जनता टाइम्स

२३ चैत्र २०८०, शुक्रबार १३:१४

लुम्बिनीमा माओवादी नेता जोखबहादुर महरा मुख्यमन्त्री बन्दै, यस्तो छ दलहरुबीचको भागवण्डा


दाङ, चैत २३ लुम्बिनीमा मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरीले राजीनामा दिएसँगै आजै नेकपामाओवादी केन्द्र संसदीय दलका नेता जोखबहादुर महरा मुख्यमन्त्री बन्ने हुनुभएको

बिहीबार प्रदेशसभामा राजीनामा घोषणा गर्नुभएका मुख्यमन्त्री चौधरीले इमेलमार्फत प्रदेशप्रमुखसमक्ष राजीनामा पठाएपछि नयाँ मुख्यमन्त्री नियुक्ति प्रक्रिया अघि बढेको प्रदेश प्रमुखकोसचिवालयले जनाएको

सत्तारुढ दलहरुले माओवादी संसदीय दलका नेता जोखबहादुर महराको नेतृत्वमा नयाँ सरकारगठनका लागि ४४ सांसदको हस्ताक्षरसहित दाबी प्रस्तुत गरेका छन

एमालेका २९, माओवादीका १०, जसपाका , एकीकृत समाजवादी एक जना स्वतन्त्र प्रदेशसभासदस्यसहित ४४ जनाको हस्ताक्षर संकलन गरेर दावी पेशका लागि तयारी अवस्थामा राखिएको नागरिक उन्मुक्तिका प्रदेशसभा सदस्यले पनि समर्थन गरेका छन

प्रदेश प्रमुखको सचिवालयका प्रेस संयोजक गुनाराम घिमिरेले शुक्रबार मुख्यमन्त्री नियुक्त गर्ने गरीप्रक्रिया अघि बढेको बताउनु भयो मुख्यमन्त्रीको राजीनामा नयाँ मुख्यमन्त्रीका लागि दाबीआइसकेको उनले बताउनु भयो।

महरालाई समर्थन गर्ने विषयमा माओवादीका स्वयं महरा, एमाले संसदीय दलका नेता लीला गिरी, जसपाका भण्डारीलाल अहिर, एकीकृत समाजवादीकी दल नेता भगवती अधिकारी नवलपरासीपश्चिम निर्वाचन क्षेत्र २९१० बाट निर्वाचित स्वतन्त्र प्रदेशसभा सदस्य खड्ग बस्नेतले बुँदे सहमतिपनि गर्नुभएको

सहमतिपत्रमा प्रदेश सरकारबाट गरिने राजनीतिक नियुक्ति सरकारमा सहभागी दलहरूको अपनत्वहुने गरी गर्ने, प्रदेशको पहिचान कायम गर्ने, प्रदेश सरकारको नीति तथा कार्यक्रम, बजेटकोप्राथमिकता उद्देश्य निर्धारण, बजेट निर्माणलगायत सरकारलाई सहयोग गर्न सरकारमा सहभागीदलहरूको नेतृत्व पंक्तिमध्येबाट एक निर्देशक समिति निर्माण गरी कार्यसम्पादन गर्ने नीति अवलम्बनगर्ने उल्लेख

माओवादीका स्थायी समिति सदस्यसमेत रहेका महरा रोल्पा निर्वाचन क्षेत्र नं () बाट निर्वाचितभएका हुनुभएको हो

माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहालका विश्वासपात्र मानिने महरा रोल्पाको सुनीलस्मृतिगाउँपालिका का स्थायी बासिन्दा हुनुहुंछ २०३५ सालदेखि विद्यार्थी आन्दोलनबाट राजनीतिमालागेका उहाँले २०७९ माघमा एमालेका पोलिटब्युरो सदस्य लीला गिरी नेतृत्वको लुम्बिनी प्रदेशसरकारमा झन्डै महिना अर्थमन्त्रीको जिम्मेवारी साम्हालनु भएको थियो।

यस्तो  भागवण्डाको सहमति

लुम्बिनी प्रदेशमा बहुमत पुर्‍याउन समर्थन गर्ने साना राजनीतिक दलसहित स्वतन्त्र सांसदलाईसमेतसरकारमा सहभागी गराउने सहमति

नयाँ राजनीतिक समीकरणको आधारमा सरकार बनाउन समर्थन गर्ने जनता समाजवादी पार्टी(जसपा)नेपाल, नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टी(नेकपा एस)सहित स्वतन्त्र सांसद खड्ग बस्नेतलाईसमेत मन्त्री बनाउने गरी दलहरूको बिचमा लिखित सहमति गरेका छन्

जनता समाजवादीलाई कृषि तथा भूमि व्यवस्था मन्त्रालयसहित शहरी विकास तथा पर्यटनमन्त्रालयको नेतृत्व दिनेसम्मको सहमति भएको बैठकमा सहभागी एक नेताले दावी गरे

लुम्बिनीमा मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्सहित दश वटा मन्त्रालय छन् तर, मन्त्रालयको संख्या १२सम्म पुर्याउने बाँकी रहेका दलहरूलाई पनि सरकारमा सहभागी गराउने योजना बनाइएको

जस अनुसार नेकपा एमालेलाई , माओवादी केन्द्रलाई मुख्यमन्त्रीसहित तीन बाँकी अन्य मन्त्रालयसाना राजनीतिक दलहरूलाई दिनेगरी तयारी गरिएको पहिलो चरणमा सबै दलबाट एकएक जनामन्त्री बनाइने सहमति गरिएको