जनता टाइम्स

१ जेष्ठ २०८१, मंगलवार १०:११

विदेशी मुद्रा सञ्चितिमा फेरि कीर्तिमान, राष्ट्र बैंकको ढुकुटीमा थुप्रियो १९ खर्ब ११ अर्ब


काठमाडौं, जेठ १ । हरेक महिना विदेशी मुद्रा (विनिमय) सञ्चिति बढ्ने क्रमले गत बर्षको चैत महिनामा पनि निरन्तरता पाएको छ । सोही क्रममा चैतमा विदेशी मुद्रा सञ्चिति २४.२ प्रतिशतले बढेर १९ खर्ब ११ अर्ब ८६ करोड रुपैयाँ पुगेको छ ।

नेपाल राष्ट्र बैंकका अनुसार रेमिट्यान्स आप्रवाह निरन्तर बढिरहेको र आयात घटिरहेका कारण विदेशी मुद्रा सञ्चितिले हरेक महिना नयाँ रेकर्ड बनाउन सफल भएको हो । ०८० असार मसान्तमा १५ खर्ब ३९ अर्ब ३६ करोड बराबर रहेको नेपाल राष्ट्र बैंकको मासिक तथ्यांकले देखाएको छ ।

निरन्तर बढेको विदेशी विनिमय मुद्रा सञ्चितिले १५ महिनाको वस्तु आयात र १२.५ महिनाको वस्तु तथा सेवा आयात गर्न सकिने राष्ट्र बैंकका गभर्नर महाप्रसाद अधिकारीले बताउनु बाह्य क्षेत्र सबल रहेको र चाहिएको समयमा जुनसुकै बेला विदेशी मुद्रा खर्च गर्न सकिने अवस्था रहेको जानकारी पनि गभर्नर अधिकारीले दिनुभयो ।

उहाँले भोलिका दिनमा आर्थिक वृद्धिदरका लागि सरकारले कार्यक्रम ल्याउँदा, निजी क्षेत्रले काम गर्छु भन्दा जुनसुकै बेला प्रयोग गर्न सकिने अधिकारीको भनाई छ । अमेरिकी डलरमा यस्तो सञ्चिति ०८० असार मसान्तमा ११ अर्ब ७१ करोड रहेकामा गत चैत मसान्तमा २२.७ प्रतिशतले बढेर १४ अर्ब ३६ करोड पुगेको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ ।