जनता टाइम्स

१३ कार्तिक २०७९, आईतवार १८:५९

विश्वको सबैभन्दा लामो ट्रेन,२ किलोमिटर लम्बाइ, १०० ओटा डब्बा, यो देशले बनायो कीर्तिमान


एजेन्सी, १३ कात्तिक । स्वीट्जरल्याण्डले शनिबार विश्वको सबैभन्दा लामो यात्रुवाहक रेलको कीर्तिमान कायम गरेको छ । आल्प्सको पहाडमा गुडेको यो ट्रेनमा १०० कोच थिए । यो रेलको लम्बाइ करिब दुई किलोमिटर छ ।

रातियन रेलवे (आरएचबी) ले स्विट्जरल्याण्डको प्रसिद्ध रेल प्रणालीको १७५ औं वार्षिकोत्सवमा विश्वको सबैभन्दा लामो यात्रु ट्रेनको लागि विश्व रेकर्ड तोडेको घोषणा गरेको छ । यो ट्रेन १,९१० मिटर छ। ट्रेन २५ अलग बहु–इकाई ट्रेनहरू वा १०० कोचहरू मिलेर बनेको छ ।

आरएचबी प्रमुख रेनाटो फासियाट्टीले ब्लिक डेली कार्यक्रममा भने, ‘मेरो लागि यो एक स्विस पूर्णता हो । लामो, रातो रेल बिस्तारै पहाड माथि चढेको छ।’ त्यहाँ मालवाहक रेलहरू छन् जुन अझ लामा छन् । कतिपयको लम्बाइ तीन किलोमिटरभन्दा बढी छ।

स्वीजरल्याण्डमा शनिबार अहिलेसम्मकै लामो यात्रुवाहक रेल चलेको छ । एक आरएचबी प्रवक्ताले सबैभन्दा लामो ट्रेनको लागि पहिलेको अनौपचारिक रेकर्ड १९९० को दशकमा बेल्जियमको रेलको थियो, जुन धेरै सय मिटर लामो थियो । यो कीर्तिमान १७५ औं वार्षिकोत्सव मार्फत विशेष बनाइएको हो ।

जब यो रेल चलिरहेको थियो, यसको छाना घाममा चाँदीको जस्तै चम्किरहेको थियो । यसमा लेखिएको थियो अल्पाइन क्रूज, जसमा १५० यात्रु सवार थिए । ट्रेनले लामो घुमाउरो अल्बुला –बर्निना मार्गमा यात्रा गर्‍यो, जसलाई युनेस्कोले विश्व सम्पदा स्थलको रूपमा चयन गरेको छ।

ट्रेनले प्रेडादेखि अल्भेनुसम्म २५ किलोमिटर लामो दूरी तय गरेको थियो। करिब ३००० मानिसहरूले यो ट्रेनलाई यात्रा मार्गको बीचमा ठूलो स्क्रिनमा हिंडिरहेको देखे । ठूलो संख्यामा यो रेल हेर्न, यात्रा मार्गको बीचमा पहाडहरूमा मानिसहरू बसिरहेका थिए ।

मानिसहरु यो घटना रेकर्ड गर्न क्यामेरा लिएर बसिरहेका थिए । यो सुन्दर रातो रंगको रेलले २२ पहाडी सुरुङ र ४८ पुल पार गर्यो । यसमा ६५ मिटर अग्लो पुल पनि समावेश छ। स्वीस मिडियाले घटनालाई व्यापक रूपमा कभर गर्यो । कतिपय नाकाहरु यातायातका लागि बन्द गरिएका थिए ।

गिनिज वल्र्ड रेकर्डको डिप्लोमा लिँदै फासिआट्टीले यति लामो रेल सुरक्षित रूपमा यात्रा गर्नु ठूलो चुनौती भएको बताइन् । उनले भनिन् कि सात लोकोपाइलट र २१ प्राविधिकहरूले २५ रेलहरू एकै गति र ब्रेकिङ प्रणालीको साथ एक साथ काम गर्ने सुनिश्चित गरे । स्विजरल्याण्ड जत्तिकै सघन नेटवर्क भएका केही देश मात्रै छन् ।