जनता टाइम्स

१५ फाल्गुन २०८०, मंगलवार १३:५५

युरोपियली चुनावलाइ एआइले प्रभावित बनाउन सक्ने, मेटाले खटायो प्रावधिक टोली


क्यार्लिफोनिया, १५ फागुन । इनस्टाग्राम मालिक मेटाले एआईलाई मतदाताहरूलाई धोका दिनबाट रोक्न टोली गठन गरेको छ । फेसबुक र इन्स्टाग्राम मालिक मेटाले आगामी जुनमा हुने युरोपियन चुनावमा भ्रामक कृत्रिम बुद्धिमत्ता (एआई) सामग्रीसँग जुध्न एउटा टोली बनाउने बताएको हो । नक्कली भिडियो, तस्बिर र अडियो बनाउन सक्ने जनरेटिभ एआई टेक्नोलोजीले मतदातालाई ठग्न कसरी प्रयोग गर्न सक्छ भन्ने चिन्ता रहेको छ ।

यो उही दिन आउँछ जब गृह सचिव जेम्स चतुराईले टाइम्सलाई भने कि केही व्यक्तिहरूले आम चुनावलाई प्रभाव पार्ने प्रयास गर्न एआई उत्पन्न नक्कली सामाग्रीहरू प्रयोग गर्ने छन् । तर एक उद्योग विशेषज्ञले भने कि योजनाहरूलाइ त्यति पत्याएका छैनन् ।

बीबीसीले मेटालाई आगामी बेलायत र अमेरिकी चुनावका लागि त्यस्तो योजना छ कि भनेर सोधेको थियो । जवाफमा मेटाले अन्य ठूला टेक फर्महरूसँग यस्तो सामग्रीहरू उत्पन्न गर्न सक्ने र त्यस बिरूद्द लड्न प्रतिबद्ध रहेको सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेको दुई हप्ता पछि यो घोषणा आएको जनाएको छ । युरोपेली संसदको मतदान यसै वर्ष ६ देखि ९ जुनसम्म हुदैँछ ।