जनता टाइम्स

११ चैत्र २०७९, शनिबार १४:०७

माओवादी र नेकपा एस कम्युनिष्ट आन्दोलनका गद्धार हुन : पृथ्वीसुब्बा गुरुङ


काठमाडौं, चैत ११ । नेकपा एमालेका उपमहासचिव तथा केन्द्रीय प्रचार तथा प्रकाशन बिभाग प्रमुख पृथ्वीसुब्बा गुरुङले माओवादीसँग पार्टी एकता गर्दा पार्टीभित्र धेरै विकृति र विसङ्गति देखिएको तथ्य खोल्नुभएको छ ।

प्रेस चौतारी नेपाल वाग्मती प्रदेश, उपत्यका प्रदेश, प्रतिष्ठान प्रदेश र एसोशियट पैदेशले आज भक्तपुरमा आयोजना गरेको भेला तथा प्रशिक्षण कार्यक्रममा बोल्दै गुरुङले यस्तो तथ्य खोल्नुभएको हो । उहाँले एकतापछि माओवादी अलग भएर गएपछि बल्ल पार्टी चलायमान भएको बताउनुभयो । संगठनमा देखिएको अनुशासन र अराजकताको खोजी गर्न पार्टी तलसम्म पुग्ने ग्रासरुट अभियानमा लागेको गुरुङले प्रष्ट पार्नुभयो ।

पार्टीभित्र देखिएको समस्या पहिचानको लागि मिसन ग्रासरुट सञ्चालन गरिएको उहाँले बताउनुभयो । ‘संगठन भित्र देखिएको अनुशासनहीनता ठोस रूपमा पहिचान गर्न मिसन ग्रासरुट आयोजना गरिएको हो’, गुरुङले भन्नुभयो ।

समस्याको पहिचान गरेपछि मात्र त्यसको उपचार गर्न सकिने बताउँदै गुरुङ अभियान पछि समस्या पहिचान गरेर समाधानको उपाय खोजी गरिने बताउनुभयो । कुन समस्याको समाधान कसरी गर्न सकिन्छ भन्ने विषयमा पार्टी नेतृत्व लाग्ने उहाँले प्रष्ट पार्नुभयो ।

कम्युनिष्ट पार्टीलाई मास क्याडरबेस पार्टीको रूपमा अघि बढाउनु पर्ने उहाँले बताउनुभयो । अन्यथा कम्युनिष्ट पार्टीलाई जनसमर्थन प्राप्त नहुने उहाँले बताउनुभयो । ‘कम्युनिष्ट पार्टीलाई क्याडरस् पार्टीको जडताबाट मुक्त गर्न सकिएन भने समाप्त हुन्छ’, गुरुङले भन्नुभयो । संगठन नै बला भएको कुरा बिर्सनु नहुने गुरुङले बताउनुभयो । ‘त्यस कारण संगठनको शक्तिमा विश्वास गर्नुपर्छ, व्यक्तिको शक्तिमा होइन’, उहाँले भन्नुभयो ।

जनताबाट अलगथलग भएको कम्युनिष्ट पार्टी समाप्त हुने उहाँले प्रष्ट पार्नुभयो । त्यो पाठ नेकपा माओवादीबाट सिक्नु पर्ने उहाँले बताउनुभयो । ‘कम्युनिष्टको शक्ति जनतामा छ, त्यस कारण हामी जनताको बिचमा जानु पर्यो भनेर नै मिसन गोसरुट अभियान चलाइएको हो ,’ उहाँले भन्नुभयो ।

नेकपा एमाले सही विचारकै कारण लोकप्रिय भएको गुरुङले बताउनुभयो । एमालेको विचारलाई खिया लाग्न नदिन निरन्तर अर्जाप्नु पर्नेमा उहाँले जोड दिनुभयो । यसैको लागि नियमित प्रशिक्षण, समीक्षा र छलफल गर्नु पर्ने गुरुङले बताउनुभयो ।

पार्टी भित्र देखिएको दक्षिणपन्थी अवसरवाद र अराजकतावाद अन्त्य गर्नु आजको मुख्य विषय भएको उहाँले बताउनुभयो । यसको लागि पार्टी र हरेक जनवर्गीय संगठनमा सुद्धिकरण र सुदृढीकरण आवश्यक रहेको उहाँले प्रष्ट पार्नुभयो ।

एमालेलाई घेराबन्दी गर्न शत्रुसँग मिल्ने माओवादी र समाजवादी गद्दार भएको उहाँले गुरुङले बताउनुभयो । ‘माधव नेपाल र प्रचण्डको पार्टीले बोकेको विचार गैरकम्युनिष्ट विचार हो’, गुरुङले भन्नुभयो ।

कम्युनिष्ट पार्टीको जन्म नै स्वतन्त्र र स्वाधीनताको लागि भएको कुरा बिर्सिएर प्रचण्ड र माधव नेपाल विदेशीसँग लम्पसार पर्न पुगेको बताउनुभयो । उनीहरूले कम्युनिष्ट पार्टीको आदर्श, सिद्धान्त, नीति र विचार बिर्सिएको उहाँको भनाइ छ ।