जनता टाइम्स

४ असार २०८१, मंगलवार १५:०८

रौतहटका स्थानियतहद्धारा चुकीको साडीमा चरम भ्रष्टाचार


रौतहट, ४ असार । हिन्दु तथा मुस्लिमहरुको विभिन्न पर्वमा स्थानीय सरकारले महिलाहरुलाई साडी वितरण गर्ने रौतहटमा होडबाजी नै रहेको छ । साडी वितरणको पछाडी स्थानिय सरकारका प्रमुख र प्रमुखप्रशासकिय अधिकृतहरुको व्यक्तिगत स्वार्थका कारण पनि यो चलन मौलाएको देखिएको छ । रौतहट जिल्लामा रहेका अधिकांस स्थानीय तहले हिन्दु र मुस्लिमहरुको विभिन्नपर्वको नाममालाखौं लाख मुल्यको साडी वितरण गरी आफुलाई विकास पुरुष हो भन्ने छाप छाड्न साडी वितरण गर्ने गरेका र पछि सोहि साडीमा व्यापक भ्रष्टाचार गर्ने गरेको पाइएको छ ।

यहाँकाअधिकांस स्थानीय तहले गौरमा रहेको चुकि ईन्टरप्राईजेज, ओम साई जनरल एण्ड अर्डर सप्लायर्स, अमान ट्रेडर्स बाट २५ लाखभन्दामाथि एक एक स्थानीयतहले साडी खरिद गरेको महालेखा परिक्षणको रिपोर्टमा देखिएको छ । माथि उल्लेखित फर्महरुले स्थानीय तहलाई बिक्री गरेको साडिको संख्यालाई हेर्ने हो भने विक्रेताले आयात गरेको संख्याको दोबर भन्दामाथि रहेको गौर भन्सारको तथ्यांकबाट प्रष्ट हुन्छ ।

सदरमुकाम गौर लगायतकाबजारमा रहेका यी फर्महरुले अधिकांस साडी भारतबाट खरिद गर्ने गरेका छन्, जुन विभिन्न सिमावर्ती नाकाहरुबाट भन्सार छली गरेर यी व्यापारीक प्रतिष्ठान सम्मआई पुगेका हुन्छन् । यसरी भारतबाट भन्सार छलेर नेपाल ल्याइएका ४ देखि ६ सय सम्म मुल्यका भारतीय साडीलाई चुकि ईन्टरप्राईजेज, ओम साई जनरल एण्ड अर्डर सप्लायर्स, अमान ट्रेडर्सले १४ सय देखि २ हजार सम्मको बिल बनाई स्थानीयतहका जनप्रतिनिधिहरुसंग मिलेर व्यापक भ्रष्टाचार गरेका पाइएको छ ।

स्थानीय तहले खरिद गरिएको साडीका यी व्यापारी प्रतिष्ठानहरु फेरी बजारमा खोज्दा कतै नभेटिने गरेको स्थानीयहरूले बताएका छन् । कुनै कुनै स्थानीयतहले खरिद गरेको साडीको संख्यालाई विस्तृत रुपमा अनुसंधान गर्ने हो भने सो पालिकामा रहेको महिला संख्याभन्दाअधिक रहेको समेत भेटिएको छ । यस सम्बन्धमा अख्तियार दुरुपयोग अनुसंधान आयोगका प्रवक्ता नरहरी घिमिरेले आफुहरु सो विषयमा छानबिन गरी दोषि भेटिए कारवाहि गर्ने प्रतिबद्धता जनाउनुभएको छ ।