जनता टाइम्स

१९ फाल्गुन २०८०, शनिबार १४:५३

नयाँ सरकारलाइ मान्यता नदिन पाकिस्तानका सांसदले लेखे अमेरिकी राष्ट्रपतिलाइ पत्र


इस्लामबाद, १९ फागुन । सत्तारुढ डेमोक्र्याटिक पार्टीका प्रभावशाली सांसदहरूको समूहले पाकिस्तानमा भर्खरै भएको निर्वाचनमा धाँधली भएको बलियो प्रमाण उद्धृत गर्दै अमेरिकाका राष्ट्रपति जो बाइडेनलाई पत्र लेख्नुभएको छ ।

उक्त समूहले आफ्नो पत्रमा यस सम्बन्धमा पारदर्शी र विश्वसनीय अनुसन्धान नभएसम्म पाकिस्तानको नयाँ सरकारलाई मान्यता दिन नहुने माग गरेको छ । यो समूहमा मुस्लिम सांसद पनि पर्छन् । पाकिस्तानमा गत ८ फेब्रुअरीमा भएको आम निर्वाचनमा व्यापक धाँधली भएको आरोप लागेको छ । चुनावी नतिजामा भंग भएको जनादेश फेला परेको छ । जेलमा रहेका पूर्व प्रधानमन्त्री इमरान खानको पाकिस्तान तहरीक ए इन्साफ पार्टीले समर्थन गरेको स्वतन्त्र उम्मेदवारले २६६ सदस्यीय राष्ट्रिय सभामा ९० भन्दा बढी सिट जितेका छन्।

पूर्वप्रधानमन्त्री नवाज शरीफको पीएमएल एनले ७५ सिट जितेको छ भने पूर्व विदेशमन्त्री बिलावल भुट्टोको पाकिस्तान पिपुल्स पार्टी ९पीपीपी० ले ५४ सिट जितेको छ । मुत्ताहिदा कौमी मुभमेन्ट पाकिस्तानले १७ सिट जितेको छ । पाकिस्तानी समाचार संस्था डानका अनुसार राष्ट्रपति बाइडेन र अमेरिकी विदेशमन्त्री एन्टोनी ब्लिन्केनलाई लेखेको संयुक्त पत्रमा सांसदहरूले पाकिस्तानको हालैको संसदीय चुनावमा मतदान गर्नुअघि र पछि धाँधली भएकोमा चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

उनीहरूले अमेरिकी संसदलाई निर्वाचनमा हस्तक्षेपको पारदर्शी र विश्वसनीय छानबिन नभएसम्म पाकिस्तानको नयाँ सरकारलाई मान्यता नदिन आग्रह गरेका छन् । अमेरिकी सांसदहरूले भने, ‘चुनावमा धाँधली भएको बलियो प्रमाणलाई ध्यानमा राख्दै, हामी तपाईंलाई पाकिस्तानको नयाँ सरकारलाई मान्यता दिनु अघि पूर्ण, पारदर्शी र विश्वसनीय अनुसन्धानको लागि पर्खन आग्रह गर्दछौं ।’

उनीहरूले भनेका छन, ‘यो आवश्यक कदम नचालेमा तपाईले पाकिस्तानी अधिकारीहरूको अलोकतान्त्रिक व्यवहारलाई समर्थन गर्ने जोखिममा पार्नु हुनेछ र पाकिस्तानी जनताको लोकतान्त्रिक इच्छालाई कमजोर बनाउन सक्नुहुन्छ ।’ यसले प्रभावशाली मुस्लिम सांसदहरू राशिदा तलाइब, इल्हान ओमार र आन्द्रे कार्सनले पनि पत्रलाई समर्थन गरेको बताएको छ। पत्रमा भारतीय मूलकी कांग्रेस सदस्य प्रमिला जयपालको पनि हस्ताक्षर छ ।