जनता टाइम्स

२३ मंसिर २०८०, शनिबार १५:०९

गुगलले लाखौं ठगी गर्ने एपहरू हटायो


वासिंगटन, २३ मंसिर । गुगलले प्रयोगकर्ताहरूलाई सुरक्षित राख्न नयाँ कदमहरू चालिरहेको छ। भर्खरै गुगलले १८ स्पाइ लोन एपहरू हटाएको छ। लाखौं मानिसहरूले प्ले स्टोरबाट यी एपहरू डाउनलोड गरेका थिए। सफ्टवेयर कम्पनी ईएसईटीले पनि यस सम्बन्धमा नयाँ प्रतिवेदन सार्वजनिक गरेको छ । ‘स्पाइलोन’ एपको रूपमा काम गरिरहेका १८ एप पहिचान गरिएको बताइएको छ ।

यी एपहरूले कुनै पनि जानकारी नदिई प्रयोगकर्ताको डाटा चोरी गरिरहेका थिए । यस्तो अवस्थामा यदि तपाईको मोबाइलमा यी एप्स छन् भने आजै नै डिलिट गर्नुहोस् । पछि यी एपहरू प्रयोगकर्ताहरूलाई ऋण लिएर ब्ल्याकमेल गर्न प्रयोग गरिन्थ्यो। यही तथ्याङ्कका आधारमा उनीहरूले उपभोक्तालाई ऋण तिर्न दबाब दिने र बढी ब्याजसमेत माग्ने गरेका थिए ।

ईएसइटी अनुसन्धानकर्ताहरूले यी एपहरू पहिचान गरेका छन् जुन प्रयोगकर्ताहरूलाई धोका दिन प्रयोग गरिएको थियो। यी एपहरूले अफ्रिका, ल्याटिन अमेरिका र दक्षिण पूर्व एशियाका प्रयोगकर्ताहरूलाई लक्षित गरेका थिए । जब गुगलले यस बारे जानकारी पायो, उसले कारबाही गर्यो र यी १७ एपहरू हटायो। अब यस्तो अवस्थामा यो एप डाउनलोड गरेका प्रयोगकर्ताले पनि तुरुन्तै डिलिट गर्नुपर्नेछ ।

यदि तपाईको स्मार्टफोनमा यी एप्स छन् भने तपाईले तुरुन्तै डिलिट गर्नुपर्छ । किनभने यसले तपाईलाई ठूलो नोक्सान पुर्‍याउन सक्छ। यद्यपि कम्पनीले अहिलेसम्म कति मोबाइलमा यी एपहरू छन् भन्ने सार्वजनिब गरेको छैन । तपाईं आफ्नो स्मार्टफोन आफैँ जाँच गर्न सक्नुहुन्छ।