जनता टाइम्स

१९ बैशाख २०८१, बुधबार १५:२७

मस्कले निकाले टेस्लाका दुई वरिष्ठ कमचारी, थप ६ हजार हटाउँदै


काठमाडौं, १९ बैशाख । एलन मस्कले टेस्लाका दुई वरिष्ठ अधिकारीहरूलाई कम्पनीबाट बर्खास्त गर्नभएको छ । बर्खास्तीमा परेका इलेक्ट्रिक वाहन निर्माताको सुपरचार्जर व्यवसायका वरिष्ठ निर्देशक रेबेका टिनुची र नयाँ उत्पादनका प्रमुख डेनियल हो रहेका छन् । द इन्फर्मेसनका अनुसार मस्कले यी दुई कार्यकारीको मातहतमा कार्यरत ५०० भन्दा बढी कर्मचारीलाई बर्खास्त गर्ने तयारी पनि गरिरहेका छन् । सुपरचार्जर टोलीमा मात्र करिब ५०० कर्मचारी छन् । टेस्लाका मालिकहरू कारको बिक्री घट्दा समस्यामा परेका छन् ।

यस बाहेक मस्कले टेस्लाको नीति टोलीलाई पनि हटाउँनेछ । डेनियल पछिल्लो ११ वर्षदेखि टेस्लासँग आवद्ध थिए । उनी टेस्लाको मोडेल एस, मोडल ३ र मोडल वाई को विकासमा कार्यक्रम प्रबन्धकको रूपमा २०१३ मा टेस्लामा सामेल भए । उही समयमा, टिनुचीले २०१८ मा टेस्लामा वरिष्ठ उत्पादन प्रबन्धकको रूपमा सामेल भए । यस महिनाको सुरुमा, दुई वरिष्ठ कार्यकारीहरू, पटेल र ब्याट्री विकास प्रमुख ड्र्यू बाग्लिनोले कम्पनीको १० प्रतिशत भन्दा बढी कार्यबलको कटौतीको रिपोर्टपछि आफ्नो प्रस्थानको घोषणा गरेका थिए ।

अटोमेकरको पछिल्लो वार्षिक प्रतिवेदन अनुसार डिसेम्बर २०२३ सम्ममा कम्पनीसँग विश्वभर १,४०,४७३ कर्मचारी थिए । कम्पनीको यो कटौतीका कारण करिब १५ हजार कर्मचारीले जागिर गुमाउन सक्नेछन् । समाचार एजेन्सी रोयटर्सका अनुसार टेस्लाले ६ हजार कर्मचारीहरूलाई हटाउन सक्छ । यसमा क्यालिफोर्निया प्लान्टका करिब ३३ सय कर्मचारीहरू र टेक्सास प्लान्टका २७ सय कर्मचारीहरू समावेश छन् ।

न्यूयोर्कमा रहेको टेस्लाको बफेलो प्लान्टबाट २८५ कर्मचारीलाई पनि निकालिनेछ । टेस्लाले मार्च २३ मा मार्च क्वार्टरको नतिजा जारी गर्यो । जनवरीदेखि मार्चसम्मको आम्दानीका हिसाबले कम्पनीको नाफा गत आवको सोही अवधिको तुलनामा ५५ प्रतिशतले घटेको बताइएको छ । यस अवधिमा कम्पनीले २१।३ अर्ब डलर कमाएको छ भने नाफा १ अर्ब १३ करोड डलर रहेको छ । यो त्रैमासमा नाफामा ठूलो गिरावट विद्युतीय सवारी साधनको बिक्रि नहुनुलाई मानिएको छ ।