जनता टाइम्स

१२ आश्विन २०७९, बुधबार १८:४०

कोरोना भ्याक्सिनका कारण महिनावारी चक्रमा परिवर्तन, अध्ययनमा खुलासा


एजेन्सी, १२ असोज । ब्रिटिश मेडिकल जर्नलमा प्रकाशित एक अध्ययनले आफ्नो महिनावारीको समयमा एन्टि–कोरोना भ्याक्सिनको खुराक लिने महिलाहरूको औसत (चक्र अवधि) बढेको दाबी गरेको छ ।

अमेरिकाको ओरेगन हेल्थ एण्ड साइन्स युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरूका अनुसार प्रति महिनावारीमा भ्याक्सिन लिने महिलाहरूले औसत एक दिनभन्दा कम चक्र लम्बिने अनुभव गरेका छन् । अध्ययनले खोपको पहिलो डोज पछि ०.७१ दिन र दोस्रो डोज पछि ०.५६ दिनमा महिलाहरूले महिनावारी चक्रमा वृद्धि भएको देखाएको छ ।

यसैगरी, एउटै चक्रमा दुवै खुराक लिने महिलाहरूले चक्रको अवधिमा ३.९१ दिनको वृद्धि देखाए । प्रत्येक महिनावारी चक्रमा खोपको एक खुराक लिने महिलाहरूमा, खोप पछि, चक्र अवधिमा ०ं . ०२ दिन मात्र वृद्धि भएको थियो ।

यसैगरी एउटै साइकलमा दुवै डोज लिने महिलाहरूले खोप नपाएका महिलाहरूको तुलनामा आफ्नो चक्र ०.८५ दिनले बढाए । त्यस्तै, एउटै चक्रमा दुवै खुराक लिने महिलाहरूले चक्रको अवधिमा ३.९१ दिनको वृद्धि देखाए ।

प्रत्येक महिनावारी चक्रमा खोपको एक खुराक लिने महिलाहरूमा, खोप पछि, चक्र अवधिमा ०.०२ दिन मात्र वृद्धि भएको थियो । यस्तै, एउटै साइकलमा दुवै डोज लिने महिलाहरूले खोप नपाएका महिलाहरूको तुलनामा आफ्नो चक्र ०. ८५ दिनले बढाए ।

विश्लेषण कसरी गरियो ?
अन्वेषकहरूले खोप लगाउनु अघि कम्तिमा तीन महिनाको चक्र र खोप लगाएपछि कम्तिमा एक चक्रको डेटा विश्लेषण गरे । साथै, खोप नभएका महिलाहरूले समान अन्तरालहरूमा कम्तिमा चार लगातार चक्रहरूको डेटा विश्लेषण गरे ।