जनता टाइम्स

११ आश्विन २०७९, मंगलवार १५:५१

किन सेलिब्रेटी माझ लोकप्रिय बन्दैछ ब्ल्याक वाटर ?


एजेन्सी, ११ असोज । अभिनेत्री काजल अग्रवाल हालै मुम्बई एयरपोर्टमा ‘ब्ल्याक वाटर’ को बोतलसंगै देखिएकी थिइन् । पत्रकारले उनलाई सोधे, बोतलको पानीमा खास के छ ? उसले मुस्कुराउदै जवाफ दिइन् ‘यो पनि पिउने पानी हो । तपाई पनि एक पटक पिउनुहोस्। तपाईलाई पनि मन पर्छ।’

जब उनलाई कालो पानी कति समयदेखि पिउदै हुनुहुन्छ भनेर सोधियो, उनले जवाफ दिइन्– लामो समयदेखि । केही दिनअघि श्रुति हसनले पनि सामाजिक सञ्जालमा आफूले पनि कालो पानी पिइरहेको बताएकी थिइन् । उनले एक भिडियो रेकर्ड शेयर गरेकी थिइन् जसमा कालो पानीको गिलास देखिन्थ्यो।

यस भिडियोमा श्रुतिले भनेकी छन् ‘जब मैले पहिलो पटक कालो पानीको बारेमा सुनें, यो नयाँ कुरा थियो । वास्तवमा, यो कालो पानी होइन । यो क्षारीय पानी हो। यसको स्वाद सामान्य पिउने पानी जस्तै छ। उस्तै लाग्छ ।’

यसअघि मिडियामा मलाइका अरोरा, उर्वशी रौतेलालगायत धेरै फिल्म स्टारले पनि कालो पानी प्रयोग गर्ने गरेको खबर आएको थियो ।

के हो कालो पानी भनेको ?
• कालो पानीलाई क्षारीय पानी वा क्षारीय आयनीकृत पानी पनि भनिन्छ।

• मेडिकल जर्नल ुएभिडेन्स बेस्ड कम्प्लिमेन्टरी एन्ड अल्टरनेटिभ मेडिसिनु (इबिसीइएम) अनुसार, कालो पानीको प्रयोगले जिम वा शारीरिक व्यायाम गरेपछि वा शरीरबाट धेरै पसिना बगेको अवस्थामा केही फाइदा हुन्छ । वास्तवमा, यसले शरीरमा इलेक्ट्रोलाइट्सको आपूर्ति बढाउँछ ।

• इबिसीएएमका अनुसार, मुसाहरूमा प्रयोगशाला परीक्षणहरूले देखाएको छ कि क्षारीय पानीले शरीरको वजन मेन्टेन गर्न मद्दत गर्दछ। यसको प्रयोगले मेटाबोलिज्म (पाचन) को प्रक्रिया पनि तेज हुन्छ।

• अर्कोतर्फ, केही कम्पनीहरूले आफ्ना विज्ञापनहरूमा दाबी गरिरहेका छन् कि ७ भन्दा माथिको अल्केलाइन लेभल भएको क्षारीय पानीले बुढ्यौलीका लक्षणहरूलाई कम गर्छ ।

• यद्यपि, इबिसिएएमः रिपोर्टका अन्वेषकहरूले भनेका छन् कि त्यस्ता दावीहरूको पछाडि कुनै वैज्ञानिक प्रमाण छैन ।

कालो पानीमा के हुन्छ ?
हाम्रो शरीरमा ७० प्रतिशत पानी हुन्छ । त्यसैले यो आवश्यक हुन्छ कि हामीले पर्याप्त मात्रामा पानी पिउनु आवश्यक छ ताकि यो शरीरको सबै भागहरूमा सही मात्रामा पुगोस् र सबै कुरा ठीकसँग चलोस ।

पानीले हाम्रो शरीरबाट नचाहिने चीजहरू हटाउन पनि मद्दत गर्छ । अर्कोतर्फ, यसले शरीरको तापक्रम कायम राख्छ र शरीरका विभिन्न भागहरूमा खनिज र लवणको आपूर्तिमा भूमिका खेल्छ । खाना राम्ररी पच्छ, पानीको पनि यो प्रक्रियामा महत्त्वपूर्ण भूमिका हुन्छ ।

कालो पानी बेच्ने कम्पनीहरूले माथि उल्लेख गरिएका कामहरू अझ राम्रो तरिकाले गर्न सकून् भनेर आफ्नो उत्पादनमा ७० भन्दा बढी मिनरल्स थपिरहेको बताउँछन् ।

