जनता टाइम्स

७ जेष्ठ २०८१, सोमबार १३:४५

ताइवानको राष्ट्रपतिको रूपमा लाइ चिङ तेहले लिए शपथ


काठमाडौं, ७ जेठ । ताइवानको राष्ट्रपतिको रूपमा लाइ चिङ तेहले शपथ लिनुभएको छ । पदभार ग्रहण गरेपछि, लाइ ताइवानको राष्ट्रपति हुने तेस्रो निवर्तमान उपराष्ट्रपति हुनुहुनेछ । सन् १९९६ मा ताइवानमा पहिलो प्रत्यक्ष राष्ट्रपतिको निर्वाचन भएको थियो । लाइले ताइवानको राजधानी ताइपेईस्थित राष्ट्रपति कार्यालय भवन बाहिर उद्घाटन सम्बोधन गर्नुभएको छ । बिहानको समारोहले ताइवानको राष्ट्रपतिको रूपमा उहाँको चार वर्षे कार्यकालको सुरुवात भएको थियो ।

उहाँले बेइजिङको धम्कीको विरोध गर्ने र ताइवानको सुरक्षा बढाउने बताउनुभएको छ । तिनीहरूले वाशिंगटन र अन्य पश्चिमी साझेदारहरूसँग सम्बन्ध सुदृढ गर्ने बताउनुभएको छ । लाइ वरपरका अधिकारीहरूले युक्रेनलाई निरन्तर अमेरिकी समर्थनले वाशिंगटनसँगको ताइवानको सुरक्षा लाईफलाइनलाई खतरा नपार्ने बताउनुभएको छ । लाइको शपथमा उपस्थित अतिथिहरूमध्ये अमेरिकी अधिकारीहरू र ताइवानका लागि वाशिंगटनको समर्थनको प्रदर्शनमा विशिष्ट व्यक्तिहरू हुनुहुन्थ्यो ।

कुओमिन्ताङ (केएमटी) का विधायिका अध्यक्ष हान कुओ-यु द्वारा लाइ चिङ तेहलाई राष्ट्रको महान छाप हस्तान्तरण गरिएको थियो । यो राज्यको प्रमुखको रूपमा पदभार ग्रहण गर्ने प्रतीक थियो । ताइपेईमा लाइ चिङ–टेले राष्ट्रपतिको रूपमा सपथ लिएको दिन बिहान सैन्य प्रदर्शन भएको थियो । सपथ ग्रहण समारोहमा निवर्तमान राष्ट्रपति साई इङ–वेन पनि उपस्थित हुनुहुन्थ्यो ।