भण्डारण गर्छन्। च्याटजिपिटीको फोकस शब्दहरू र संवादात्मक शैलीमा प्रतिक्रिया दिनमा छ। यो च्याटबोटले वाक्य लेख्ने उत्तम तरिका अनुमान गर्न एल्गोरिदमहरू प्रयोग गर्दछ ।

यसलाई ठूला भाषा मोडेल (एलएएम) पनि भनिन्छ। साओ पाउलो युनिभर्सिटीका प्रोफेसर अल्भारो मचाडो डायस एक न्यूरो वैज्ञानिक हुन्। यस्तो च्याटबोट निर्माण गर्दा धेरै साधारण प्रश्न सोधिने उनी बताउँछन् । उदाहरण को लागी, सिलिन्डर भनेको के हो ? यसपछि पनि, ‘यदि च्याटबोटको जवाफले अर्थ राख्दैन भने, सही जवाफ प्रणालीमा फिड गरिन्छ। यो धेरै प्रश्नहरूको साथ गरिन्छ।’

च्याटजिपिटीले मानिसजस्तै बोल्न सिक्छ। मचाडो डायस भन्छन् कि यसले भाषाहरू बुझ्नमा निपुण भएकाले यसलाई विशेष बनाएको छ। इन्जिनियरहरूले यसलाई अझ स्मार्ट बनाउन दिनरात काम गरिरहेका छन् ।