जनता टाइम्स

२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार ०९:०१

भारतीय कफ सिरपले गाम्वियामा ६६ बालबालिकाको मृत्यु, डब्लुएचओद्वारा अलर्ट जारी


एजेन्सी, २१ असोज । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले बुधबार भारतको औषधि कम्पनीले बनाएका ४ वटा कफ सिरपबारे अलर्ट जारी गरेको छ । यी उत्पादनहरूले मापदण्ड पूरा नगरेको डब्ल्यूएचओले जनाएको छ। तिनीहरू सुरक्षित छैनन्, विशेष गरी बच्चाहरूमा, तिनीहरूको प्रयोगबाट गम्भीर समस्या वा मृत्युको जोखिम छ ।

मृगौलाको अवस्था बिग्रिएर गाम्बियामा ६६ बालबालिकाको मृत्यु भएको डब्ल्यूएचओले जनाएको छ । यी सिरपको प्रयोगका कारण बालबालिकाको मृत्यु भएको हुनसक्छ । यी उत्पादनहरू हाल गाम्बियामा मात्र पाइन्छ ।

डब्लुएचओले प्रतिवेदनमा कफ सिरपमा डाइथिलिन ग्लाइकोल र एथिलिन ग्लाइकोलको मात्रा पाइन्छ जसले गर्दा मानिसका लागि घातक हुनसक्छ

वास्तवमा यी कम्पाउन्डका कारण भारतमा बालबालिकासहित ३३ जनाको मृत्यु भइसकेको छ, तर यी कम्पाउण्डमा प्रतिबन्ध लगाइएको छैन।

डब्लुएचओले मेडिकल प्रोडक्ट अलर्ट जारी गरेको छ। यो गाम्बिया जस्ता देशका लागि मात्र होइन, भारतका लागि पनि गम्भीर छ। यदि कुरा बालबालिकासँग सम्बन्धित छ भने, सतर्कताको अर्थ फराकिलो हुन्छ । त्यहाँ धेरै प्रश्नहरू छन् … डब्ल्यूएचओको विस्तृत रिपोर्ट जस्तै, ती भारतीय कम्पनी जहाँ उत्पादन गरिएको थियो, यी सिरपहरू भारतमा पनि बेचिन्छन्, तिनीहरू साँच्चै खतरनाक छन्