जनता टाइम्स

१६ माघ २०७९, सोमबार १३:५८

साउदी अरेबियाको अगाडि स्विजरल्याण्ड पनि फेल ! मरुभूमिको बीचमा बन्दैछ हिउँको पहाड


एजेन्सी, १६ माघ । स्नोवी माउन्टेन्स रिसोर्ट केवल एक सानो भाग हो । साउदी सरकारले मरुभूमिमा एनइओएम नामक ‘भविष्यको शहर’ निर्माण गरिरहेको छ। वास्तवमा उनीहरू तेलमाथिको आफ्नो निर्भरता घटाउन चाहन्छन् र यसका लागि उनीहरूले आफ्नो पर्यटन प्रवर्द्धन गरिरहेका छन् ।

शीतकालीन खेलकुद आयोजना गर्ने तयारी भइरहेको छ । साउदी अरेबिया निकट भविष्यमा शीतकालीन खेलकुद केन्द्र निर्माण गर्न तत्पर छ। यसको मतलब पर्यटकहरूले न्यानो हावापानीमा खाडी देशमा धेरै किलोमिटरसम्म स्की गर्न सक्नेछन् । मरुभूमिको बीचमा बरफमा चिप्लन धेरै असम्भव लाग्न सक्छ । तर विशाल ट्रोजेनामा काम सुरु भइसकेको छ । साउदी अरेबियाले तातो हावापानी भए पनि २०२९ को एसियाली शीतकालीन खेलकुद आयोजना गर्ने तयारी गरेको छ । यो आफ्नो प्रकारको एक अद्वितीय रिसोर्ट हुनेछ । विपरित मौसमको बावजुद, यसले विश्वको सबैभन्दा प्रसिद्ध स्की रिसोर्टहरूसँग प्रतिस्पर्धा गर्न सक्छ ।

ट्रोजेना लाल सागरको तटबाट करिब ५० किलोमिटर पूर्वमा रहेको सारवत पर्वतमा निर्माण गरिने छ। यहाँको तापक्रम देशको अन्य भागको तुलनामा करिब १० डिग्री कम छ । यसले इन्जिनियरहरूलाई जमिनमा हिउँ राख्न मद्दत गर्छ । जाडोमा तापक्रममा उल्लेख्य गिरावट आएको छ र साउदी अरेबियाको बाँकी भागको तुलनामा यस क्षेत्रमा हिउँ पनि परेको छ । स्की ढलानको बीचमा मानव निर्मित ताल पनि देखिनेछ। तर आलोचकहरू चिन्तित छन् कि ढलानहरूमा पर्याप्त हिउँ राख्नु ठूलो चुनौती हुनेछ ।

यो रिसोर्ट १८० किलोमिटर लामो नोम परियोजनाको एक हिस्सा हो जसअन्तर्गत साउदी मरुभूमिमा विशाल गगनचुम्बी सहर निर्माण भइरहेको छ । यो सहरलाई मिरर लाइन भनिनेछ । यसको निर्माणमा ५० वर्ष लाग्ने र ५० लाख मानिस बस्न सक्नेछन् । यो एम्पायर स्टेट बिल्डिंग भन्दा अग्लो र म्यासाचुसेट्स भन्दा ठूलो हुनेछ । यो रिसोर्ट साउदी युवराज मोहम्मद बिन सलमानको महत्वाकांक्षी योजनाको हिस्सा हो । यसको विज्ञापनहरूमा मानिसहरू हिउँले ढाकिएका पहाडहरू तल चिप्लिरहेका देखिन्छन्। प्रायः यस्तो दृश्य स्विट्जरल्याण्डको हिउँ पहाडहरूमा देखिन्छ ।