जनता टाइम्स

२५ बैशाख २०८०, सोमबार १७:०३

पाकिस्तानका यी रहस्यमयी महिलाहरू १५० वर्षसम्म बाँच्छन्, सुन्दरतामा पनि एकसे एक


एजेन्सी, २५ वैशाख । सामान्यतया मानिसको मानक आयु १०० वर्ष मानिन्छ। तर, आजको युगमा यो औसत ७० वर्षमा घटेको छ । तर आज पनि यो धर्तीमा १५० वर्षदेखि बाँचिरहेका मानिस छन् ।

सबैभन्दा अचम्मको कुरा यो हो कि उनीहरूलाई न त कुनै गम्भीर रोगले सताउँछ न बुढेसकालले । हामी पाकिस्तानको हुन्जा समुदायको कुरा गर्दैछौं जहाँ मानिसहरू १५० वर्षसम्म बाँच्छन् ।

यस समुदायका महिलाहरू एक से एक सुन्दरी छन् र लामो समयसम्म जवान रहन्छन् ।

थाहा पाउनुहोस् यो पाकिस्तानको हुन्जा समुदाय के हो ?

मिडिया रिपोर्टहरू र धेरै समाचार वस्तुहरूले सन् १९८४ मा एक घटनालाई सम्झाउँछ । यो लन्डनको हिथ्रो एयरपोर्टको हो। अब्दुल मोबात नामका यात्रुको सुरक्षा जाँचका क्रममा अधिकारीहरूले उनको जन्म वर्ष १८३२ लेखिएको भेट्टाए ।

पहिले त उनीहरूले यसलाई गलत ठानें तर राम्रोसँग छानबिन गरेपछि उनले आफ्नो अगाडि उभिरहेका अब्दुल १५२ वर्षको भएको थाहा पाए, जसले सबैलाई आश्चर्यमा पारे । अब्दुल पाकिस्तानको हुन्जा समुदायका थिए ।

पाकिस्तानको काराकोरम पर्वत क्षेत्रको हुन्जा उपत्यकामा बस्ने मानिसहरूलाई हुन्जकुटा वा हुन्जा भनिन्छ। धेरै ठाउँमा उनीहरुका लागि ‘ब्रुशो’ शब्द पनि प्रयोग भएको छ ।

तिनीहरूको जनसंख्या धेरै छैन तर तिनीहरू संसारको सबैभन्दा लामो आयु बाँच्ने, स्वस्थ र खुसी समुदायको रूपमा चिनिन्छन्। अहिलेसम्म यस समुदायका कसैलाई पनि क्यान्सर नभएको दाबी गरिएको छ । हुन्जाका महिलाले ६५ वर्षको उमेरमा पनि बच्चा जन्माउन सक्ने बताइएको छ ।

हुन्जा समुदायको दीर्घायुको पछाडि कुनै वरदान वा चमत्कार छैन। आफ्नो खानपान र जीवनशैलीका कारण यहाँका मानिसहरु निकै स्वस्थ रहन्छन् र लामो जीवन बाँच्छन् । यी मानिसहरुले अखरोट र खुबानी धेरै मात्रामा खाने गर्छन्, जसका कारण उनीहरुलाई क्यान्सरको खतरा रहँदैन ।

रिपोर्टका अनुसार हुन्जा समुदायका मानिसहरु वर्षमा २ देखि ३ महिना खाना नखाने र जुस मात्र पिउने गर्छन् । यी मानिसहरू लामो पैदल हिँड्छन् र सामान्यतया फलफूल, काँचो तरकारी, नट, दूध र अण्डा खान्छन् । यही कारणले गर्दा यी मानिसहरू ७० वर्षसम्म जवान देखिन्छन्।