जनता टाइम्स

१५ आश्विन २०८०, सोमबार १७:४०

महिनावारीका वारे टिप्पणी गर्दा तिर्नु पर्यो ३७ लाख


एजेन्सी, १५ असोज । महिला कर्मचारीको महिनावारीको बारेमा टिप्पणी गर्नु मालिकका लागि महँगो साबित भएको छ। वास्तवमा महिलाले आफ्नो हकविरुद्ध बोलेको भन्दै मुद्दा दायर गरेकी थिइन्, सुनुवाइपछि अदालतले मालिकलाई दोषी ठहर गर्दै महिलालाई ३७ हजार पाउण्ड (लगभग ३७ लाख रुपैयाँ) क्षतिपूर्ति दिन आदेश दिएको छ । घटना स्कटल्याण्डको हो ।

करेन फ्राकरसन नामकी महिलाले सन् १९९५ देखि स्कटल्याण्डको अर्डेनशायरको पिटरहेड क्षेत्रमा रहेको थिस्ल मरिन नामक इन्जिनियरिङ फर्ममा काम गर्दै आएकी थिइन् । महिलाको आरोप छ कि उनको मालिकले उनको महिनावारीको कारण बहाना बनाएर टिप्पणी गरे र काम छोड्न भने । महिलाले सन् २०२२ को डिसेम्बरमा दुई दिन घरबाटै काम गरेको बताइन् ।

उनी कार्यालय आउन नसकेको कारण भारी हिमपात र उनको महिनावारी थियो। जब उनी दुई दिन पछि अफिस गइन्, उनको मालिक र कम्पनीका एमडी जिम क्लार्कले उनको महिनावारीको बारेमा टिप्पणी गरे र उनको चिकित्सा समस्या स्वीकार गर्न अस्वीकार गरे । जिम क्लार्कले सबैलाई यसबाट पीडा र समस्या हुने भएकाले सामान्य कुरा भएको बताए ।

यसबाट आक्रोशित महिलाले आफ्नो मालिकलाई मुद्दा हालिन् । ती महिलाले कम्पनीले आफूलाई दुव्र्यवहार गरेको र आफ्नो मालिकलाई समयसँगै परिवर्तन नहुने डायनासोरको प्रवृतिका रहेको आरोप लगाएकी छन् । ४० वर्षीया महिलाले २७ वर्षसम्म कम्पनीले आफूलाई फोहोर जस्तै व्यवहार गरेको बताइन् । दुई सन्तानकी आमा पीडित महिलाले आफ्नो कम्पनीका हाकिमले बिरामी परेका कर्मचारीलाई लिएर अक्सर अपमानजनक टिप्पणी गर्ने गरेको बताइन् ।

मुद्दाको सुनुवाइ सकिएपछि अदालतले जिम क्लार्कले जीवनमा धेरै उपलब्धि हासिल गरेको र त्यस्ता धेरै गुणहरू छन् जसलाई अपनाउन सकिने तर कर्मचारीप्रति दया नरहेको बताएको छ । त्यसपछि अदालतले पीडित महिलालाई ३७ लाख रुपैयाँ क्षतिपूर्ति दिन कम्पनीलाई आदेश दिएको थियो । क्लार्कले महिलाको मर्यादाको अपमान गरेको अदालतले जनाएको छ ।