कालो पानीमा म्याग्नेसियम र क्याल्सियम जस्ता खनिजहरू पाइन्छ । विभिन्न कम्पनीका उत्पादनहरूमा खनिजको अनुपात फरक–फरक हुन्छ । कालो पानीले शरीरमा मेटाबोलिजमको प्रक्रियालाई तीव्र बनाउँछ, पाचन सुधार गर्छ, एसिडिटी घटाउँछ र रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँछ भन्ने कम्पनीहरूको दाबी छ।

सामान्य पानी र कालो पानीमा के फरक छ ?
आहारविद् डा रुथ जयशीला भन्छिन्, ‘हामीले सामान्यतया प्रयोग गर्ने खानेपानीमा केही खनिजहरू तुलनात्मक रूपमा थोरै मात्रामा पाइन्छ । यी खनिजहरू हाम्रो शरीरका लागि आवश्यक हुन्छन् । कतिपय अवस्थामा यी खनिज लवणको कमीले मानिस बिरामी पनि हुन सक्छ।’

उनले भनिन्, ‘आरओ फिल्टरको पानीमा पीएच लेभल कम हुन्छ, अर्कातिर एसिडिटी बढी हुन्छ, त्यसैले कहिलेकाहीँ शरीरमा आरओको पानीको समस्या हुन्छ । नतिजा कहिलेकाहीं हामीले भिटामिन र सप्लिमेन्ट छुट्टाछुट्टै लिनुपर्ने हुन्छ । त्यस्ता मानिसहरूलाई कालो पानीले केही हदसम्म मद्दत गर्छ । तर हामीले यो पनि याद गर्नुपर्दछ कि यी चीजहरू भन्दा प्राकृतिक विकल्पहरू सधैं प्रभावकारी हुन्छन्।’

तरल रूपमा खाना वस्तु को अम्लीय (अम्लता) र क्षारीय (क्षारीय) सामग्री पिएचले मापन गरिन्छ। यो शून्य देखि १४ अंक को मापनमा मापन गरिन्छ। यदि पानीको पिएच लेभल १ छ भने त्यो बढी अम्लीय भएको मानिनेछ, अर्कोतर्फ पिएच लेभल १३ छ भने त्यसमा क्षारीय तत्वको मात्रा बढी छ भनिन्छ।

सामान्यतया, हामीले पिउने पानीको पीएच स्तर ६ र ७ को बीचमा हुन्छ । तर क्षारीय पानीको पीएच स्तर ७ भन्दा बढी हुन्छ। यसको मतलब कालो पानी सामान्य पिउने पानी भन्दा धेरै क्षारीय हुन्छ ।

डा. रुथ जयशीला भन्छिन्, ूयद्यपि, क्षारीय पानी स्वास्थ्यका लागि बढी फाइदाजनक छ भनेर भन्न सकिन्न किनभने यसको पीएच लेभल बढी हुन्छ । यो पानीमा पाइने खनिजमा भर पर्छ । साथै यो कुरा पनि महत्त्वपूर्ण छ। यी खनिजहरू शरीरको विभिन्न भागहरूमा कसरी पुग्छन् ।

कालो पानीले कसलाई मद्दत गर्छ ?
अन्वेषकहरू भन्छन् कि क्षारीय पानीले केहि प्रकारका स्वास्थ्य समस्या भएका मानिसहरूलाई मद्दत गर्दछ। उदाहरणका लागि, पेप्सिन नामक इन्जाइमको कारण पेटमा एसिडिटी महसुस हुन्छ ।

अमेरिकन नेसनल लाइब्रेरी अफ मेडिसिनको अनुसन्धानका अनुसार यदि क्षारीय खनिज पानीको पीएच ८.८ छ भने यसले यो इन्जाइमको प्रभावलाई कम गर्न सक्छ ।

त्यसैगरी, जापानको ओसाका युनिभर्सिटीको ग्रेजुएट स्कूल अफ मेडिसिनका विज्ञहरूले गरेको सन् २०१८ को अनुसन्धानमा क्षारीय इलेक्ट्रोलाइज्ड पानीले पाचन सुधार गर्न र कब्जियतबाट छुटकारा पाउन मद्दत गर्छ भन्ने कुरा पत्ता लागेको थियो ।

अमेरिकाको थोमस जेफर्सन युनिभर्सिटीका विज्ञहरूका अनुसार उच्च पिएच लेभल भएको क्षारीय पानी पिउनाले सामान्य पानी पिउनुभन्दा रक्तसञ्चारमा सुधार हुन्छ ।

चिकित्सा समाचार वेबसाइट ‘द हेल्थलाइन’ले माथि उल्लेख गरिएका तीनवटा अनुसन्धान परियोजनाको स्केल निकै सीमित रहेको र त्यस्ता दाबीहरूको पुष्टि गर्न व्यापक अनुसन्धान आवश्यक रहेको बताएको छ।