जनता टाइम्स

७ असार २०८१, शुक्रबार १३:१७

काभ्रेको रोशी गाउँपालिका बन्यो नेपालकै पहिलो ‘अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको’ स्थानीय तह


काभ्रेपलाञ्चोक, असार ७ । संघीय राजधानी काठमाडौं उपत्यकासँग जोडिएको काभ्रेको रोशी गाउँपालिकालाई ‘अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको पालिका’ घोषणा गरिएको छ ।

रोशी गाउँपालिका अध्यक्ष दिनेश लामाको प्रस्तावमा बागमती प्रदेश शिक्षा विकास निर्देशनालयका महानिर्देशक दीपेन्द्र सुवेदीले बिहीबार ‘अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको पालिका’ घोषणा गर्नुभएको हो ।

गाउँपालिकाको टोल बस्तीभित्र गरिएको सर्वेक्षणअनुसार छ हजार सात सय ५२ घरका चार वर्षदेखि १३ वर्षसम्मका विद्यालय उमेर समूहका पाँच हजार सात सय चार बालबालिका विद्यालयमा भर्ना भएका छन ।

सबै वडामा अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको वडा घोषणा भइसकेकोले गाउँ शिक्षा समितिको असार ५ गतेको निर्णयानुसार बिहीबारदेखि लागू हुनेगरी रोशीलाई ‘अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको स्थानीय तह’ घोषणा गरिएको हो ।

जिल्ला शिक्षा विकास तथा समन्वय एकाइका प्रमुख देवका ढकालले घोषणा गरेर मात्रै पूर्ण नहुने भएकाले भविष्यमा पनि त्यसले निरन्तरता पाउनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । रोशी गाउँपालिका अध्यक्ष लामाले विद्यालय जाने उमेरका पालिकाका सबै बालबालिका विद्यालय गएकाले आफ्नो पालिकालाई अनिवार्य तथा निःशुल्क शिक्षा लागू भएको स्थानीय तह घोेषणा गरिएको प्रष्ट पार्नुभयो ।

कार्यक्रममा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एमालेका वडाध्यक्ष निरध्वज लामा, नेपाली कांग्रेसका दूधराज तामाङ, नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी माओवादी केन्द्रका अशोक गौतम, राप्रपाका प्रतिनिधि कुवेर गौतम र रोशी माविका प्रधानाध्यापक रामशरण सिग्देलले सो कामको सराहना गर्दै घोषणा गरेको कार्यलाई निरन्तर अघि बढाउन सक्नुपर्ने बताउनु भयो ।