जनता टाइम्स

११ माघ २०७९, बुधबार १७:१८

उल्टो दिशामा घुमिरहेको छ पृथ्वीको भित्री तह, सन् २००९ मा रोकिएको थियो


एजेन्सी, ११ माघ । पृथ्वीको भित्री तहले ७० वर्षमा एउटा फेरो पूरा गर्छ । यसको अर्थ हरेक ३५ वर्षमा यसको दिशा परिवर्तन हुन्छ । पछिल्लो पटक १९७० मा यसको दिशा परिवर्तन भयो । अनुसन्धानले पत्ता लगायो कि अन्तिम पटक लेयरले आफ्नो दिशा २००९ मा परिवर्तन गरेको थियो । यसले सतहमा कस्तो प्रभाव पार्छ भन्ने अहिले नै थाहा छैन ।

सन् २००९ मा रोटेसन रोकिएर अचानक उल्टो दिशामा मोडिएको दाबी गरिएको छ । अन्वेषकहरूले लामो समयदेखि मानेका छन् कि भित्री कोर पृथ्वीको सतहको सापेक्ष सीसा जस्तै अगाडि र पछाडि घुम्छ। चीनको पेकिङ युनिभर्सिटीका अनुसन्धानकर्ताहरूले एएफपीलाई बताएअनुसार ‘स्विङ’को एउटा चक्र करिब सात दशकमा पूरा हुन्छ। यसको मतलब यो प्रत्येक ३५ वर्षमा आफ्नो दिशा परिवर्तन गर्दछ।

यसअघि सन् १९७० को दशकमा कोरले आफ्नो दिशा परिवर्तन गरेको अनुसन्धानकर्ताहरूले बताएका छन्। सन् २०४० को मध्यमा एउटा परिक्रमा पूरा हुने भविष्यवाणी गरिएको थियो । यो तहले हरेक ३५ वर्षमा आफ्नो दिशा परिवर्तन गर्छ । शोधकर्ताहरूले भनेका छन् कि कोरको परिक्रमा दिनको लम्बाइमा परिवर्तनसँग सम्बन्धित छ । यसले पृथ्वीलाई आफ्नो अक्षमा घुमाउनको सही समयमा थोरै परिवर्तन ल्याउन सक्छ ।

पृथ्वीका विभिन्न तहहरू ( क्रस्ट, आवरण र कोर ) एक अर्कासँग सम्बन्धित छन्। टोलीले भनेको छ कि अवलोकनहरूले पृथ्वीको गहिरो तहदेखि सतहसम्मको तहहरू बीचको गतिशील सम्बन्धको प्रमाण दिन्छ । वैज्ञानिकहरूले सन् १९९५ देखि २०२१ सम्मको भूकम्पको विस्तृत अध्ययन गरेका छन् । अनुसन्धानले देखाएको छ कि वर्ष २००९ को कुनै बिन्दुमा, भित्री कोरले घुम्न बन्द गर्यो र सम्भवतः यसको दिशा परिवर्तन गर्यो ।