जनता टाइम्स

२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार १५:३७

पुटिन एलोन मस्कभन्दा धनी ! शौचालय पनि सुनको, अरु के के छन् …?


एजेन्सी, २१ असोज । रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले आज आफ्नो ७० औँ जन्मदिन मनाइरहेका छन् । रुसमा उनको छवि न कसैसँग डराउने न कसैको अगाडि झुक्ने राजनीतिज्ञको छ । तर पश्चिमले पुटिनमाथि आफ्ना विपक्षी, आलोचक र पत्रकारलाई दमन गरेको आरोप लगाउने गरेको छ ।

पुटिनका सबैभन्दा ठूलो आलोचक एलेक्सी नाभाल्नी जस्ता धेरै विपक्षी नेताहरूले पुटिनसँग अथाह सम्पत्ति छ र उनी विश्वको सबैभन्दा धनी व्यक्ति भएको आरोप लगाउँछन् । लक्जरी कार, सुपरयाट, प्लेन कलेक्सन र १०० अर्ब रुपैयाँको दरबारका मालिक पुटिनको सम्पत्ति प्रायः चर्चामा आउने गरेको छ ।

पुटिनले एक बौद्धिक जीवन बिताउँछन् र अधिकांश मानिसहरूलाई उनको व्यक्तिगत जीवनको बारेमा थाहा छैन । द सनको रिपोर्ट अनुसार पुटिनसँग ९६४१ अर्ब रुपैयाँको सुनको भण्डार छ ।

पुटिनसँग सुनको भण्डार
पुटिनको सम्पत्तिलाई हेर्दा युक्रेन युद्धपछि उनीमाथि पश्चिमा राष्ट्रले लगाएका प्रतिबन्धहरूका लागि उनले धेरै वर्षदेखि तयारी गरिरहेको अनुमान गरिएको छ । विश्वका अग्रिम सुन खरिदकर्तामा रुसको नाम आउँछ ।

रूसको सुनको भण्डार धेरै शहरहरूमा अवस्थित छ, जस्तै, मस्को, सेन्ट पिटर्सबर्ग र येकातेरिनबर्ग । विश्व प्रसिद्ध फोर्ब्स पत्रिकाका अनुसार सन् १९९५ मा रुससँग १५२ अर्ब रुपैयाँको सुनको भण्डार थियो, जुन अहिले बढेर ९६४१ अर्ब रुपैयाँ पुगेको छ ।

यो सुन रसियाका विभिन्न स्थानमा कडा सुरक्षामा राखिएको छ । सुनको भण्डारमा अमेरिका, जर्मनी र इटाली मात्र रुसभन्दा अगाडि छन् । यसबाहेक पुटिन १६० अर्ब पाउण्ड अर्थात १,६२,४१,९९,४९,७६,००० रुपैयाँका मालिक हुन् ।

एलोन मस्कभन्दा धेरै सम्पत्ति
आलोचकहरूले पुटिन विश्वको सबैभन्दा धनी व्यक्ति र एलोन मस्कभन्दा धेरै धनी भएको समेत बताउँछन् । तर, यी दाबीमा कति सत्यता छ भन्न गाह्रो छ । पुटिनले यी दाबीहरूको खण्डन गर्दै आफ्नो सम्पत्ति १ करोड रुपैयाँ मात्र रहेको दाबी गरेका छन् ।

राजनीतिक आलोचक बोरिस नेम्त्सोभले पुटिनसँग ७ हजार कार, ४३ विमान र १५ वटा हेलिकप्टर लक्जरी निजी जेटसहित रहेको दाबी गरेका छन् । पुटिनको निजी जेटमा सुनको शौचालय रहेको बताइएको छ । जसको मूल्य ८० लाख रुपैयाँ छ । यति मात्र होइन, पुटिनसँग एकपछि अर्को महँगो घडी पनि छन् ।

उनको घडीको कलेक्शनको मूल्य ५ करोड रहेको छ । पुटिनसँग ७ अर्ब रुपैयाँको सुपरयाट छ । तर सबैभन्दा बढी चर्चामा रहेको पुटिनको गुप्तचर दरबार हो जुन ब्ल्याक सीको किनारमा अवस्थित छ र जसको मूल्य १०० अर्ब रुपैयाँ रहेको बताइएको छ ।

सय अर्ब रुपैयाँको रहस्यमय दरबार
पुटिनका राजनीतिक प्रतिद्वन्द्वी र विषादीको सिकार भएका नाभाल्नीले गत वर्ष जेलमा परेपछि पुटिनमाथि १०० अर्ब रुपैयाँको आलिशान गुप्तचर महलको मालिक भएको र आफ्नी प्रेमिकामा सार्वजनिक खजानाको पैसा खर्च गरिरहेको आरोप लगाएका छन् ।

उनले पुटिनको दरबारमा पोल डान्सदेखि क्यासिनोसम्मको सुविधा रहेको दाबी गरे । यसबाहेक, यसमा स्ट्रिप क्लब, थिएटर, स्पा र डान्स म्याट पनि छ। दरबार परिसरमा एउटा दाखबारी पनि छ र त्यस भित्र एउटा चर्च पनि छ।

दरबार आफैमा एउटा राज्य
आफ्नो भिडियोमा नवल्नीले यो दरबार वरिपरि बार लगाएको अभेद्य किल्ला भएको बताएका थिए । यसको क्षेत्र नो फ्लाई जोनमा पर्छ । दरबार रूस भित्रको एक छुट्टै राज्य हो जसको आफ्नै सुरक्षा, आफ्नै अनुमति प्रणाली, आफ्नै चेक पोइन्ट र आफ्नै बन्दरगाह छ ।

यसमा जिम, स्विमिङ पूल, बेसमेन्ट र टनेल भित्रै छ । दरबारको सुरक्षामा ठूलो संख्यामा सुरक्षाकर्मी परिचालन गरिएको छ । नाभाल्नीले यो दरबार पुटिनको स्वामित्वमा रहेको र पुटिन नजिकका व्यक्तिहरूले भ्रष्टाचार गरेर निर्माण गरेको दाबी गरेका छन् ।