जनता टाइम्स

२९ बैशाख २०८१, शनिबार १२:५२

युक्रेनलाई अमेरिकाको थप ४०० मिलियन डलर बराबरको सहयोग


काठमाडौं, २९ बैशाख । रुस र युक्रेनबीच २६ महिनाभन्दा बढी समयदेखि युद्ध चलिरहेको छ । अहिलेको अवस्थामा यो युद्ध अन्त्य हुने सम्भावना देखिँदैन । यसैबीच अमेरिकाले फेरि युक्रेनलाई सहयोगको हात बढाएको छ । बाइडेन प्रशासनले युद्धका लागि ४०० मिलियनको सैन्य सहायता घोषणा गरेको छ । यो युक्रेनको लागि राहतको खबर हो किनभने रुसको बढ्दो दबाबको बीचमा कीभलाई पश्चिमी देशहरूबाट सहयोगको खाँचो छ ।

नयाँ सैन्य सहायता प्याकेजमा प्याट्रियट एयर डिफेन्स हतियार र स्टिन्जर एन्टि–एयरक्राफ्ट मिसाइलहरू समावेश छन्, जुन युक्रेनको आकाशको रक्षा गर्न र शहरहरू सुरक्षित गर्न महत्त्वपूर्ण छ । गत महिना अमेरिकाले राष्ट्रिय सुरक्षा पूरक विधेयक पारित गरेपछि किभका लागि यो तेस्रो सहायता हो । यो सहित अमेरिकाले हालसम्म किभका लागि ६१ अर्ब डलर सहयोग घोषणा गरेको छ ।

एक मिडिया रिपोर्ट अनुसार, यो ४०० मिलियन डलर सहायतामा अधिक उच्च गतिशीलता आर्टिलरी रकेट प्रणाली र १५५ एमएम र १०५ एमएम आर्टिलरी राउन्डहरू समावेश छन्, जुन युक्रेनलाई रूसी आक्रमणहरू रोक्नको लागि अत्यन्तै आवश्यक थियो । यसबाहेक, अमेरिकाले जेभलिन मिसाइलहरू, ब्राडली इन्फन्ट्री फाइटिंग भेइकलहरू, एम ११३ बख्तरबंद कार्मिक क्यारियरहरू, गस्ती डुङ्गाहरू र सामान्य साना हतियार गोलाबारूद, ग्रेनेडहरू र विनाशकारी हतियारहरू पनि उपलब्ध गराउँदैछ ।

यसअघि अमेरिकाले अप्रिलको अन्त्यमा एक अर्ब डलरको प्याकेज सहयोग गरेको थियो । त्यसको लगत्तै, बाइडेनले राष्ट्रिय सुरक्षा पूरक विधेयकमा हस्ताक्षर गरे, त्यसपछि विधेयक कानूनमा परिणत भयो । युक्रेनका लागि नयाँ सहायताका लागि संसदमा महिनौंसम्मको वार्तापछि यो निर्णय गरिएको हो । अमेरिकी रक्षामन्त्री लोयड अस्टिनले पनि युक्रेनका लागि ६ अर्ब डलरको प्याकेज घोषणा गरेका छन् । यस अन्तर्गत किभले आपूर्ति गर्नुअघि डिफेन्स इन्डस्ट्रियल बेसबाट उपकरण खरिद गर्नुपर्नेछ ।