जनता टाइम्स

५ फाल्गुन २०८०, शनिबार १२:४८

संसारमा पहिलो पटक ‘एआई होलोग्राम’सँग हुदैँछ विवाह


काठमाडौं, ५ फागुन । एउटी स्पेनी महिलाले आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स (एआई) बाट बनेको पार्टनरसँग बिहे गर्न लाग्नुभएको छ ।

यो संसारको पहिलो हाइब्रिड जोडी हुनेछ, जसमा एक व्यक्ति जीवित र अर्को कृत्रिम हुनेछ । विश्वमा पहिलो पटक जीवित व्यक्तिले भर्चुअल पार्टनरसँग विवाह गर्ने घटनाले विश्वमा उहाँले चकित पार्दै हुनुहुन्छ । कलाकार एलिसिया फ्रेमिसले एआई उत्पन्न होलोग्रामसँग विवाह गर्न लाग्नुभएको हो ।

यसको मतलब अहिलेसम्म साइन्स फिक्शन फिल्ममा देखिएका कुराहरु अहिले वास्तविकताको रुप लिन थालेको हो । एलिसियाको पति होलोग्राफिक टेक्नोलोजी र मेसिन लर्निङको सहयोगमा सिर्जना गरिएको डिजिटल सिर्जना हुनेछ । एलिसिया यस्तो विवाह गर्ने विश्वकै पहिलो महिला हुनुहुनेछ । हाइब्रिड कपल नामक एकाउन्टले पनि इन्स्टाग्राममा यसबारे धेरै पोस्ट सेयर गरेको छ ।

भविष्यमा हुने विवाह र भावी सम्बन्धका लागि यसले भविष्यमा कस्तो प्रकारको सम्बन्ध देख्न सक्छ भन्ने ठूलो सङ्केत दिन्छ । वायोन्यूजका अनुसार एलिसियाले आफ्नो विवाह स्थल पनि बुक गरिसक्नुभएको छ । उहाँको विवाहको पोशाक पनि बनाइरहनुभएको छ । एलिसियाका अनुसार उहाँको पतिको नाम एआईलेक्स हुनेछ र उहाँ मध्यम उमेरका पुरुष होलोग्राम हुनुहुनेछ ।

यस प्रकारको विवाहले भविष्यमा मानिसहरूले आफ्नो मनपर्ने डिजिटल पार्टनर बनाउन थाल्ने देखाउँछ । वास्तवमा फ्रेम्सको यो विवाहको पछाडि लुकेको उद्देश्य छ । ती महिला आफ्नो हाइब्रिड कपल नामक नयाँ प्रोजेक्टमा काम गरिरहनुभएको छ । परियोजना अन्तर्गत महिलाहरूले प्रेम, आत्मीयता र पहिचानको सीमाहरू प्रयोग गर्न लागेका छन् ।

फ्रेमिस भन्नुहुन्छ कि उहाँ दैनिक जीवनमा होलोग्रामको साथ बाँच्न कस्तो हुन्छ भनेर अन्वेषण गर्न चाहनुहुन्छ । कलाकार भन्छन् कि एआई र मानवको संयोजन साथीको आवश्यकता भएका मानिसहरूका लागि लाभदायक हुन सक्छ । यो प्रवृत्ति आगामी केही वर्षहरूमा उल्लेखनीय रूपमा बढ्ने अनुमान गरिएको छ ।