जनता टाइम्स

२७ माघ २०८०, शनिबार १३:४७

नुनले बनेको बोलिभियाको यो होटल कुनै भन्दा कम छैन


काठमाडौं, ३२ माघ । संसारमा अनौठो भवन र होटलको कमी छैन । तर दक्षिण अमेरिकाको एन्डिज पर्वतमा रहेको संसारकै अनौठो होटल नुनबाट मात्र बनेको छ । यो रिसोर्ट पृथ्वीको सबैभन्दा ठूलो नुन फ्ल्याटमा बनाइएको छ। यसमा फर्निचर, पर्खाल, भुइँ, मूर्तिकला, सबै नुनले बनेको हुन्छ । र यहाँ उपलब्ध खानेकुरा पनि नुन मात्रै हो । बोलिभियाको ऐतिहासिक सुख्खा ताल सालार डि उईयूनीको किनारमा अवस्थित, होटलको नाम होटल पैलासियो डि साल हो, जसको शाब्दिक अर्थ साल्टको दरबार हो ।

यी तटहरूमा ४ हजार वर्ग माइल नुन मरुभूमि छ । यस होटलका तस्बिरहरूले भित्रका स्तम्भ र पर्खालहरू नुनले बनेको इँटाले बनेको देखाउँछ । केही कोठाहरूमा, भुइँहरू नुनले बनेको बालुवाले ढाकिएको हुन्छ र नुनले बनेको सेतो सोफाहरू विशेष गरी देखिन्छन् । यहाँका रेस्टुरेन्टहरूले लामाको मासु, भेडा र कुखुरा समावेश गर्ने नुनिलो परिकार मात्र पाइन्छ ।

यहाँ आउने पाहुनाहरु आउन पाउँदा निकै खुसी हुने होटलका कर्मचारीहरु बताउँछन् र कतिपयले भित्ता वा फर्निचर सबै नुनले बनेको हो भनी जाँच्न पनि चाट्छन् । यस होटल भवनको बाहिरी भाग पनि सोही सामग्रीबाट बनेको छ र यसका लागि केही मिटर टाढाबाट नुन ल्याएर नक्काशी गरिएको छ । यहाँको छतका गुम्बजहरू पनि नुनले बनेका छन् । यो होटेल निर्माणमा ३५ सेन्टिमिटर नुनबाट बनेको करिब १० लाख ब्लक प्रयोग गरिएको छ ।

१० हजार टन तौल भएको यो भवन बनाउन दुई वर्ष मात्र लागेको थियो । यस होटलका कोठाहरूले दक्षिण अमेरिकाको विशाल मरुभूमिको दृश्य प्रस्तुत गर्दछ । हो, कतिपय ठाउँमा अँध्यारो र कतिपय ठाउँमा हल्का तर चम्किलो रङहरू सेतोसँग तालमेल मिलाउन प्रयोग गरिएको छ । चाखलाग्दो कुरा यो हो कि यहाँ होटलको स्पा अनुभव दिन नुन पानीको बाथ प्रयोग गरिन्छ । बोलिभियास् यो होटल समुन्द्र सतहबाट १२ हजार फिटको उचाइमा छ ।