जनता टाइम्स

११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार १७:४९

अमेरिकामा चिनियाँ विद्युतीय सवारी साधनमा शुल्क बढाउने निर्णयमा मस्कको विरोध


काठमाडौं, ११ जेठ । टेस्लाका मालिक एलोन मस्कले अमेरिकामा चिनियाँ विद्युतीय सवारी साधनमा शुल्क बढाउने निर्णयको विरोध गर्नुभएको छ । हालै अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले चीनबाट निकासी हुने विद्युतीय सवारी साधनमा कर बढाउने घोषणा गर्नुभएको थियो । पेरिसमा भएको एक सम्मेलनको क्रममा कार निर्माता टेस्लाका मालिक एलोन मस्कले भन्नुभयो,‘न टेस्ला न मलाई ट्यारिफ वृद्धिको माग गरिएको थियो ।’

यद्यपि, जनवरीमा, मस्कले व्यापारमा कुनै प्रतिबन्ध नहुदा चिनियाँ कार निर्माताहरूले आफ्ना प्रतिद्वन्द्वीहरूलाई समाप्त गर्ने बताएका थिए । गत हप्ता, जो बाइडेनले अमेरिकामा जागिरहरू जोगाउन केही कदमहरू घोषणा गरे ।

यी चरणहरूमा चिनियाँ विद्युतीय सवारी साधनको शुल्कमा शतप्रतिशत वृद्धि पनि समावेश छ । मस्कले अमेरिकाको यो कदमबाट आफू चकित भएको बताएका छन् । मस्कले भन्नुभयो,‘टेस्लाले धेरै राम्रो गरिरहेको छ किनभने चीनमा कुनै शुल्कहरू छैनन् ।’ अमेरिकाले करवृद्धि गर्ने निर्णयको चीनले विरोध गरेको छ । अमेरिकाको यो निर्णयको जवाफमा चीनले पनि कदम चाल्ने बताएको छ ।