जनता टाइम्स

१५ आश्विन २०८०, सोमबार १७:०८

चिकित्सा क्षेत्रको नोवेल पुरस्कार क्याटालिन क्यारिको र ड्र्यू वेइसम्यानलाई दिने घोषणा


स्टकहोम, १५ असोज । सन् २०२३ को फिजियोलोजी वा मेडिसिनतर्फको नोबेल पुरस्कार घोषणा गरिएको छ । क्याटालिन क्यारिको र ड्र्यु वेइसम्यानलाई यो अवार्ड दिने घोषणा गरिएको छ ।

यो प्रतिष्ठित पुरस्कार न्यूक्लियोसाइड आधार परिमार्जन सम्बन्धी उनको खोजको लागि प्रदान गरिएको हो। उनीहरूको खोजले कोभिड –१९ का विरुद्ध प्रभावकारी mRNA खोपहरूको विकास गर्न मद्दत गर्‍यो ।

नोबेल पुरस्कारको छ दिनको घोषणा सोमबारदेखि सुरु भएको छ । चिकित्सा क्षेत्रमा दिइने यस प्रतिष्ठित पुरस्कारका विजेताहरूको नाम घोषणासँगै यसको सुरुवात भएको हो । गत वर्ष, स्वीडेनका वैज्ञानिक स्वान्टे पाबोले मानव विकासमा आफ्नो खोजहरूका लागि फिजियोलोजी वा चिकित्सामा नोबेल पुरस्कार जितेका थिए ।

उनीहरूको खोजले निएन्डरथल डीएनएको रहस्य प्रकट गर्‍यो, जसले हाम्रो प्रतिरक्षा प्रणालीमा गम्भीर कोभिड–१९ को संवेदनशीलता सहित महत्त्वपूर्ण अन्तरदृष्टि प्रदान गर्‍यो । निएन्डरथलहरू वास्तवमा एक पुरातन मानव समूहका सदस्यहरू थिए जुन कम्तिमा २ लाख वर्ष पहिले, प्लेस्टोसिन युगमा देखा पर्‍यो।

यी क्षेत्रहरूका पुरस्कार मंगलबार घोषणा गरिने
निएन्डरथलहरू यूरेशियाभरि युरोपको एट्लान्टिक क्षेत्रहरूदेखि मध्य एसियासम्म र अहिलेको बेल्जियमसम्मको उत्तरसम्म र भूमध्यसागर र दक्षिणपश्चिम एशियासम्म दक्षिणसम्म फैलिएका छन्।

यो समूह मानव अनुकूलनको एक उल्लेखनीय उदाहरण मानिन्छ। चिकित्सा मा नोबेल पुरस्कार स्वाता पांवोको परिवार मा दोस्रो पुरस्कार थियो। पाबोका बुबा सुने बेर्जस्ट्रोमले सन् १९८२ मा चिकित्साशास्त्रमा नोबेल पुरस्कार जितेका थिए । मंगलबार भौतिकशास्त्र, बुधबार रसायनशास्त्र र बिहीबार साहित्यतर्फको नोबेल पुरस्कार विजेताको नाम घोषणा गरिनेछ ।