जनता टाइम्स

१४ चैत्र २०७९, मंगलवार १९:०८

यी ८० वर्षीया महिला जसले आफ्नो तौलभन्दा बढी रक्तदान गरेकी छन् . . .


एजेन्सी, १४ चैत । क्यानडाकी एक महिलाले २२ वर्षको उमेरमा रक्तदान गर्न थालेकी हुन् । यो क्रम ८० वर्षमा पनि जारी छ। यी सबै वर्ष मिलाउँदा उनले आफ्नो शरीरको वजन भन्दा बढी रगत दान गरेसकेकी छन्।

उनको नाम जोसेफिन हो। जोसेफिनको रगत समूह ओ प्लस हो । उनले सबैभन्दा बढी रक्तदान गर्ने विश्व कीर्तिमान बनाएकी छन् । यसअघि यो कीर्तिमान भारतकी मधुरा अशोक कुमारको नाममा थियो । जोसेफिनले आफ्नो जीवनमा २०३ युनिट रगत दान गरिसकेकी छन् । थाहा छैन यो रगतले कतिको ज्यान बचायो । रगतको एक युनिट लगभग एक यूएस पिन्ट अर्थात् ४७३ एमएल हुन्छ।

मानिसमा रगतको मात्रा यसको वहनमा निर्भर गर्दछ। औसत युवामा ४.७ लिटर रगत हुन्छ। यो एक व्यक्तिको शरीरको लगभग १० प्रतिशत हो । जोसेफिन अघि मधुरा अशोक कुमारको नाममा सबैभन्दा बढी रक्तदान गर्ने कीर्तिमान थियो । उनले ११७ युनिट रक्तदान गरेकी थिइन् ।

२२ वर्षको उमेरदेखि रक्तदान
जोसेफिनले करिब ६ दशकदेखि रक्तदान गर्दै आएकी छिन् । यो शृङ्खला सन् १९६५ देखि सुरु भएको हो । त्यसबेला उनको उमेर २२ वर्ष थियो। रक्तदान गर्ने कथा आफ्नी दिदीबाट सुरु भएको हो । उनी घरमा दिदीलाई भेट्न गएकी थिइन् । जोसेफिन उनीहरूलाई भेट्न गएको दिन जेठी दिदीको रक्तदानको लागि अपोइन्टमेन्ट थियो । उनले जोसेफिनलाई पनि साथमा लिएर गइन् ।

जोसेफिनले प्रत्येक पटक जाँदा एक युनिट रगत दान गरिन्। उनले किन यस्तो गरिन् ? जवाफमा, जोसेफिन भन्छिन् कि यो खाँचोमा परेको छ । जोसेफिनको रक्त समूह ओ प्लसं हो। अस्पतालहरूमा यसको ठूलो माग छ। कारण यो हो कि यो सबैभन्दा सामान्य रगत समूह हो ।

अमेरिका रगत दान गर्नको लागि उमेरको सीमा नभएको देशहरू मध्ये एक हो। यदि तपाईको स्वास्थ्य राम्रो छ भने तपाईले जुनसुकै बेला रक्तदान गर्न सक्नुहुन्छ। जोसेफिन आफ्नो बाँकी जीवनको लागि रक्तदान जारी राख्न चाहन्छिन्।