जनता टाइम्स

१ जेष्ठ २०७९, आईतबार ००:००

वरिष्ठ नर्स विमला श्रेष्ठ नाइटिङ्गगल नर्सिङ्ग अवार्डबाट सम्मानित


काठमाडौं, जेठ १ । तीन दशकभन्दा बढी समय नर्सिङ्ग क्षेत्रमा क्रियाशिल वरिष्ठ नर्स बिमला श्रेष्ठ नाइटिङ्गगल नर्सिङ्ग अवार्ड २०७७ बाट सम्मानित हुनुभएको छ ।

अन्तर्राष्ट्रिय नर्सिङ्ग दिवसको सन्दर्भ पारी हेल्थ एट होम, मेड प्रो इन्टरनेशनल प्रालि, एनसिसिडिएफ, सघन क्रिटिकल केयर एसोसिएट्स, नेपाल भेन्टिलेटर्स सर्विसेसले संयुक्त रूपमा वरिष्ठ नर्स श्रेष्ठलाई ५० हजार १ रुपैयाँ नगद पुरस्कारसहित नर्सिङ्ग अवार्ड २०७७ बाट सम्मान गरेको हो । यी संस्थाले हरेक वर्ष नर्सिङ्ग दिवसको अवसर पारेर अवार्ड प्रदान गर्ने घोषणा गरेका छन् । पहिलो पटक श्रेष्ठलाई यस किसिमको अवार्ड प्रदान गरिएको हो ।

आइतबार आयोजित एक कार्यक्रममा नर्स तथा जनस्वास्थ्य अभियन्ता एवं मदन पुरस्कार विजेता राधा पौडेलले श्रेष्ठलाई सम्मान गर्नुभएको हो । सम्मान प्राप्त गर्ने वरिष्ठ नर्स श्रेष्ठले तीन दशकभन्दा लामो समयदेखि अनवरत रूपमा नर्सिङ्ग क्षेत्रमा सेवा प्रदान गर्दै आउनु भएको छ । हाल उहाँ त्रिभुवन विश्वविद्यालय टिचिङ्ग अस्पताल महाराजगञ्जमा नर्सिङ्ग प्रमुख, आइसियु विभागमा कार्यरत हुनुहुन्छ ।

कार्यक्रममा जनस्वास्थ्य अभियन्ता राधा पौडेलले नेपालको स्वास्थ्य क्षेत्रमा नर्सहरूको योगदान निकै ठुलो रहेको बताउँदै यस किसिमको सम्मानले सम्पूर्ण नर्सहरुलाई आफ्नो कार्यक्षेत्रमा अझ बढि हौसला प्रदान हुने बताउनु भयो । यस्तै स्वास्थ्य मन्त्रालय नर्सिङ्ग तथा सामाजिक सुरक्षा महाशाखा प्रमुख बाला राई, मेडिकल एशोसियसनका अध्यक्ष डा. लोचन कार्की, रजिष्ट्रार प्रमिला देवानले कोभिड महामारीका बेला नर्सहरुको योगदान निकै ठुलो रहेको स्मरण गर्दै यस किमिको सम्मानले उनीहरुलाई कार्यक्षेत्रमा अझ धेरै जिम्मेवार बनाउने उल्लेख गर्नुभयो ।

यस्तै सम्मान ग्रहण गर्दै वरिष्ठ नर्स श्रेष्ठले आफू अवार्डबाट सम्मानीत हुन पाउँदा निकै खुसी लागेको बताउनु भयो । उहाँले सम्मान बापत पाएको रूपैयाँ अइसियुमा उपचारार्थ गरिब विरामीहरुलाई प्रदान गर्ने घोषणा गर्नुभयो । कार्यक्रममा विभिन्न अस्पतालका चिकित्सक, नर्स लगायत स्वास्थ क्षेत्रका विभिन्न व्यक्तिहरूको उपस्थिति रहेको थियो ।

१२ वर्ष अगाडि डा. विशाल ढकालले स्थापना गरेको हेल्थ एट होमले घरघरमा पुगेर स्वास्थ्य सेवादिँदै आएको छ । एनसिसिडिएफले सघन चिकित्सालाई सर्वसुलभ बनाउनका लागि देशव्यापी रूपमा कार्यशाला, गोष्ठी, तालिम सञ्चालन गर्दै आएको छ । यस्तै नेपाल भेन्टिलेटर्स सर्विसेसले नेपालमा सघन चिकित्साका उपकरणहरुलाई सहजै उपलब्ध गराउँछ । यस संस्थाले कोभिडका बेला स्थापना भइ भेन्टिलेटर लगायतका सघन उपचारका उपकरण प्रदान गर्दै आएको छ । क्रिटिकल केयर एशोसिएट्स चिकित्सकहरुको समुहले सञ्चालन गरेको नयाँ कम्पनी हो, जसले सघन चिकित्साको पहँचलाई सर्वसुलभ बनाउने कार्य गर्दै आएको छ ।