जनता टाइम्स

१५ आश्विन २०७९, शनिबार १४:०९

बुर्किना फासोमा नौ महिनामा दोस्रो पटक ‘कू’, राष्ट्रपति दमिबालाई सत्ताबाट हटाइयो


एजेन्सी, १५ असोज । बुर्किना फासोमा नौ महिनामा यो दोस्रो कू हो। सैनिकहरूले शुक्रबार राति राज्य प्रसारकलाई नियन्त्रणमा लिएका थिए। उनले राष्ट्रपति लेफ्टिनेन्ट कर्नेल पॉल हेनरी सान्डाओगो दामिबालाई सैन्य विद्रोह गरेर सत्ताबाट हटाए । एक सैन्य प्रवक्ताले भने कि क्याप्टेन इब्राहिम ट्राओरे इस्लामिक अतिवादसँग लडिरहेको पश्चिम अफ्रिकी देशको नयाँ राज्य प्रमुख हुन् ।

दमिबा र उनका सहयोगीहरूले नौ महिनाअघि प्रजातान्त्रिक रूपमा निर्वाचित राष्ट्रपतिलाई अपदस्थ गरेका थिए । देशलाई अझ सुरक्षित बनाउने वाचा गर्दै उनी सत्तामा आए । तर, हिंसाको जारी रह्यो । पछिल्ला महिनाहरूमा उनको नेतृत्वप्रति असन्तुष्टिको आवाज उठ्न थालेको थियो ।

‘बिग्रँदै गएको सुरक्षा अवस्थालाई ध्यानमा राख्दै, हामीले सुरक्षा मुद्दाहरूमा परिवर्तनलाई केन्द्रित गर्न बारम्बार प्रयास गरेका छौं,’ प्रवक्ता क्याप्टेन किस्भेन्ड्सिडा फारुक अजारिया सोरघोले पढेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

सैनिकहरूले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई उनीहरूले आफ्नो प्रतिबद्धताको सम्मान गर्ने वाचा गरे । उनले देशवासीलाई शान्तिपूर्ण रुपमा काममा लाग्न आग्रह गरे । दमिबा हालै न्यूयोर्कमा संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभालाई सम्बोधन गर्न बुर्किना फासोको राष्ट्रपतिका रूपमा फर्किएका थिए । तर, महिनौंदेखि तनाव जारी छ । आफ्नो भाषणमा, दमिबाले जनवरी कू को बचाउ गरे र यसलाई देश बचाउने मुद्दा भने ।

राजधानी ओआगाडोउगुमा शुक्रबार गोलीबारी भएको थियो । पछि दिउँसो, दमिबाका प्रवक्ताले राष्ट्रपति कार्यालयको फेसबुक पेजमा पोस्ट गरेको विज्ञप्तिमा भने– ‘शान्ति पुनर्स्थापना गर्न वार्ता भइरहेको छ ।’