जनता टाइम्स

१७ असार २०७९, शुक्रबार १५:११

चलचित्र बिकाश बोर्डको अध्यक्ष बन्न कांग्रेस छिरेका भुवनको पुगेन यी दुई योग्यता


सुदिप पौडेल/काठमाडौं । लामो समयसम्म राजसंस्थाको वकालत गर्दै आउनु भएका अभिनेता भुवन केसी सांसद बन्ने लोभले राजनीतिमा प्रवेश गर्नुभयो । २०७० मा एमालेबाट काठमाडौं १ सांसद उठ्न खाज्नुभएको थियो । तर एमालेले विद्या न्यौपानेलाई बनायो ।

२०७४ मा ओलीसँग आफूलाई चलचित्र विकास बोर्ड अध्यक्ष बनाउन आग्रह गर्नुभयो । ओलीले हेरौँला भन्ने जवाफ दिनुभयो । त्यसपछि विरक्तिएका भुवन बोर्ड अध्यक्ष बन्ने सर्तमा नेपाली कांग्रेस प्रवेश गर्नुभयोे । बालुवाटारमा प्रधानमन्त्री तथा कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले कांग्रेसमा प्रवेश गराउनु भएको हो ।

गत २३ जेठ दयाराम दाहाल दुई वर्षे कार्यकाल पूरा गरी बाहिरिदा विकास बोर्ड अध्यक्ष खाली भएपछि असार ५ गते सञ्चार तथा सूचना प्रविधि मन्त्रालयले दरखास्त आह्वान गरेको छ । २० असारभित्र दरखास्त बुझाइसक्नुपर्ने छ । यही मेसोमा भुवनले शुक्रबार दरखास्त हाल्ने तयारी गर्नुभएको छ ।

विकास बोर्डको अध्यक्ष बन्नका लागि ३० वर्ष पूरा भई ६५ वर्ष उमेर ननाघेको हुनुपर्ने मापदण्ड छ । तर, भुवन गत असोजदेखि ६५ पूरा भई ६६ वर्षमा प्रवेश गर्नुभएको छ । विकिपिडियामा भुवनको जन्ममिति फरक फरक देखिन्छ, २०१३ असोज २ र २०१४ असार १६ गते उल्लेख छ । तर, उहाँले आफ्नो जन्मदिन असोज २ गते मनाउने गरेकाले २०१३ सालमै जन्मिएको अनुमान लगाउन सकिन्छ ।

आफ्नो उमेर कट्ने भएपछि भुवन केसी केही दिनअघि माओवादी केन्द्र अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई भेट्न खुमलटार पुग्नुभएको थियो । केसीले यो आफ्नो राजनीतिक नियुक्ति हुने भएकाले सहयोग गर्न प्रचण्ड आग्रह गर्नुभयो ।

सञ्चार मन्त्रालयले मागेका दरखास्त आह्वानको विज्ञापनमा शैक्षिक योग्यता प्रमाणपत्र तह वा सो सरह उत्तीर्ण भएको वा सम्बन्धित क्षेत्रमा १० वर्षभन्दा बढी अनुभव भएको हुनुपर्ने उल्लेख छ । सोहीअनुसार भुवनले केही दिनअघि रत्नराज्य क्याम्पसबाट प्रमाणपत्र तहको क्यारेक्टर सर्टिफिकेट निकाल्नुभएको थियो ।

सरकारी बोर्ड वा संस्थानको कार्यकारी पदका लागि स्नातक तह उत्तीर्ण अनिवार्य मानिन्छ । तर, भुवनका लागि सञ्चार मन्त्रालयले मापदण्ड संशोधन गरेकाले यो नियुक्ति खारेज गर्न सर्वाेच्च अदालतमा निवेदन दिने केही चलचित्रकर्मीले तयारी गरेका छन् । हालै नेपाल आयल निगमको सञ्चालक समिति सदस्य स्नातक तह उत्तीर्ण नभएको व्यक्ति नियुक्त भएपछि परेको रिटमा सुनुवाइ गर्दै सर्वाेच्च अदालतले उनको नियुक्ति खारेज गरेको नजिर छ ।

भुवन केसी आफैंमा विवादित पात्रका रुपमा परिचित हुनुहुन्छ । उहाँले दुईवटा विवाह गरे पनि दुवै असफल भए । जेठी श्रीमती विजया केसी र उहाँबाट जन्मिएका सन्तान विवेक केसी र काजल केसी अमेरिकामा छन ।

कान्छी श्रीमती सुस्मिताले पनि भुवनसँग सम्बन्धविच्छेद गरिसक्नु भएको छ । अहिले उहाँ अभिनेत्री जिया केसीसँग लिभिङ टुगेदरमा हुनुहुन्छ । बेलाबेलामा महिलासँग नाम जोडेर चर्चामा आउने भुवनविरुद्ध अभिनेत्री साम्राज्ञी राज्यलक्ष्मी शाहले दिएको यौन दुर्व्यवहारको मुद्दामा अदालतमा विचाराधीन छ । भुवनविरुद्ध तीन महिलाले ‘मि टू’ प्रकरण बाहिर ल्याउने तयारी गरेको नाम उल्लेख नगर्ने सर्तमा एक चलचित्रकर्मीले न्युज कारखानालाई बताए ।

यिनै विविध कारणले पनि भुवनले विकास बोर्ड अध्यक्षका लागि अन्तिमतिर दरखास्त हाल्ने तयारी गर्नुभएको हो ।

विकास बोर्ड अध्यक्षका लागि अहिलेसम्म सम्झना उप्रेती रौनियार, अरुण प्रधान, सुशील पोखरेलले दरखास्त हाल्नुभएको छ । यस्तै निर्माता निर्देशक नरेश पौडेलले पनि दरखास्त दिने तयारी गर्नुभएको छ ।