जनता टाइम्स

२० माघ २०७९, शुक्रबार १४:३९

अमेरिकापछि क्यानडामा देखियो जासुसी बलुन, चीनले दियो यस्तो जवाफ


एजेन्सी, २० माघ । चीनले अमेरिकामा जासुसी गर्न जासुसी बेलुन पठाएको कुरा बाहिर आएपछि अब क्यानडामा पनि जासुसी बेलुन देखिएको छ । क्यानडाको रक्षा मन्त्रालयले आफ्नो इलाकामा आकाशमा एउटा जासुसी बेलुन देखेको बताएको छ। क्यानडाले पनि अमेरिकी अधिकारीहरू पछि यो सम्भवतः दोस्रो जासुसी बेलुन घटना भएको बताएको छ। चीनले यो जासुसी बेलुनमा जासुसी गर्नका लागि उपकरण पठाएको अमेरिकाले आरोप लगाएको छ ।

अमेरिकाले जासूस बलुनलाई झार्न सकेन
अमेरिकी अधिकारीहरूले अमेरिकी आकाशमा जासूसी बेलुन उडेको थाहा पाउनेबित्तिकै हलचल मच्चियो। नोराड (नर्थ अमेरिकन एरोस्पेस डिफेन्स कमाण्ड) ले ट्र्याकिङ गरेपछि यसलाई मार्ने निर्णय भए पनि यसको भग्नावशेष झर्दा सर्वसाधारणलाई खतरा हुने सम्भावना थियो ।

आणविक प्रक्षेपण स्थल माथि देखाएको थियो बेलुन
पेन्टागनले बेलुनमा जासुसी उपकरण बोकेको विश्वास गरेको छ र अमेरिकी अधिकारीहरूले विश्वस्तताका साथ दाबी गरिरहेका छन् कि चीनले यसलाई आफ्नो संवेदनशील लक्ष्यहरूको जानकारी सङ्कलन गर्न प्रयोग गरिरहेको छ। वास्तवमा, अघिल्लो दिन अमेरिकाको मोन्टाना एयर फोर्स बेसमा जासूसी बेलुन उडेको देखियो। यो अमेरिकी वायुसेना बेस एक परमाणु प्रक्षेपण केन्द्र पनि हो ।

चीनले आरोपको जवाफ दियो
अब चीनले पनि अमेरिकाको जासुसीको आरोपको जवाफ दिएको छ । चीनले अमेरिकाको जासुसी बेलुनको हल्ला सुनिरहेको बताएको छ जुन पूर्णतया गलत हो। चीनले सँधै कानूनको पालना गरेको र हवाई क्षेत्रको उल्लङ्घन गर्ने कुनै नियत नभएको बताएको छ।

क्यानडा र अमेरिका दुवैले अनुसन्धान गरिरहेका छन्
क्यानडाका सरकारी अधिकारीहरूले आफ्नो एयरोस्पेसमा जासूस बेलुन देखा परेको यो दोस्रो पटक भएको बताएका छन् । सबै क्यानेडियनहरू सुरक्षित रहेको र यस विषयमा अनुसन्धान भइरहेको अधिकारीहरूले बताएका छन् । क्यानडाका अधिकारीहरूले अमेरिकासँग मिलेर घटनाको अनुसन्धान गरिरहेको बताएका छन्।