जनता टाइम्स

२६ चैत्र २०८०, सोमबार १९:२०

रोजगार संकटलाई ध्यानमा राख्दै न्यूजील्याण्डले कडा बनायो भिसा नियम


काठमाडौं, २६ चैत । न्यूजील्याण्डले भिसा नियम कडा बनाउने घोषणा गरेको छ । विदेशबाट न्यूजील्याण्डमा आउनेहरुको संख्या अस्थिर रहेको भन्दै भाषा र सीप मापदण्डहरू थपेर भिसाको नियम कडा गर्ने घोषणा गरिएको छ । एक्रेडिटेड इम्प्लोयर वर्कर भिसा योजनामा नयाँ नियम तत्कालदेखि लागु हुने गरिएको अध्यागमन मन्त्री एरिका स्ट्यानफोर्डले घोषणा गर्नुभएको छ ।

२०२३ मा न्यूजील्याण्डमा एक लाख ७३ हजार बसाइँ सरेका थिए । मन्त्री स्ट्यानफोर्डले न्यूजील्याण्डका नागरिकलाई कामको कमि हुने देखिएपछि नयाँ नियम ल्याइएको स्पष्ट गर्नुभएको छ । उहाँले न्यूजील्याण्डका मानिसहरूलाई सीपको अभाव नभएको कामको लागि लाइनको अगाडि राखिएको बताउनुभएको छ ।

वर्कर भिसा योजनामा भएका परिवर्तनहरूमा अंग्रेजीको न्यूनतम मानक, कार्य अनुभव वा योग्यताको रूपमा नयाँ न्यूनतम सीपको आवश्यकता, र अधिकतम निरन्तर बसाइलाई तीन वर्षसम्म घटाउने व्यवस्था गरिएको छ । रोजगारदाताहरूले उनीहरूलाई काममा राख्नुअघि आप्रवासीहरूले यी आवश्यकताहरू पूरा गर्छन् भनी सुनिश्चित गर्न आवश्यक हुनेछ, र आप्रवासीहरूलाई प्रस्ताव गर्नुअघि कुनै पनि ‘उपयुक्त र उपलब्ध न्यूजील्याण्डर’ ले कामको लागि आवेदन दिएको छैन भनेर घोषणा गर्न आवश्यक हुने नियम बनाइएको छ ।

उनीहरूले कम्तिमा २१ दिनको लागि जागिरको पोस्टिङको विज्ञापन पनि गर्नुपर्छ र आवेदन दिएका कुनै पनि न्युजिल्यान्डरहरूलाई किन काममा राखिएको छैन भन्ने घोषणा गर्नुपर्छ । यातायात र हेरचाह क्षेत्रहरूमा केही कामलाई यी नयाँ नियमबाट छुट दिइएको बताइएको छ ।