जनता टाइम्स

२० फाल्गुन २०८०, आईतवार १३:३२

अमेरिकन राष्ट्रपति निर्वाचनको दौडमा ट्रम्प ९८ प्रतिशतसहित बिजयी


वासिगटन डिसी, २० फागुन । संयुक्त राज्य अमेरिकाका पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले मिशिगन, मिसौरी र इडाहोमा विजय हासिल गर्नुभएको छ । आफ्नो पार्टीको राष्ट्रपति पदको उम्मेदवारी कब्जा गर्ने दौडमा ट्रम्पले ठूलो गतिमा जीत हासिल गरिरहनुभएको छ । शनिबार तीनवटै राज्यमा ट्रम्पले संयुक्त राष्ट्र संघका पूर्व राजदूत र उहाँका अन्तिम प्रतिद्वन्द्वी निक्की हेलीलाई हराउँदै उहाँले यो बिजय हासिल गर्नुभएको हो ।

पूर्व राष्ट्रपतिले अब अर्को हप्ताको ‘सुपर ट्युज्युडे’ मा जाने हरेक राज्य नामांकन प्रतियोगिता जितेका छन्, जब १५ अमेरिकी राज्य र एउटा क्षेत्रका मतदाताहरूले प्रत्येक पार्टीको लागि आफ्नो मनपर्ने उम्मेद्वार छानेका हुन । मिशिगनमा राज्य रिपब्लिकन पार्टीका अनुसार उम्मेद्वारी दिने ककसमा भाग लिएर ट्रम्पले हेलीलाई सबै १३ जिल्लामा हराएका छन ।

१६ सय भन्दा बढी पार्टी भित्रीहरूले पश्चिमी मिशिगन शहर ग्रान्ड र्यापिड्सको ककसमा भाग लिएका थिए, जहाँ उनीहरूले जुलाईमा पार्टीको राष्ट्रिय मनोनयन सम्मेलनको लागि ट्रम्प वा हेलीका लागि प्रतिनिधिहरू छानिरहेका थिए । अमेरिकन सञ्चारमाध्यमका अनुसा ट्रम्पले झण्डै ९८ प्रतिशतको समर्थनमा विजयी हुनुभएको हो । प्रतिस्पर्धी हेलीले १,५७५ भोट मध्य जम्मा ३६ मत मात्र पाउनुभएको थियो । मिशिगन रिपब्लिकन पार्टीका अध्यक्ष पीट होइक्स्ट्राले यसलाई अत्यधिक विजय भनेर प्रतिक्रिया दिनुभएको छ ।