जनता टाइम्स

१७ फाल्गुन २०८०, बिहीबार १२:४०

भैरहवा भन्सार कार्यालयको सर्भर डाउन हुँदा आयात निर्यात प्रभावित


भैरहवा, १७ फागुन । भैरहवा भन्सार कार्यालयको सर्भर डाउनहुँदा आयात निर्यात प्रभावित भएको छ । चार घण्टाभन्दा बढी समय भन्सारमा केही काम नभएको व्यवसायीहरुले बताएका छन् । सर्भर डाउन हुँदा भन्सार कार्यालयमा आयात निर्यात गर्दा प्रयोगहुँदै आएको मुख्य डिजिटल प्रविधि सफ्टवेयर आसिकोडाले काम नगर्दा आयात निर्यात नभएको भन्सार एजेन्ट महासंघ नेपालका सचिव कृष्ण प्रसाद घिमिरेले बताउनुभयो । सर्भर डाउन हुने समस्या अहिलेको मात्रै होइन । बेला–बेलामा सर्भर डाउन हुने गर्छ । सर्भर डाउन हुँदा आसिकोडा सफ्टवेयर चल्दैन ।

सफ्टवेयर नचलेपछि आयात निर्यातको कामै ठप्प हुन्छ । यस्तो गम्भिर विषयमा कार्यालय र विभाग कहिले पनि जिम्मेवार देखिने नगरेको सिद्धार्थ उद्योग वाणिज्य संघका महासचिव समेत रहेका घिमिरेले बताउनुभयो । आयात निर्यात प्रभावित हुनु भनेको राजश्व प्रभावित हुनु हो । समयमै आयात निर्यात नहुँदा राज्यको दैनिक राजश्व संकलन प्रभावित हुन्छ । अर्कोतर्फ व्यवसायीले यातायात शूल्क, पार्किङ शूल्कलगायतका अन्य शूल्कको भार बहन गर्नुपर्ने घिमिरेको भनाइ छ । आयात निर्यातका कुनै काम हुन नसकेको गुनासो व्यवसायीबाट आएको सिद्धार्थ उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष ठाकुर कुमार श्रेष्ठले बताउनुभयो ।

भन्सार नाकामा हुनु पर्ने चुस्तता नदेखिएको श्रेष्ठले प्रतिक्रिया दिए। प्रविधि र पूर्वाधार निर्माणमा सुस्त देखिएको उहाँको भनाइ थियो । आधुनिक एवं डिजिटल प्रविधि चुस्त नहुँदा आयात निर्यातका काममा निकै समस्या र चुनौती थपिँदै गएको छ । यसले राजश्स्वमासमेत प्रभाव पारेको श्रेष्ठले बताउनुभयो । सर्भर डाउन हुने र आसिकोडा सफ्टवेयरले काम नगर्ने समस्या देशभरका भन्सार कार्यालयको समस्या हो । सरकारले २०७८ माघ १२ गतेदेखि देशभरका भन्सार कार्यालयमा एकद्वार प्रणाली अनलाइन पूर्णरुपमा लागू गरेको थियो विदेशबाट वस्तु आयात गर्दा भन्सारमा हुने सबै झन्झट हटाएर भन्सारलाई क्यासलेस र पेपरलेस बनाउने उद्देश्यले सबै भन्सार कार्यालयहरुम अनलाइन प्रणाली आसिकोडा लागु गरेक थियो ।

भन्सार नाकालाई प्रविधिको माध्यमबा चुस्त बनाइ नाकामा व्यापारलाई सहजीकरण गर्ने उत्कृष्ट अनलाइन प्रणाली आसिकोड लागु गरे पनि सर्भर डाउन भएर काममा सुस्तत आइरहेको व्यवसायीको भनाइ छ । आसिकोडा प्रणाली विश्वका ९० बढ देशले लागु गरेका छन् । जसमा नेपालक भन्सार पनि जोडिएको छ । सीमा नाकाबाट सामान आएदेखि जाँचपास, प्रमाणीकरणसम्मक काम त्यहाँ सिस्टमले डिजिटल रूपमै गर्ने हुँद अन्य सफ्टवेयरको आवश्यकता नहुने अपेक्ष व्यवसायीको थियो । भैरहवा भन्सार कार्यालयक प्रमुख भन्सार अधिकृत नारद गौतमले यो सभी डाउन र आसिकोडा नचल्ने समस्या केन्द्र बाट भएको तथा भैरहवा भन्सार कार्यालयका सबै प्रविधिले काम गरीरहेको दावी गर्नुभयो ।